'Brusplusjes' hebben veel baat 221 zeeland Broertjes en zusjes zijn er ook nog RWS rooit populieren boven Vlaketunnel Ongeval Yerseke met doorrijder was dag eerder Jh Werken en een opleiding volgen in de thuiszorg? Bel of mail ons, wij hebben volop mogelijkheden! BRUSPLUSjES Indigo Preventie, de jeugdafdeling van Emergis, begint een begeleidingsgroep voor kinderen die een broer of zus hebben met psychische- of verslavingsproblemen. Zangers Eiland Urk zingen in Grote Kerk Audities voor Disney- spel van MusicaIXpres Brusplusgroep feervolle keukens zaterdag 11 september 2010 door Mieke van der Jagt T (0118) 68 40 00 www.zorgstroom.nl info@zorgstroom.nl KAPELLE Christelijk Mannenkoor Eiland Urk en Mannenkoor DEV Sint Anna- land concerteren vandaag, zaterdag li september, in de Grote Kerk in Kapelle. Dirigenten zijn Gerrit Schinkel en Koos van der Slikke, or ganisten zijn Piet Loosman en Leen Heijboer, pianist is Hendrik van der Veen. De collecte is voor Haïti. Aanvang 19.30 uur. GOES Musicalschool MusicaIXpres zoekt spelers om mee te doen aan de uit voering van hun Disney-productie. De audities zijn zaterdag 18 septem ber in de Zeeuwse Muziekschool aan de Van der Spiegelstraat in Goes. Kandidaten moeten een cho reografie, spelopdrachten en een a capella gezongen lied uitvoeren. Van 8.30 tot 13.00 uur. BIJ NADER INZIEN De behoefte bestaat, dat is iets wat zeker is. Mariëtte van der Stap pen van Indigo Preven tie, krijgt het te horen van alle be handelaars die ze erover spreekt. „Als je uitlegt wat we met de Brus- plusgroep van plan zijn, hoor je steevast: 'O, dan heb ik wel een kandidaat voor je'. We beginnen dit ook niet zomaar. Gebleken is dat broers en zussen van kinderen en jongeren met psychische pro blemen zelf vaak ook probleemge drag of psychische problemen ont wikkelen. De gemeenten in de Oosterschelderegio hebben dat on derkend en stellen geld beschik baar voor deze pilot. Die is helaas alleen nog voor kinderen uit de Be- velandse gemeenten, Sehou- wen-Duiveland en Thoien, maar het is niet uitgesloten dat we er op termijn ook op Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen mee aan de slag gaan. Ik heb al een ouder uit Hulst 'nee' moeten verkopen." Mariëtte van der Stappen heeft niet de illusie dat alle kinderen die begeleiding in een Brusplusgroep zouden kunnen gebruiken, bereikt worden. „Het moeten er heel veel zijn, al ontbreken concrete cijfers. Maar het helpt wel dat we contac ten hebben met behandelaars in onze eigen organisatie en dat ook het samenwerkingsverband van de Bevelandse scholen meedoet. Sa men met Marianne Totté van dat samenwerkingsverband ga ik de groepen begeleiden. Dat de mini mumleeftijd op acht jaar ligt, is omdat kinderen op die leeftijd de ziekte van hun broer of zus onder woorden kunnen brengen, als ze jonger zijn, is dat moeilijker." Juist dat 'ziek zijn' is een belang rijk begrip in de begeleiding van De Brusplusgroep is een proefpro ject van Indigo Preventie en het Samenwerkingsverband De Beve- landen Het wordt betaald door de ge meenten in de Oosterschelderegio en is bedoeld voor kinderen op Schouwen-Duiveland, de Bevelan- den en Thoien. Gedurende acht bijeenkomsten van 1,5 uur leren kinderen omgaan met een zieke broer of zus en met hun eigen plaats in het gezin. Informatie en aanmelding op preventie@indigozeeland.nl of te lefoon 0118-625113 'Brusplusjes'. In gezinnen die kam pen met psychische problemen of verslaving van een van de kinde ren, lijkt juist dat ene probleem kind vaak de maat van alle dingen. Van der Stappen: „Onbewust en onbedoeld krijgen de probleemkin deren vaak alle aandacht, alles draait om hen. Bovendien is het voor de gezonde kinderen vaak moeilijk om contact te maken met hun zieke broer of zus. Niet zel den ontwikkelen ze gedrag dat niet bij hun leeftijd hoort, nemen verantwoordelijkheid over van hun ouders of'verdwijnen' bijna op de achtergrond. Anderen verto nen dan weer probleemgedrag om gehoord en gezien te worden." „Wat wij met de groep willen be werkstelligen, is dat kinderen zien dat ze niet de enige zijn. Vaak scha men ze zich voor de situatie thuis en als ze lotgenoten spreken, zien ze dat dat niet hoeft. We kunnen hen inzicht geven in de verschillen de psychiatrische aandoeningen, zodat ze die beter een plaats kun nen geven en wellicht beter con tact kunnen maken met hun zieke broer of zus. Uiteindelijk is het vooral de bedoeling dat ze zichzelf een plaats kunnen geven binnen het gezin en voorkomen dat ze zelf psychische problemen krij gen." In het artikel over de gedichten bundel 'Een laatste groet' door Nel- leke Tessen van vrijdag 10 septem ber stond dat de oplage van haar vorige boek 'De klompen van mijn vader' 10 a 12 exemplaren is. Dat moeten er 35 zijn. Van 'Een laatste groet', vandaag te koop tijdens de open dag van Rouwcentrum Peter Butler in Kapelle, zijn wel 10 a 12 exemplaren verkocht. YERSEKE - De doorrijder die de po litie zoekt na een aanrijding in Yer seke, is er niet zondag 5 september vandoor gegaan, maar op zaterdag 4 september. De politie Zeeland vergiste zich in eerdere berichtge ving. De aanrijding op de Buren- polderweg in Yerseke verwondde een 32-jarige motorrijder uit We- meldinge. Die wilde vanuit de Ten Houtenstraat linksaf de Burenpol- derweg oprijden. Uit die straat kwam een kleine, blauwe auto, die de motorrijder geen voorrang ver leende. De auto, met een kenteken beginnend met XF, reed met scha de aan de rechtervoorkant, door in de richting van de kruising met de Groeninx van Zoelenstraat. Onderzoek heeft uitgewezen dat jaarlijks 3,5 procent van alle Nederlandse kinde ren tussen 4 en 18 jaar is aangemeld voor psychiatrische hulp. Dat betekent voor Zeeland jaarlijks 2100 kinderen en jongeren en even zoveel gezinnen die kampen met een probleem van één van de kinderen. In de Oosterschelderegio moet dus een grote groep kinderen bestaan die thuis te ma ken krijgt met een broer of zus die veel aandacht op eist en de gang van zaken in het gezin sterk beïn vloedt. Net als bij kinderen van ouders met psychi sche problemen, de zogenaamde KOPP-kinderen, blij ken dergelijke problemen het functioneren en de vor ming van de persoonlijkheid direct te beïnvloeden. De kinderen lopen de kans zelf psychiatrische proble men te ontwikkelen, in hun poging zich staande te houden in het gezin. Indigo, de preventie-afdeling van Emergis, heeft al begeleidingsgroepen van KOPP-kinderen en ook voor broertjes en zusjes van autistische kinderen en kinderen met adhd bestaan al begeleidingsstructuren. Die zijn Brusgroepen ge noemd. Indigo heeft die naam uitgebreid: Brusplus gaat het heten en de groepen zijn bedoeld voor kinde ren tussen 8 en 13 jaar met een broer of zus die ziek is. Verslaving, suïcidaliteit, schizofrenie: daar kun je als broer of zus flink last van hebben. De bijeenkomsten zijn vanaf 12 oktober gedurende acht dinsdagmiddagen van 16.00 uur tot 17.30 uur in De Tweern in Goes. Kinderen of ouders kunnen zichzelf aanmelden zon der tussenkomst van een behandelaar. Deelname aan de groepsbijeenkomsten is gratis. De gemeenten in de Ooster schelderegio betalen de kosten. Van een broertje of zusje dat ziek is VLAKE - De populieren die boven de Vlaketunnel (A58) staan wor den volgende week gerooid. De bo men staan met hun wortels op de tunnelbak waardoor ze niet verder groeien en instabiel kunnen wor den, heeft Rijkswaterstaat bekend gemaakt. Volgende week worden eerst de bomen aan de kant van Kapelle ge kapt en in het najaar van 2011 die aan de kant van Reimerswaal. De kapwerkzaamheden zullen 's nachts plaatsvinden tijdens de as- faltwerkzaamheden waarvoor de Vlaketunnel toch al afgesloten wordt. Destijds zijn de bomenrijen bij de aanleg in 1975 geplant om zonver- blinding bij het inrijden van de tunnel tegen te gaan. De bomen zijn geplant bovenop de tunnel- bak en de wortels hebben geen ruimte meer om verder te groeien waardoor de groei van de bomen zelf ook achterblijft. Verder vallen er regelmatig dikke takken uit de bomen. Dit is de reden om de bo men te kappen. Er worden op deze plaatsen geen bomen terug geplant omdat na ver loop van tijd dezelfde problemen op treden. In plaats daarvan wor den hoogopgaande struiken neer gezet die ook de zonverblinding te gen gaan. Wordt het een prachtige moderne of een stijlvolle klassieke' Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg Tel: 0118-625055 r.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52