binnenland 15 Dreigend tekort aan tandartsen met info op mobiel immuni °/o Sterke groei verslaving MORRES verbouwt ,rofiteert OP=OP Steun rechts voor SGP niet vanzelfsprekend AL 25 JAAR BOUMEN OP SUCCES Te weinig nieuwe instroom Meer instroom zaterdag 11 septëmber 2010 VELE SUPERVOORDELIGE SHOWROOM MODELLEN KORTINGEN TOl leder zijn woonplezier ITIOrrGS w '~o N e ~rvi Hulst (Zeeuws Vlaanderen] Alle dagen open van 10 tot 18 uur, ook op zondag Industrieterrein Tol-Morres e Industrieweg 2 M 4561 GH Hulst Tel: 0114 - 388 388 www.morres.com V Mail info@morres.nl door Natasja Weber UTRECHT - Nederland dreigt af te stevenen op een tekort aan tand artsen. Een groeiende vraag naar mondzorg in combinatie met een beperkte opleidingscapaciteit en een hoge uitstroom van zestig- plus-tandartsen liggen hieraan ten grondslag. Zolang het aantal opleidingsplaat sen niet wordt uitgebreid, zal Ne derland de komende jaren - nog meer dan nu het geval is - afhanke lijk zijn van buitenlandse tandart sen die hier emplooi vinden. Dat blijkt uit een studie van het Capaciteitsorgaan. Deze organisa tie onderzoekt de opleidingscapaci teit van (onder meer) tandheel kundige opleidingen. In december brengt het Capaciteitsorgaan ad vies uit aan de minister van Volks gezondheid, Welzijn en Sport. Vooruitlopend hieroplaat direc teur Victor Slenter van het Capaci teitsorgaan weten dat het beeld van mondzorg in Nederland er het afgelopen jaar 'niet rooskleuri ger op is geworden'. „We maken ons zorgen." Het orgaan adviseerde de minister eerder al om per 2011 de instroom voor de tandartsopleiding te verho gen. Zorgverzekeraars Nederland juichte dit toe. Ze zien liever een licht overschot dan het gevaar op tekorten of onvoldoende keuze voor de consument. De minister heeft tot op heden niets met dit advies gedaan. Dit tot teleurstelling van het Capaci teitsorgaan. „We zijn toch wel ge schrokken van het verschil tussen de huidige capaciteit en wat nodig zou moeten zijn", zegt Slenter. AMSTERDAM - Het aantal alcohol verslaafden in Nederland is in tien jaar tijd met 12.000 gestegen. Het aantal cannabisverslaafden verdub belde in tien jaar tijd tot 8800. Daarmee is cannabis de grootste stijger in het onderzoek, bevestig de het Landelijke Alcohol en Drugs Informatiesysteem gisteren. In 2009 deden ruim 72.000 Neder landers een beroep op de hulpver lening in verband met hun proble matische drugsgebruik. Het aantal heroïneverslaafden dat hulp krijgt is de laatste tien jaar fors teruggelo pen. Dit waren er in 2009 nog Afgezien van enkele provincies, zo als Friesland, is er volgens de direc teur van het Capaciteitsorgaan mo menteel nog geen sprake van tand artstekorten in Nederland. Dat is te danken aan de komst van bui tenlandse tandartsen. Sinds 2005 schrijven zich jaarlijks ongeveer 180 buitenlandse tandartsen in het Nederlandse register in. Een aan zienlijk aantal gaat ook echt in een Nederlandse praktijk aan de slag. Ongeveer de helft van deze tand artsen is afkomstig uit Duitsland, een kwart komt uit België. Het Ca paciteitsorgaan vindt dat ons land minder afhankelijk moet zijn van buitenlandse instroom. Tandartsenvereniging NMT zegt dat 'het capaciteitsvraagstuk onze volle aandacht heeft'. De NMT durft niet in te schatten hoe groot de capaciteitsproblemen over pak weg tien jaar zullen zijn. Eind vorig jaar adviseerde het or gaan minister Klink al om per 2011 de instroom voor de tand artsopleiding te verhogen van de huidige 240 plaatsen naar 314 tot maximaal 466 plaatsen. De opleiding tot mondhygiënist (die een deel van de taken van de tandarts overneemt) zou moeten worden uitgebreid van 300 naar 333 tot maximaal 416 plaatsen. Voor zowel de kaakchirurgen als de orthodontisten blijft het advies uit 2008 van een jaarlijkse in stroom van respectievelijk dertien en negen gehandhaafd. 12.000, een daling van 4.000 in ver gelijking met 2000. Een bron van nieuwe verslaving is de partydrug ghb. Het aantal men sen dat hiervoor hulp krijgt ver dubbelde tot 279. In de helft van de gevallen zijn de gebruikers jon ger dan 25 jaar. De hulp voor alco hol- en cannabisgebruikers be paalt volgens het onderzoek bijna de helft van het totale aantal hulp- gevallen bij verslaafden. Zo'n 4 procent kampt vooral met gokpro- blemen. Bij 3 procent van de mel dingen spelen eetstoornissen of medicijnverslaving een rol. een moslim-achtergrond kregen de zijn bezoekers, smullen van verse koekjes. Ook de komende dagen zoete lekkernijen aangeboden, ieder- muntthee met Turkse en Marok- gaan de feestelijkheden voor het ein- een die op locatie Clara of Zuider kaanse baklava, ghoriba, briwat, ma- de van de Ramadan nog door. was opgenomen kon, samen met krout en diverse soorten amandel- foto Robin Utrecht/ANP Je leeft maar één keer. En dat leven wil je inrichten naar je eigen smaak. Je eigen huis moet daarom altijd uniek zijn en voldoen aan jouw wensen. 'Heerlijk wonen' noemen wij dat. Livingstone kiest daarin al 25 jaar lang voor kwalitatief bouwen. En met partners in iedere regio bieden we je altijd het beste en het nieuwste. Ontdek het zelf en vraag de catalogus aan op www.livingstone.org. Door ons geselecteerde dealers in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemersbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Aannemingsbedrijf Gebr. Simons B.V., Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman v.o.f., 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis HEERUJK WONEN PERFECT BOUMEN DEN HAAG - Als er verslechteringen optreden in zaken als de vrijheid van onderwijs, medische ethiek en de winkeltijdenwet, komt de constructieve houding die de SGP wil innemen ten opzichte van een nieuw rechts kabinet in gevaar. „Dat is het kader waarover we spre ken om de SGP in een oppositie rol te laten belanden", zegt fractie voorzitter Kees van der Staaij. De beoogde coalitie van WD en CDA met gedoogsteun van de PW is op zoek naar bredere steun in het parlement dan de 76 zetels die de combinatie zelfheeft. In 'informe le contacten' met de drie partijen heeft Van der Staaij duidelijk ge maakt waar zijn speerpunten lig gen, maar hij benadrukt dat er geen toezeggingen zijn gedaan. Van der Staaij denkt niet dat er nog om formele gedoogsteun zal worden gevraagd. In Japan, waar de QR-code in 1994 is geïntroduceerd, zijn ze niet meer uit het openbare leven weg te denken. Ze staan er ook op bus haltes en visitekaartjes. De saaie zwart-witte codes krijgen daar al een designer-uiterlijk mee, onder meer bij modeontwerpers Marc Ja cobs en Louis Vuitton. Het is ook mogelijk om zelf QR-co- des te maken. Druk de QR-code vervolgens af op een T-shirt of sjaal, en degenen die hem scan nen, komen terecht op iemands persoonlijke website of Facebook- pagina. begonnen we met 15.000 scans per maand, vorige maand was dat aantal al ge groeid naar 20.000." Groot voordeel is dat reisinforma tie altijd bij de hand is, op het mobieltje. „Dat heeft iedereen toch bij zich. En QR-code het is handig als je je reis tussentijds wijzigt." Scannen kan rechtstreeks vanaf het computer scherm. „Dat spaart weer papier uit." Museum Het Oude Raadhuis in Urk plaatst naast de tentoonge stelde werken codes voor meer in formatie. De musea Tongerlohuys in Roosendaal en het Ad miraliteitshuis in Dokkum doen iets soortgelijks. De Mikro Gids drukt sinds vorige maand QR-codes tussen de programmagege vens af. Om de abonnees warm te maken voor de noviteit verloot de gids el ke week een Sony Blu-ray speler onder de scanners. En Go-Tan, fa brikant van Oosterse levensmidde len, hangt codes om de halzen van flesjes woksauzen. Wie ze inleest, komt terecht op een website met recepten. Vraag gratis de Huizotheek met 50 ideeën en de brochure Twintig Nieuwe Woonideeën aan op www.livingstone.org Showroom Breda, Vossenberg 4 (tegenover de Makro), tel.: 076 - 573 57 35 Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2, tel.: 036 - 548 94 58

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5