Trekvogels langs Schelde in problemen Zeeuws erfgoed beter te zien zeeland 126 'Loods moet altijd Lag dien diek Helaasheid der Dingen grote winnaar wintermode 2010 met de topmerken: VOGELBESCHERMING Openstellen dijkwegen schadelijk versace Collection Marina Sinaldi Tullo Tricot Chic ;4 september Lange Vorststraat 18 Goes Telefoon: 0113-211935 Www.jafiniskmocle.nl zaterdag 11 september 2010 i rnrnrnm door Edith Ramakers middelburg - „Het gaat niet om hoeveel mensen over de dijk gaan, maar om de eerste mens", zei Kees de Pater van Vogelbescherming Ne derland gisteren. Hij overhandigde een onderzoeksrapport aan gede puteerde Frans Hamelink over het openstellen van wegen voor recrea tie langs de Oosterschelde en de Westerschelde. „Trekvogels die in groepen op vluchtplaatsen langs het water uitrusten, worden door het minste of geringste opge schrikt en vliegen weg. Zij hebben rust en voedsel nodig voor de vo geltrek." Vogelbescherming gaf aan bureau Waardenburg opdracht voor het onderzoek omdat de zij vreest dat de natuur de dupe wordt van de recreatie. Een aanleidingen hier voor is het rapport van de provin cie 'Daar bij de waterkant', waarin meer fiets- en wandelroutes langs de dijken zijn opengesteld. In het rapport staat dat de oevers van de beide Scheldes van interna tionaal belang zijn voor de vogels. In de Westerschelde komen veer tien van de zestien soorten steltlo pers in de problemen als ze bij hoog water niet kunnen uitwijken naar andere gebieden. „Soorten als de strandplevier, bonte strandlo- per en zwarte ruiter doen het hier al niet goed." Een ondoordachte openstelling van paden schaadt vogels cruciaal. „Wij willen een evenwichtige ver deling van natuur en recreatie en een beoordeling per dijkvak wat mogelijk is." Hamelink: „De pro vincie heeft diezelfde wens. En ook het.waterschap, dat maakte be kend meer buitendijkse wegen open te willen stellen. Vanuit de samenleving leeft het beeld dat juist de vogelbescherming vrij een zijdig kijkt naar de natuur." Het rapport wordt 8 oktober behan deld in de commissie Ruimte, Eco logie en Water. middelburg - Door nieuwe toepas singen op de website van het Meld punt Erfgoed Zeeland is nog beter te zien waar in de provincie oude monumentale panden en hun om geving te vinden zijn. Het meld punt is te bereiken op www.meld- punterfgoedzeeland.nl wmimmÊÊmmmÊmumtÊKÊimmmmmm De nieuwe toepassingen zijn Goog le Maps en Google Street View. Met de eerste worden de panden op een geografische kaart afge beeld. Door te klikken op de zogeheten marker krijgt de website-bezoeker in het kort informatie te zien over het aangeklikte object. Via Google Street View is het pand in zijn di recte 3-D omgeving te zien. De be zoeker van de website kan ook in zoomen op het bewuste pand. Daarnaast is het mogelijk om een virtuele wandeling te maken in de directe omgeving. mmmmmimmeMtz'wmMmmmmmxsstmmmsammmMimb* vumivsmmim door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Vlaamse loods die 10 juni 2009 betrokken was bij de spectaculaire stranding van de che- micaliëntanker Akti N op de Vlis- singse boulevard, heeft zich onvol doende kunnen voorbereiden, oor deelt de Raad van de Scheepvaart in een recente uitspraak over het incident. De Akti N moest op de rede van Vlissingen draaien, omdat de ha ven van bestemming was veran derd. De Vlaamse loods loste een collega af, kreeg razendsnel infor matie over het schip en begon de op de Vlissingse boulevard ge ëindigde reis. 'Het incident bleef beperkt tot een fotogenieke gebeur tenis zonder schade', verklaarde een inspecteur bij de Raad voor de Scheepvaart, 'maar in potentie had het een ramp met verstrekken de gevolgen voor het milieu en de stranden van Vlissingen'. De ster ke ebstroom is 'onnauwkeurig in geschat', noemde de inspecteur als één van de oorzaken. 'De kern van de zaak is in de prak tijk de hele operatie op de schou ders van één man rust', aldus de inspecteur. Als oplossing ziet hij dat de verkeersdienst Westerschel de voortaan bij een ongebruikelij ke manoeuvre een vaarplan krijgt voorgelegd, ter controle. De Raad voor de Scheepvaart heeft dit ad vies min of meer overgenomen in een aanbeveling. De Raad stelt voor altijd een loods in de ver- keerscentrale in Vlissingen 'aanwe zig te laten zijn die het verkeer op de Westerschelde actief volgt en gevraagd of ongevraagd deskundig advies kan geven om gevaarlijke si tuaties te voorkomen'. Manager Jan Willem Siewe bij het Nederlands Loodswezen in Vlissin gen staat niet te juichen bij de aan beveling. „Waar halen wij het per soneel vandaan?" De gezamenlijke Vlaams-Nederlandse nautische au toriteit voor de Westerschelde zal zich erover moeten buigen, geeft Siewe aan. door Rinus Willemsen Ei je hie dat ook wel 's? Da je èrgest komt voo d'êeste kêêr en dat je dienkt: Voo d'êêste kêêr? Da 's toch gêên waor. Da komt me toch zó bekènd voor. Dat 'èn 'k a mêêr gezien. Zö waoren me 'n paor weken geleejen in Bèrgen op Zööm in de buurte van de poorte. Zien 'k daor inêês 'n wienkel an d'overkant van de straote mee allemao kleine treintjes en au tootjes voo 't raom. Da trekt na tuurlijk. Nao binnen. Want wudder in Biervliet binnen ai ded bezig mee de leste restjes om de maquette af te bouwen. En da binnen de boompjes. Kiek, noe kan je wel van die sparren of dennen in zukke wienkels kööpen. Da 's gêên probleem, dao gooien ze je mee dood. Mao fruitböömpjes of an dere böömen mee blaoren en dan van 2 tot 3 cm 'óóg. Hoo maor, die krieg je nie vlug te pakken. }ao, toch. Willy, één van de vas- Mwwfc ii i—iini minim OOSTENDE - De Helaasheid der Din gen is de grote winnaar geworden bij de eerste uitreiking van de Vlaamse filmprijzen gisteravond in Oostende. De film van Felix Van Groeningen won in vijf van de acht categorieën, waaronder 'Beste Film' en 'Beste scenario'. De verfilming van de succesroman van Dimitri Verhulst won ook de publieksprijs. Het scenario van De Helaasheid werd geschreven door Christophe Dirickx, Felix Van Groeningen en Dimitri Verhulst. Koen De Graeve kreeg voor zijn rol de prijs van 'Beste Acteur'. De award voor 'Beste Actrice' werd toegekend aan Kimke Desart voor Lost Persons Area en Anna Franzis- ka Jaeger voor My Queen Karo. vetit&men women r Valentino Yell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56