spectrum 2 Blankenberge Oostende Zaterdag 11 september 2010 Wie over twintig jaar vanaf het Cadzand- se of Walcherse strand oostwaarts kijkt, heeft een heel ander uitzicht dan nu. Vóór Knok- ke-Heist ligt een kilomerslange baai, een soort binnenmeer: de ingang er van bevindt zich pal voor de monding van Het Zwin, op de grens met Neder land. Het andere eind van de baai ligt ter hoogte van Heist, waar de kustlijn twee kilometer verder zeeinwaarts te vinden is dan de huidige. Op het nieu we land liggen onder meer een jachtha ven en een park. Meteen ernaast ligt de uitgebreide haven van Zeebrugge, waarvan de uitlopers kilometers ver der de zee inlopen dan nu het geval is. Verderop zijn ook de havens van Blan kenberge en Oostende zeewaarts uitge breid. Een utopie, zou je in eerste instantie denken. Want ideeën zoals die in de visie Vlaamse Baaien 2100 zijn al vaker gepresenteerd. Ze stranden meestal op regeltjes, gebrek aan geld of technische onuitvoerbaarheid. Voor Vlaamse Baaien is het verhaal echter anders. Het plan komt niet van een klein groepje specialisten, maar van een con sortium van zes bedrijven die goed boeren in de waterbouw, architectuur en baggerwereld. Vooral de vertegenwoordigers van die laatste groep, de bedrijven DEME en Jan de Nul, hebben hun sporen ver diend. De baggeraars draaien hun hand niet om voor de uitbreiding van een haven, de aanleg van een kanaal of het aanbrengen van kunstmatige eilan den, waar ook ter wereld. Ze zijn Vlaanderens trots in het buitenland, en grote werkgevers bovendien. Daar om wordt er geluisterd als de directies van die ondernemingen iets zeggen. De garantie dat de uitvoering van Vlaamse Baaien helemaal door Bel gische bedrijven gedaan kan worden en er dus 'werk met werk' wordt ge creëerd, maakt het draagvlak voor het plan groot. Politiek, bedrijfsleven en zelfs de milieubeweging willen er mee aan de slag. Bovendien is niets doen geen optie. Er Toen zes bedrijven vorig jaar een gezamenlijk plan bedachten om de Belgische kust zowel veiliger als aantrekkelijker te maken, ging bijna alle aandacht uit naar één onderdeel uit die visie. Het idee om eilandjes aan te leggen op enkele kilometers van de Vlaamse kust was immers revolutionair en sprong het meest in het oog. De visie 'Vlaamse Baaien 2100', waarvan het eilandenplan onderdeel is, omvat echter veel meer zichtbare en grote veranderingen. En sinds minister Hilde Crevits afgelopen zomer met een plan van aanpak kwam, lijkt het project ook bijzonder kansrijk. door Martijn de Koning moet in elk geval iets gebeuren aan de veiligheid van de kust en aan de ont wikkeling van de havens van met na me Oostende en Zeebrugge. Plannen daarvoor liggen er al; Vlaamse Baaien gaat uit van die ideeën en doet er een schepje bovenop. Zo was de Vlaamse overheid al van plan de komende jaren 300 miljoen eu ro uit te geven aan versterking van de 67 kilometer lange kusdijn. Stranden worden verbreed of opgehoogd, dui nen aangelegd en muurtjes op de dij ken gebouwd. De Vlaamse kust moet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66