spectrum II Zaterdag 11 september 2010 polder Dat daar soms opportunisme en cynisme bijhoort, dat weten we al sinds Machiavelli." De Italiaanse politicus en filosoof Niccoló Machiavelli schreef vijfhonderd jaar geleden met II principe een hand leiding voor politieke heersers. Twee van zijn bekendste lessen: 'het doel heiligt de middelen' en 'het is beter ge vreesd te worden dan bemind te zijn'. In het moralistische Nederland zijn die lessen nooit echt geaccepteerd, meent Koole. „In andere landen vinden ze wel dat geslepenheid en opportunisme bij het politieke metier horen, dat is het vak." Bij collega's dwingt Verhagen ontzag af. Geert Wilders ziet in de CDA'er de sluwste politicus van Nederland. „Als hij de kans krijgt, haalt hij je het vel over de oren", vertrouwde de PW-voorman toe aan de Telegraaf Een WD'er grapt met bewondering dat Verhagen zelfs de Romeinse keizer Julius Caesar overtreft. „Caesar ging ten onder aan Brutus, Verhagen heeft met Ab Klink zijn Bru tus overleefd." Verhagen is ook zeker niet de eerste machtspoliticus in Nederland. Zo kon Willem Drees uiterst opportunistisch zijn. Hij negeerde voortdurend de ministers van zijn ei gen partij om zijn eigen machtsbasis te versterken. Drees was wel zo behendig zijn opportunisme te verkopen als redelijkheid. „Hij was een uitstekende leerling van Ma chiavelli", concludeerde politicoloog Jos de Beus al eens over de 'wederopbouwpremier'. Politici die hun opportunisme slechter verhullen, heb ben een probleem in Nederland. Iemand als Ad Melkert bouwde een imago op als gewetenloze manipulator, ie mand die door roeien en ruiten ging om zijn zin te krij gen. Melkert was een meedogenloze onderhandelaar en heerste met strakke hand over zijn fractie. De bewonde ring die hij daar in eerste instantie mee oogstte, sloeg la ter om in weerzin. Zelfs zijn eigen partij geloofde na ver loop van tijd niet meer dat hij echte principes had. Er zijn stromingen binnen het CDA die menen dat Ver hagen inmiddels ook die kant op gaat. „Bij Verhagen gaat het op de eerste plaats om macht", zegt Willem Aantjes, medeoprichter van het CDA en in 1977 en 1978 fractievoorzitter van die partij. „Hij gaat daarin verder dan ook ik ooit heb gezien binnen het CDA. Vroeger hadden we ook interne gevechten, maar we wilden er sa men uitkomen. Er wordt nu met angstvisioenen ge werkt: 'Als we in de oppositie komen, is het afgelopen met het CDA!' De sfeer is: meedoen of oprotten." Klink is volgens Aantjes het slachtoffer van een meedo genloos machtsspel. „Hij is in het pak genaaid. Klink was zogenaamd te vroeg met zijn kritiek. Hij moest eerst het onderhandelingsresultaat afwachten. Maar als hij had ge wacht op het regeerakkoord, hadden ze gezegd: 'ja, nu ben je te laat. Je had eerder met je kritiek moeten ko men'. Klink kon geen kant op, maar ik bewonder zijn be slissing om van de onderhandelingstafel weg te lopen. Er is daarna karaktermoord op hem gepleegd. De manier waarop Klink nu wordt verguisd, toont aan dat moed niet loont in Den Haag. Toch moet je moedig zijn. Klink heeft zich opgeofferd voor zijn principes en zo hoort het." Veel koopt Klink er niet voor. Zijn rol lijkt voorlopig uit gespeeld in de politiek. Als het rechtse kabinet er komt, hoeft hij niet op een ministerspost te rekenen. Wilders zal daar met veel plezier een stokje voor steken. Verhagen heeft betere vooruitzichten, maar ook hij moet op zijn tellen gaan passen, meent hoogleraar Koole. „Ik heb respect voor zijn optreden", zegt Ruud Koole. „Maar ook Verhagen moet rekening houden met de Nederland se realiteit. We houden hier niet van machtspolitici. Door de openlijke strijd met Klink heeft Verhagen nu wel voor iedereen dat imago gekregen. Dat kan hem gaan opbreken." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75