19 reizen Zwieren en slenteren in Zagreb 7^ In Zagreb wandel je van markten met SS-prullaria via terrassen naar stads parken met dansende ouderen. Maarten Vermeulen verkent de Kroatische hoofdstad. IJsL^ reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 11 september 2010 Het plafond van een van de oudste plekjes van Zagreb is zwartgebla kerd. De warmte van tientallen kaarsen die pelgrims in deze stadspoort achter lieten, waait in golven door de overwelving en vervliegt in de bui tenlucht. Beschermd door een gla zen plaat en vergezeld door bloe men en goudgekleurde versierin gen slaat een jonge Madonna de gelovigen gade. Een grote brand verwoeste in 1731 de houten delen van de poort. Volgens overlevering bleef alleen de muurschildering ongedeerd. De gelovige Kroaten weten wel raad met zo'n wonder. Nadat Joe goslavië uiteenviel en de commu nistische staatsbemoeienis ver dween, beleefde het katholicisme een opleving. Op zondagochtend zitten alle belangrijke kerken in de Kroatische hoofdstad vol. De rust die dan op straat heerst, duurt niet lang, want 's middags draait de ho reca alweer overuren. Zagreb is een stad van tegenstellin gen. Er zijn nauwe straatjes waar oude panden elkaar al eeuwenlang aanstaren en wijds opgezette flat- wijken die slechts hier en daar doen denken aan wat je in voor malige Oostbloklanden ziet. In de straten van het centrum groeien nauwelijks bomen of planten, maar dwars door de stad ligt een reeks van weelderige parken waar fonteinen verkoeling bieden. Het grootste contrast valt pas op als je plots een schuifelende bejaarde te genkomt: Zagreb is vooral een stad van jongeren, waar uiterlijk en imago bepalen op welk deel van het grote stadsplein Trg Bana Jelacica je afspreekt. Bovendien wordt het beeld van Zagreb be paald door het tijdstip waarop je de stad bezoekt. 09.00 uur - Zaterdagmarkt. Op een van de vele pleintjes vullen marktkooplui hun kramen. Naast groente, fruit en veel bloemen is er ook plaats voor antiek of wat daarvoor moet doorgaan. Tussen de rommel ligt een Duitse Stahl- helm, compleet met SS-tekens. Niemand kijkt er van op. Want er is maar één oorlog in Kroatië en dat is de strijd tussen de voormali ge Joegoslavische republieken. De herinnering daaraan is nog vers, ook al had Zagreb, op enkele bom bardementen na, relatief weinig te lijden. Er wordt smalend gespro ken over de buurlanden en er is leedvermaak over Slovenië, dat als eerste Balkanrepubliek de euro mocht invoeren en moest meebe talen aan de Griekse crisis. Tegelij kertijd laat de economische tegen wind ook de kuna (de Kroatische munt) niet onberoerd. „Nieuwe schoenen zijn nauwelijks te beta len", klaagt de receptioniste van hotel The President. 12.00 uur - Spitsuur. Geen auto's die bumper aan bumper door de stad kruipen. Het centrum is deels afgesloten voor gemotoriseerd ver keer en de meeste mensen maken gebruik van de gratis trams. Opgedofte jongeren slenteren door de straten. De Kroatische jeugd is extreem modebewust. De schommelende oude vrouwen met plastic tassen vol tomaten en uien, vaak gekleed in gebloemde rokken en gebreide vesten, zijn inmiddels uit het straatbeeld ver dwenen. Geen straatje zo klein, of er is wel een een terras te vinden. Niet voor niets, want de inwoners van Zag reb zijn grote liefhebbers van eten en drinken. De opzet van de historische bin nenstad maakt verdwalen nage noeg onmogelijk. Het stratenplan is een erfenis van de Habsburgse overheersing. Uit die tijd stamt ook de in 1895 geopende schouw burg op het Plein van maarschalk Tito, die niet ver van Zagreb is ge boren. Veel inwoners van Zagreb beschouwen het gebouw als pronk stuk van hun stad en dat is niet ten onrechte. Naast de kathedraal en de historische bovenstad moet de stad het vooral hebben van de vrolijke, onbezonnen sfeer. Veel historie is verdwenen doordat ge bouwen lange tijd werden opge trokken uit snel eroderend zand steen. Nu bepalen vooral de negen tiende eeuwse vierkante blokste- nen het straatbeeld. 15.00 uur - Dansen. In een mu ziektent in een van de parken die verspreid door de stad liggen, speelt een bandje liedjes van de Beatles. Vijftigers en zestigers staan op van hun stoel en wagen een dansje. Na elk nummer klinkt applaus. Dansen op straat is hier helemaal niet gek, verzekert een Kroatische vrouw. „De discothe ken zijn voor jongeren, dit is de plek voor ouderen." Het bandje zet weer in en daar zwieren de dansparen verder over het grind. Het is tekenend voor de gemoede lijkheid waarmee de inwoners van Zagreb het bestaan in de stad bena deren. Een politieagent is een zeld zaamheid op straat. „Omdat het niet nodig is", zeggen de Zagreb- bers zelf Het dagelijkse leven hier lijkt op het leven zoals dat in Ne derland bestond in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Alleen de Yu- go's en Zastava's (Oost-Europese auto's) zie je bijna niet meer. rjf Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Genieten van een Kroatisch wijntje Rondom Zagreb liggen heuvels, bezaaid met kleine dorpjes. Daartussenin liggen tientallen kleine wijngaarden. De Kroati sche wijn is van uitstekende kwaliteit, maar moeilijk te ver krijgen, zeker in het buitenland. De wijngaarden zijn klein, zo dat elke boer maar een beperkt aantal liters wijn kan maken. De Vinska Ceska (wijnroute) verbindt veel van de wijngaar den. Bezoekers kunnen er wijn proeven en een hapje eten. Wie zeker wil zijn van een maal tijd, doet er goed aan van tevo ren zijn komst kenbaar te ma ken. KROATIË ITALIË MIDDELLANDSE ZEE m Kroatië heeft duizenden kilome ters kustlijn langs de Adriati- sche zee met tal van eilanden. Daar bevinden zich de meeste toeristen in het hoogseizoen. Bezoek Zagreb in voor- of najaar, bijvoorbeeld als vertrek punt voor een reis langs de kust of naar de wijngaarden. Croatia Airlines vliegt twee maal per dag vanaf Schiphol naar Zagreb. Ook met trein of auto is de stad goed bereikbaar. Voor binnenlandse reizen is de bus een beter alternatief dan de trein. De binnenstad van Zagreb is 's avonds afgesloten voor auto verkeer, maar dankzij de gratis trams is alles goed bereikbaar. Cil www.tzzz.hr www.kroatischverkeersbu- reau.nl www.croatiaairlines.com/nl www.zagreb.com www.zagreb-touristinfo.hr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85