5 spectrum C'est la vie RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE vaarwater Zaterdag 11 september 2010 Is er sprake van een trend? Naast het ont staan van de zogenaamde 'literaire thriller', die de tafels in de boekwinkels verstopt met megastapels dikke pillen met een thrill, meestal geschreven door meisjes, is er nu het nieuwe oudere meisjesboek. Die trend zette in met de verschijning van de Stijlgids voor vrou wen tussen de 40 en de 60 plus van Joyce Rood nat, Een kwestie van lef, een damesboek dat bij het openslaan ons eerst een blik laat werpen op een rijtje positieve ondersteunende uitspraken voor de dame van bovengenoemde leeftijdsgroep. Ik reken mijzelf schaamteloos tot de groep 60 plus, ik neem aan dat wat damesleeftijd betreft Joyce Roodnat geen grenzen kent! De meeste bemoediging ontleen ik aan de uit spraak van Kamagurka: „Als U er maar jong ge noeg aan begint is oud worden niet zo erg." En de stokoud geworden Sophie Tucker riep: „Life begins at forty and I'm ready to begin again!" Dan begint het boek en worden we erg opgevro lijkt bij het lezen van hoofdstukken met lijstjes vóór en tegen het hebben van een minnaar., waarbij het eerste lijstje vóór roept: „Je wilt we ten of je het nog kunt, verleiden." Het tweede lijstje spreekt mij minder aan. Ik leef al zo lang alleen, dat welke minnaar ook langs komt er nooit sprake is van liegen en bedriegen, dus dat slaan we maar over... Na het lefboek van Joyce kwam het Handboek voor de moderne vrouw, van Aaf Brandt Corstius en Machteld van Gelder, ook buitengewoon op wekkende lectuur voor het rijpe en overrijpe meisje, waarin hoofdstukken als 'Van prozac tot platjes', 'Ah, de geur van verse luiers!' en Tedere vrouw heeft recht op een personal shopper' ons gevoel van eigenwaarde prettig onderstrepen. Bovendien brengen Aaf en Machteld dit boek ook nog tot leven in een theatervoorstelling on der de wervende titel Luxeproblemen, het voor beeldige uitje voor een bedrijfsfeestje, mannen worden bij deze voorstelling niet geweerd. Dan is daar nu C'est La Vie, de in druk versche nen e-mailcorrespondentie van jaren tussen Bar bara van Kooten, vrouw van Kees, en Deborah Campert, levensgezel van Remco. Zojuist zag ik beide meisjes gekleed in theerozenroze twee- lingblazertjes, waarin ze buitengewoon onschul dig oogden, hun opwachting maken in De wereld draait door'. Gezien hun woordkeus, weliswaar op beschaaf de toon uitgesproken, ons doet verwachten dat de dames niets maar dan ook niets als onder werp schuwen, ons doet hopen op pittige lees momenten bij het onder ogen krijgen van hun gepeperde herinneringen, moet ik morgenoch tend, voordat ik naar het filmfestival in Vlissin- gen afreis, toch nog even langs de boekwinkel... Want ook ik probeer dame te zijn, hoe moeilijk het mij af en toe ook valt En wanneer twee echt genoten van zulke spraakmakende mannen hun boekje open doen, dan wordt de voyeuse in mij klaarwakker. Ik geef toe, nieuwsgierigheid is mijn ordinaire drijfveer, maar er kunnen mij niet genoeg van deze damesboeken verschijnen. Ik zal ze spellen in de hoop, dat ik zo een blik mag slaan op het échte leven. Want welke schrijver schreef ook al weer „Life is elsewhere...."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69