spectrum IO STAALTJES VAN HAAGSE MACHTSPOLITIEK Zaterdag 11 september 2010 Machtsstrijd in de De slepende kabinetsformatie in Den Haag biedt een zeldzaam inkijkje in de duistere kanten van de politiek. Principes botsen met het streven naar macht, oprechtheid moet wijken voor een leugentje om bestwil, vriendschap gaat soms over in karaktermoord. Ab Klink ging ten onder in het gevecht om invloed. Voor de één is de CDA'er een tragische held met principes, voor de ander een ineffectieve politieke schlemiel. door Frank Hendrickx foto Robin Utrecht beeld Mark Reijntjens i GEERT WILDERS Geert Wilders mag dan ont zag hebben voor Maxime Verhagen, zelf heeft hij zich ook al meerdere keren een gewiekst strateeg getoond. Zo manoeuvreerde hij zich bij zijn vertrek uit de WD heel sluw in de slachtoffer rol. 'WD heeft genoeg van rechtse taal Wilders', kopte De Volkskrant op de voorpa gina aan de vooravond van Wilders' breuk met de libe ralen. De Limburger moest inbinden of zijn kop zou rol len, zo was de strekking van het verhaal. Wilders foeter de vervolgens dat anonieme WD'ers hem kapot probeer den te maken, maar dat hij vasthield aan zijn principes. Later bleek dat Wilders zijn eigen martelaarschap had gecreëerd. Er waren hele maal geen wraakzuchtige WD'ers die hem uit de frac tie wilden zetten. Wilders had zelf met De Volkskrant gebeld om het verhaal naar buiten te brengen. i MARIA VAN DER HOEVEN Demissionair minister van Economische Zaken Maria van der Hoeven speelde in 2001 een opmerkelijke rol tijdens de machtsstrijd tus sen Jaap de Hoop Scheffer en Marnixvan Rij. Uit het pas verschenen boek Ge pland Toeval blijkt dat Van der Hoeven aan beide kemp hanen haar steun beloofde. Via dit dubbelspel hoopte ze zelf aan de macht te ko men. De Hoop Scheffer kwam daar achter toen hij op emotionele wijze afstand had gedaan van het fractie voorzitterschap. Toen hij na zijn toespraak een andere kamer binnenliep, zag hij Van der Hoeven al druk tele foneren om steun te verga ren voor haar gooi naar het partijleiderschap. foto's GPD MARIETTE HAMER Vriendschap telt ook niet al tijd in de politiek. Mariëtte Hamer, vicefractievoorzitter van het PvdA, was in 1999 een sleutelfiguur in de coup tegen toenmalig partijvoor zitter Marijke van Hees, die op verrassende wijze de kan didaten van de partijtop had verslagen. Van Hees wordt vanaf het begin tegenge werkt, maar denkt wel steun te hebben van Hamer, die ze nog kent uit het bestuur van Rode Vrouwen. Als de druk op Van Hees toeneemt, trekt Hamer de handen toch van haar vriendin af. „Je kunt beter opstappen", zegt ze tijdens een etentje op een camping in Frankrijk. Uitein delijk zal Van Hees aftreden nadat Vrij Nederland meldt dat de voorzitter heeft gesjoemeld met declaraties. De voorzitter treedt af, hoe wel het bericht achteraf niet blijkt te kloppen. Vrij Neder land zegt te zijn misbruikt door tegenstanders van Van Hees. A b Klink is mijn held", zei de schrijver Arthur Japin eerder deze week op tele- visie. „Ik ben hem dankbaar." De romancier is niet de enige die de JL. JL CDA'er plotseling op het schild hijst. Een paar weken geleden leek het onmogelijk, maar Ab Klink is uitgegroeid tot een soort cultfiguur. Op de socia le website Twitter nam hij zelfs even plaats zes in op de ranglijst van wereldwijd meest besproken onderwerpen. „Wie is die Klink", vroegen Amerikaanse twitteraars zich verbaasd af Ab Klink is in een paar weken tijd uitgegroeid van een doorsnee politicus tot misschien wel een potentiële ro manheld in het volgende boek van Arthur Japin. Er is niet veel fantasie voor nodig om het verhaal te schrijven. Een politicus raakt betrokken bij de onderhandelingen over de vorming van een kabinet met gedoogsteun van een populaire, maar zeer omstreden politieke partij. Hij krijgt twijfels en komt tot inkeer. In een brief aan zijn po litieke vrienden doet hij zijn bezwaren uit de doeken, maar niemand wil luisteren. Uiteindelijk wordt de politi cus vermalen en verketterd door zijn eigen partij, aange voerd door een geslepen machtspoliticus. Het doek valt voor Ab Klink. „Hij was het geweten van de partij", zegt zijn melancholische medestander, CD A-coryfee Cees Veerman, aan het eind van het verhaal. De ondergang van een goed man: altijd een geliefd on derwerp in de literatuur. In Den Hpag is de stemming minder meelevend. Ab Klink is een schlemiel, wordt er gefluisterd. Wat heeft hij nou bereikt? Eerst torpedeert hij de vorming van een cen trumrechts kabinet met een ongekend openhartige brief over de formatie, dan stapt hij een paar dagen later dood leuk uit de fractie en maakt zo alsnog de weg vrij voor een doorstart van de onderhandelingen. Ab Klink heeft zijn politieke carrière opgeofferd voor een paar dagen vertraging van het rechtse kabinet. Meer is het niet ge weest. „Ik begrijp er niets van en dat zal ik ook maar niet meer proberen", sneert een CDA'er over zijn voormalige 'partij-ideoloog'. De stemming is zo ijzig, dat sommige CDA'ers doen als of Klink niet relevant is. „We hebben het helemaal niet over zijn vertrek gehad", zegt een fractielid. „Het is zijn eigen verantwoordelijkheid." Hij is niet weggepest, bezweert de partijleiding. Maar de dissident is wel degelijk genadeloos aangepakt. Klink ver klaart zelf dat hij niet meer kan functioneren binnen de fractie. De hardheid waarmee is afgerekend met Klink, verbaast Jouke de Vries niet. De hoogleraar bestuurskunde bracht deze week samen met Rien Fraanje het fascinerende boek Gepland Toeval uit, over de strijd die Jan Peter Bal kenende in 2001 aan het bewind bracht. „Als een partij macht verliest of dreigt te verliezen, gaat het er altijd hard aan toe", zegt De Vries. „Dat geldt voor alle partijen, maar helemaal voor het CDA, dat nu een maal gewend is te besturen. Er zijn nu posities en banen in het spel. Dan gaan de handschoenen uit." Maxime Verhagen is een man met een missie: hij wil het CDA in de regering krijgen en liefst niet met de PvdA. Daar moet veel voor wijken. „Hij is de ultieme machtspo liticus", zegt Ruud Koole, hoogleraar politicologie en ex-partijvoorzitter van de PvdA. „In Nederland ben je dan al snel heel verdacht. Dat is de dominee in ons. Iede re politicus moet idealistisch zijn en principieel. Ab Klink is ook pragmatisch, maar bij hem blijkt er een grens te bestaan waar je niet overheen kunt. Bij Verha gen is dat minder zichtbaar." Koole vindt het te simpel de CDA-leider nu af te schilde ren als de 'prins der duisternis'. „In een land als Frankrijk zou Verhagen veel meer waardering krijgen. Hij vecht voor de belangen van zijn club en doet dat vooralsnog zeer effectief. Het gaat niet alleen om de idealen. Het gaat erom hoeveel je van die idealen verwezenlijkt krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74