241 zeeland Noodzender PAoZRK wonder RWS rooit populieren boven Vlaketunnel lA*(»é|fS Wijnfles was in zender onmisbaar Gay Friendly Party's in Pake Sake Ook monumentendag Watersnoodmuseum AW Beheer koopt stadscamping Pleegkinderen mogen naar Voetbalmuseum SPINNEKOP Volgens weekblad Panorama dat een jaar na de watersnoodramp een artikel over Peter Hossfeld plaatste, werd de noodzender 'Spinnekop' genoemd. Het artikel ligt in het museum. Belang zendamateurs J zaterdag 11 september 2010 Vanaf 10 september geopend op onze nieuwe Lokatie 4(581 EK Vltesingen 0118 4114P2 v/ww mabetismqde.nl OUWERKERK Ook het Watersnoodmuseum bij Ouwerkerk doet vandaag mee aan de landelijke Monumentendag. Op deze dag kunnen bezoekers voor de helft van de prijs naar het mu seum. In de presentatiezaal is een doorlopende power-point presenta tie te zien over i9e-eeuwse monu menten op Schouwen-Duiveland. Ook is er aandacht voor Waters noodmonumenten. Er is een expo sitie met foto's en voorstudies. Tus sen 14.00 en 14.50 uur is er ook mu ziek: een klarinetensemble zal dan een optreden verzorgen. MIDDELBURG De stadscamping in Middelburg komt in handen van AW Beheer. Daarmee komt een einde aan de campingloze periode in Middel burg. Vorig jaar konden de toenma lige uitbater van de camping en de eigenaar geen overeenstemming bereiken over een nieuwe pacht overeenkomst. Daarop werd de camping te koop gezet. Gevolg was dat de camping dit jaar gesloten bleef. AW Beheer gaat op zoek naar een exploitant die de camping wil gaan uitbaten. MIDDELBURG Vijfentwintig pleegkinderen van stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) worden vandaag ge trakteerd op een voetbaltraining bij Voetbalexperience in Middel burg. Ze krijgen de dag aangebo den door serviceclub Kiwanis, die steun wil geven aan kinderen die het moeilijk hebben. Om in aan merking te komen voor de trai ning moesten kinderen een knut selwerk maken over hun favoriete voetbalmoment of voetballer. door Inge Heuff aap Schoof heeft zijn keuze I voor een favoriet museum- I stuk snel gemaakt. Het is een I voorwerp uit het Watersnood- museum waar hij tot 1 septem ber directeur was. „Maar we heb ben het in bruikleen van het Stad huismuseum", zegt Schoof er met een bij. „Dit is daarom ook een mooi voor beeld dat laat zien dat er op muse aal gebied steeds meer wordt sa mengewerkt op basis van speciali satie in de collectievorming. Dit museumstuk heeft zonder meer een binding met Zierikzee, maar hoort qua thema helemaal thuis in het Watersnoodmuseum." Jaap Schoof heeft het over de Zie rikzeese noodzender PAoZRK die vanaf maandagochtend 2 februari 1953 vier dagen lang Schou wen-Duiveland verbonden hield met de buitenwereld. De PAoZRK (PA staat voor Nederland, ZRK voor Zierikzee) is een bijzonder stukje vernuft dat in de nacht van zondag op maandag door Peter Hossfeld, radiotechnicus en mede werker van radiohandel W.J. Wel tevreden, in elkaar is gezet. „Door het water en de storm wa ren de telefoonlijnen verbroken", vertelt Schoof „De buitenwereld De noodzender staat in een vi trine in de hoek over com municatie, vlakbij de ingang van het museum. Meest opvallend on derdeel is een lege wijnfles. Het eti ket is onleesbaar. Hossfeld maakte gebruik van onderdelen die hij vond in de werkplaats van zijn werkgever radio Weltevreden. Die was gespecialiseerd in ontvangers, niet in zenders. Daarom moest Hossfeld alles zelf bedenken en sa menstellen. De wijnfles gebruikte hij als kern voor de zendspoel. De Zierikzeese noodzender PAoZRK in het Watersnoodmuseum. De lege wijnfles diende als zendspoel. Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland VLAKE - De populieren die boven de Vlaketunnel (A58) staan wor den volgende week gerooid. De bo men staan met hun wortels op de tunnelbak waardoor ze niet verder groeien en instabiel kunnen wor den, heeft Rijkswaterstaat bekend gemaakt. Volgende week worden eerst de bomen'aan de kant van Kapelle ge kapt en in het najaar van 2011 die aan de kant van Reimerswaal. De kapwerkzaamheden zullen 's nachts plaatsvinden tijdens de asfaltwerkzaamheden waarvoor de Vlaketunnel toch al afgesloten wordt. Destijds zijn de bomenrijen bij de aanleg in 1975 geplant om zonver- blinding bij het inrijden van de tunnel tegen te gaan. De bomen zijn geplant bovenop de tunnel- bak en de wortels hebben geen ruimte meer om verder te groeien waardoor de groei van de bomen zelf ook achterblijft. Verder vallen er regelmatig dikke takken uit de bomen. Dit is de reden om de bo men te kappen. Er worden op deze plaatsen geen bomen teruggeplant omdat na ver loop van tijd dezelfde problemen optreden. In plaats daarvan wor den hoogopgaande struiken neer- 1 gezet die ook de zonverblinding te gengaan. GOES - Michel Duysters neemt de organisatie van Gay Friendly Par ty's over van Tommy de Koning. De maandelijkse feesten zijn in ca fé Pake Sake in Goes. De eerste is een nazomerfeest op vrijdag 24 september. De tweede editie is vrijdag 26 november on der het motto: Proud 2 be fout. Van 22.00 tot 04.00 uur. MEEST GELEZEN 1. Distributiecentrum definitief 2. Raadsel in het water 3. Mannen opgepakt voor inbraken BUUTEKIEKE Lees op de PZC-blog Buutekieke over natuur op Schouwen-Duiveland. www.pzc.nl/buutekieke TIPS? schoJwen-duiveland@pzc.nl had geen idee hoe de situatie op Schouwen-Duiveland was. Hoss feld wist met deze provisorische zendinstallatie als eerste contact te leggen met een zendamateur in Middelburg. In die eerste, hecti sche dagen was de rol van Hoss feld en andere zendamateurs van levensbelang voor de inwoners van ons eiland. En die zender deed het heel goed. Het signaal is opgepikt in Engeland, Frankrijk, tot aan Noord-Italië aan toe." De berichten vanuit Zierikzee be troffen vooral aanwijzingen over doorgebroken dijken en ondergelo- Meer dan honderd uur werkte de noodzender zonder haperingen. Berichten van Hossfeld werden door Nederlandse radioamateurs op de tachtigmeterband doorge geven aan de overheden. Hossfeld kreeg hulp van P. Meer man en C. Koopman. Zij noteer den alle inkomende berichten. De ontvangst van berichten verliep via een radio met visserijband. Zendamateurs maken tegenwoor dig deel uit van de Veiligheidsre gio Zeeland. Zij kunnen bij een ramp (een deel van) de communi catie op zich nemen. pen polders, verzoeken om levens middelen, water en helikopters. Maar tussen alle officiële berich ten door probeerde Hossfeld ook persoonlijke mededelingen te doen. Vooral als het ging om gered de inwoners. Na vier dagen kon de radiotechnicus stoppen. Er waren anderen die zijn werk overnamen. Schoof: „Dit is voor mij een van de voorbeelden die aangeven dat mensen in nood tot veel in staat zijn en hoe inventief je dan kunt worden. De één bouwde van bijna niks een vlot om mensen van da ken af te halen en Hossfeld bouw de een noodzender. Hij heeft alles zelf moeten berekenen en maken, tot de wikkelingen toe. Alleen de zendbuis had hij van een monteur van de PTT, die 'm thuis had lig gen, gekregen." De directeur gebruikt dit museum stuk ook om vooral jongeren dui delijk te maken hoe enorm afhan kelijk we zijn geworden van ener gie en telefonie. Basisschoolleerlingen kunnen zich een leven zonder mobieltjes bijna niet meer voorstellen en zijn ver baasd dat deze kunnen uitvallen bij een ramp. Schoof: „Maar als de zendmast het niet doet, zijn we net zo onbereik baar als in februari 1953. Op zo'n si tuatie moet je wel voorbereid zijn, ook nu nog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48