3 spectrum m op za Zaterdag 11 september 2010 WÊmÈ pil I pip I v - lp s ïi De kustlijn bij Middelkerke is kenmerkend voor die van Vlaamse kustplaatsen: een smalle kuststrook met veel bebouwing. foto Patrick Henderyckx daarna overal een storm van eens in de ïooo jaar kunnen weerstaan. Dat is nog steeds geen luxe, erkent de Vlaamse regering. In Nederland bij voorbeeld geldt een norm van 4000 jaar. Maar het is altijd nog een stuk be ter dan de huidige situatie. Oostende is nog nauwelijks beter beschermd dan tijdens de Ramp in 1953, constateerden verbijsterde wetenschappers zes jaar geleden. Zelfs een minder zware storm dan die van toen kan de hele stad on der water zetten. Het gebrek aan daadkracht in het verle den was een gevolg van de vele be stuurslagen die België kent, maar ook van het gebrek aan een 'collectief ge heugen' aan de Ramp, constateerden onderzoekers. Die teisterde de Vlaam se kust wel, maar eiste 'slechts' tien do den. En dan vergeet je snel dat ook enorme ongelukken in een klein hoek je zitten. Vlaamse Baaien sluit op een slim me manier aan bij de over- heidsplannen met de kust. Hil- de Crevits, minister van Openbare Werken, erkent dat en presenteerde in juli een 'plan van aanpak', waarin de uitvoering van Vlaamse Baaien wordt gecombineerd met de eerder geplande werkzaamheden. Belangrijke stap is de oprichting van een forum, waarin de initiatiefnemers de kans krijgen hun plannen verder te verfijnen. Een eerste opdracht kregen ze - op eigen verzoek - al: bekijken hoe baggerspecie op een creatieve en innovatieve manier inge zet kan worden. Achtergrond daarvan is het voorstel uit Vlaamse Baaien om zo snel mogelijk te beginnen met de verhoging van vijf zandbanken voor de kust. Het consortium stelt voor om er per jaar een zandlaag van 1 centime ter op te gooien. Hoe hoger de banken ze zijn, des te meer harde golfslag op de kust ze voorkomen. Uitvoering van dat plan hoeft nauwelijks geld te kos ten, geven de betrokken baggerbedrij ven aan. Ze halen jaarlijks miljoenen kubieke meter zand uit onder meer de vaargeulen naar Oostende en Zeebrug- ge en uit de Westerschelde, om dat ver weg in de Noordzee weer te lossen. Dat zand kan net zo goed op de ban ken voor de kust worden gestort, is het idee. Vlaamse Baaien 2100 omvat tien deel projecten, die bijna allemaal kustverde diging, recreatie en natuur combine ren. Duurzaamheid is daarbij het sleu telwoord. Vier van de onderdelen wor den op zee uitgevoerd, de andere zes op de huidige kustlijn. Of beter gezegd: net ervoor. Op verschillende plaatsen wordt de grens van land en zee een paar kilometer verlegd. Een soort inpol dering, zou je kunnen zeggen. Of: te rugwinnen wat ooit verloren werd, want in de Romeinse tijd lag de kust lijn gemiddeld vijf kilometer verder de zee in dan nu. Zo krijgt Heist een jachthaven, pal naast de zeehaven van Zeebrugge. De nieuwe jachthaven ligt straks aan een baai, die aan de noordkant begrensd wordt door een nieuw eiland van tien kilometer lang. Daar is plaats voor veel natuur en een aantal duindorpen. Ook voor het gebied tussen Blanken- berge en Zeebrugge voorziet Vlaamse Baaien in de komst van 'nieuw land' met plassen water, duin en (recrea- tie)woningen. Eenzelfde invulling krijgt een deel van het nu verpauperde havengebied van Oostende. De havens van Oostende, Zeebrugge en Blankenberge worden zeeinwaarts uitgebreid. Verder moet Oostende uit groeien tot Centrum voor Duurzame Visserij en Energie, en Nieuwpoort tot toonaangevend internationaal zeil- en watersportcentrum. Het zijn plannen die over een jaar of vijftien werkelijkheid moeten zijn of dan minstens in gang zijn gebracht. Eerder al willen de initiatiefnemers van Vlaamse Baaien beginnen met het uitbreiden van het bestaande windmolenpark op de Thorntonbank, het vergroten van de Vlaamse havens en het aanleggen van de vijf eilanden voor de kust. Die laatste dienen een veiligheids-, re creatief en natuurlijk doel, maar heb ben een leuke bijkomstigheid: het ziet er leuk uit vanaf het land. „Hoeven we niet meer steeds naar die lelijke haven van Zeebrugge te kijken", keek een glunderend gemeenteraadslid van Blankenberge onlangs vast voor uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67