zeelandI 3 de speeltuin moeten veilig zijn mogelijk Thermphos had krediet opgebouwd Vis a vis commentaar Opnieuw goed jaar voor suikerbieten Dossier Thermphos Zie ook www.pzc.nl/thermphos >-«« Ut» >-*■'» >**>-*' '-*»< H*.* >-** >-*< Vandaag! Wat raadselachtig theater op de vismarkt in Veereü Laat uw hoofd leegmaken door onze consulenten van Salon Beau Vis-age Goede vis staat voor vis eten met een goed geweten Vismarkt Veere 10.00 - 16.00 uur - bij de Stadshaven «K FILM BY THE SEA Videojournaal, verhalen, foto's, ach tergronden, programma; alles over het filmfestival vindt u op: WWW.PZC.NL/FBTS Lezersfoto's van Film by the Sea 2010 op: www.pzc.nl/foto zaterdag 11 september 2010 jaar lang is fosfor geproduceerd in ril Vlissingen-Oost. Dat heeft niet vVCIR-KCY" geleid tot meer dioxine in de bodem. Het kwalijke geurtje rond de Zeeuwse di oxine-affaire wil maar niet weg. Het lijkt zelfs nog wat penetranter te worden. Hoewel de provin cie inmiddels goed wakker is, ferme taal uitslaat en - belang rijker - de uitstoot van Therm phos nauwlettend volgt, wordt ook steeds duidelijker dat het bestuur in de Middelburgse ab dij al een hele tijd opmerkelijk laconiek omspringt met een po tentieel gevaar. Overigens in het goede gezelschap van de Zeeuwse Milieufederatie. Daar om zullen onder de rook van Thermphos de zorgen alleen maar toenemen. Dit moet snel veranderen. Het dagelijks provinciebestuur spreekt in dit verband wel over het grote vertrouwen van de Zeeuwen in hun overheid, maar vertelt er niet bij dat er een hele diepe deuk in zit. Het is de hoogste tijd dat het provinciebestuur zijn rol als hoeder van de veiligheid over tuigend op zich neemt. En daar na nooit meer veronachtzaamt. De biljartvereniging Nieuwdorp in dorpshuis Ammekore; Nieuwdorpers - en een enkele Bressiaander - die veelal zelf banen in de Sloe-industrie hadden, vinden dat de overheid voor mensen moet zorgen: „Gaan er vijf mensen aan dood, dan is dat de werkgelegenheid toch niet waard?" foto Ruben Oreel nitieve resultaten deze week wor den verwacht, geeft geen goed re sultaat te zien. Wat betekent dat? Gabriëlse: „Tja, daar zal de politiek een afweging in moeten maken. Zo lang er nog geen onherroepelij ke vergunning is, werkt Thermp hos met een gedoogbeschikking voor de uitstoot van dioxine. Die kun je intrekken. Dat is ook de ui terste maatregel die je kunt treffen in het geval van een vergunning: bestuursdwang, waarbij het onder deel van het bedrijfsproces waarbij dioxine vrijkomt, wordt stilge legd." Na de commotie over Thermphos stuurde de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) gisteren een persbericht rond waarin ze haar zorg uit spreekt over het bedrijf Opmerke lijk, omdat de relatie tussen de mi lieuclub en de fosforproducent de afgelopen jaren erg harmonieus was. De ZMf was vol lof toen het bedrijf aankondigde de uitstoot van zware metalen en koolstofdi oxide te willen terugbrengen. Directeur Tjeu van Mierlo vindt niet dat hij te veel gepolderd heeft met de directie van Thermphos. „Dat is niet redelijk", hij. „Wij heb ben er altijd op vertrouwd dat de problemen zouden worden opge lost. We wisselen standpunten uit. Dat is wat anders dan elke keer naar de rechter stappen, maar als we vinden dat het nodig is, dan doen we dat." Van Mierlo zegt geschrokken te zijn van de berichten. „De stape ling van problemen bij Thermp hos heeft ons onaangenaam ver rast. Het bedrijf heeft bij ons kre diet opgebouwd omdat ze zeggen dat ze de groenste fosforproducent ter wereld willen worden. Ze heb ben zich ook vastgelegd op de re ductie van zware metalen met 90 procent. Als die maatregelen wor den uitgevoerd, is het probleem opgelost, misschien heeft dat ook wel een positief effect op de uit stoot van dioxine. Maar ik vraag me op dit moment af of het be drijf het eigen productieproces wel in de hand heeft." 'tdSm. Tjeu van Mierlo MIDDELBURG - De bietencampagne breekt maandag weer los. De bor den met 'Slik op de weg' zullen de automobilisten waarschuwen voor gladde wegen. De verwachte opbrengst van de suikerbieten is dit jaar iets minder groot dan in 2009 en 2008. Maar dat waren dan ook topjaren. Door de lage temperatuur in mei en een deel van juni groeiden de bieten langzaam. Boeren waren in die periode somber over de ver wachte opbrengst. Eind juni ech ter werd het warmer en scheen de zon meer dan normaal. Daardoor groeiden de bieten in de periode tot eind juli goed en produceerden ze veel suiker. De magere start is goedgemaakt. De verwachte op brengst in Nederland is gemiddeld 11,9 ton per hectare. Zeeland zit aan de goede kant met circa 12,6 ton per hectare. Op 12 oktober verschijnt deze special bij deze krant. Wilt u hierin adverteren? Neem dan contact op met verkoopteam Zeeland T (0118) 43 40 70 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3