17 reizen rcf Het Waddeneiland Ameland is in het najaar een verrukkelijke leegte van zand, licht en water. Rob van den Dobbelsteen liet de zomer achter zich, stapte op de boot en voer van Holwerd naar Ameland. jJsAsg reizen@wegener.nl IB! 024-3650360 ls::l Zaterdag 11 september 2010 De schoonheid van het lege JSS Rederij Wagenborg ver zorgt de veerdienst Holwerd- Ameland, tel. 0900-4554455. Wie met de auto komt, doet er verstandig aan te reserveren: tel. 0519-546111. www.wvameland.nl www.wpd.nl i i' fCjt9vSRob van den Dobbelsteen Vaak wordt iets nog veel mooier als je weet hoe je er naar moet kijken. Neem Hollum. Het mooiste dorp van Ame land. Komend vanuit het noorden of het oosten is nog niet zoveel te zien van die schoon heid. Maar dan rond je de in een roodwit gestreept badpak ge stoken vuurtoren, zig zagt over de door het Hollumer Bosch slin gerende schelpenpa den naar de Klonjes en zie je links - als een schilderij van Weissenbruch - plotsklaps Hollum opdoemen. Aan bakboord (links) molen De Verwachting, aan stuurboord (rechts) de kerktoren. Daartussen in, opbollend boven het weide- groen, een kluitje met rode pan nendaken belegde huisjes. Ame land op z'n mooist. Dan moet, bij het binnenrijden van het dorp, die wonderschone Oosterlaan nog ko men. De discussie woedt al sinds sint-juttemis: wat is het mooiste Waddeneiland? Terschelling? Schiermonnikoog? Texel? Vlieland soms? Ze komen zo goed als altijd voorbij. Maar Ameland zelden of nooit. Heel merkwaardig. Want fiets vanuit Nes maar eens richting Kooilanden, draai het Jan Sietse- pad op en peddel vervolgens langs de naakte leegte van de Zoute Wei de via de Stuifdijk naar het Oerd. Die verrukkelijke woestenij van zand, riet, modder, ondoordringba re bosjes en Amelands hoogste duin natuurlijk, de Oerdblinkert, vanwaar je zo mooi over het als nat rubber glimmende Wad kijkt. Iedere Nederlander lijkt ooit de Boschplaat op Terschelling te heb ben verkend. En de Vliehors op Vlieland dikwijls ook. Maar wie struinde wel eens door het Oerd, Amelands wilde oosten? Zeker rondom het Oerwater. Nergens in Nederland is de natuur natuurlij ker. Geen paaltjes of pijltjes die de weg wijzen. Zelf zoeken. Avon tuur. Stappen, soppen, stoppen, achteruit en weer naar voren. Met de 24 meter hoge duin Oerdblin kert als overal bovenuitstekend ba ken. Riet, duindoorn, bramenstruiken, lamsoor, hondsroos en hoog in de lucht, drijvend op trage vleugels, de stormmeeuwen. De schoon heid van het lege. Daar doorheen waaiend, als een passaat uit een ver vreemd land, de lauwe, brakke geur van het achter gindse heuvels verborgen wad. Een wildernis vol verhalen, sprook jes en legendes. Zoals dat van de mysterieuze woutermannetjes, de trollen van Ameland. Of dat van Rixt, die hier samen met haar zoon Sjoerd schuilde in een hutje, opgetrokken uit op strand gevon den wrakhout. Maar ai, wat een el lende. Sjoerd wilde varen en trok het zeegat uit. Een wenende Rixt achterlatend, die in haar eentje over het verlaten strand moest sjouwen. Speurend naar steeds schaarser wordende buit. Zo schaars zelfs, dat ze in haar wan hoop op een stikdonkere nacht, er had in jaren niet z'n storm ge staan, met een lantaarn naar de top van de Oerdblinkert klom, ten einde één van de op de woeste ba ren varende schepen te verleiden de steven te wenden. Een kapitein zag het lokkende licht en trapte in de val. Het schip strandde, brak in stukken en Sjoerd, want dat was de misleide kapitein, verdronk voor de ogen van zijn moeder. Buiten zichzelf van verdriet en woede rende Rixt daarop krijsend de duinen in. Nie mand heeft ooit nog iets van haar vernomen. Behalve als in donkere nachten een storm over Ameland raast. Want dan doolt de geest van Rixt over het Oerd. En hoor je haar roepen: 'Sjoe-oe-oerd, Sjoe-oe-oerd.' Vaak wordt iets nog veel mooier als je weet hoe je er naar moet kij ken. Vaak wordt iets nog veel mooier als je de erbij horende ver halen kent. 'W Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Ameland Hollum» Holwerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83