32! sport De Wilde kent marathon van haver tot gort Vechtlust moet Rinske de Visser brede selectie bij Oad 379 399 [oek gaat vandaag op bezoek bij IJssel- meervogels. Na drie duels op echt gras speelt de ploeg nu weer op kunstgras. TURKIJE Bodrum-Gümbet WEA Stadsloop KRETA Chersonissos REIZEN Kustmarathon zoekt vrijwilligers TURKIJE Turunc rixnr zaterdag 11 september 2010 door Koen de Vries middelburg - Gedaan heeft hij het niet, maar de aandrang was groot. Jan de Wilde (52) wilde het vorig jaar wel uitgillen van genot. De in woner van Nisse vond de extreme omstandigheden tijdens de Kust marathon fantastisch. De storm, de regen, het mulle en soms snij dende zand en de oprukkende gol ven, mooier kon bijna niet. „Ik denk dat ik toen mijn beste ma rathon van mijn leven heb gelo pen. Na de finish heb ik een droog shirt aangetrokken, m'n trainings pak aangedaan en ben m'n clubge noten gaan opvangen. Het was een topervaring. Ik heb me zelden zo fijn gevoeld en ik kan nog steeds van die dag genieten." Jan de Wilde was ooit een getalen teerde voetballer. Een blessure dwong hem al op z'n 27e te stop pen. Hij stortte zich op hardlopen en is nu een echte marathonlief hebber. Voor hem is de 42 kilome ter en 195 meter de ideale afstand. Ook omdat je er van te voren lek ker lang mee bezig kunt zijn. De voorbereiding van tien a twaalf we ken vindt hij net zo leuk als het lo pen van de marathon zelf. Inmid dels heeft hij er een stuk of zestig gelopen, waaronder dus die gedenkwaardige Kustmarathon van vorig jaar. Hij won de wed strijd bij de vijftigplussers, net als in de twee edities ervoor. De Wilde, geeft training aan het voetbalelftal van zijn dochtertje, maar is vooral hardlaoptrainer van de Goese atletiekclub AV'56. Hij probeert zijn kennis over te breng en op andere lopers van de club. Da's nog niet zo makkelijk, heeft hij ervaren. Veel lopers doen te veel lange duurlopen en dan ook nog op een verkeerde manier. Als voorbereiding op de Kustmara thon loop je één of twee keer der tig a 35 kilometer. Da's meer dan genoeg, vertelt de trainer. Maar da's niet alles. „Meer dan de helft van de atleten loopt te snel, waardoor je het ver keerde energiesysteem traint. Als je met een te hoge hartslag loopt, gebruik je veel koolhydraten, ter wijl het de bedoeling is dat je voor namelijk vet verbrandt. Met een wat lagere hartfrequentie houd je het tijdens een marathon zo veel langer vol." Hotel Sami Beach*** o.b.v. halfpension 8dgn. v.a. 6a naar uw ANVR-reisadviseur voor de voorwaarden. oad.nl/aanbiedingen Jan de Wilde (698) tijdens de Kustmarathon van vorig jaar. foto Edu Karelse Het heeft allemaal te maken met onwetendheid. „Als je mensen vraagt wat hun maximale hartslag is of waar hun omslagpunt ligt, dan weten ze het vaak niet. Ter wijl dat van belang is om goed te kunnen trainen. Tja, ze investeren liever veel geld in GPS-horloges dan in dit soort simpele dingen." Naast de duurtrainingen moet je volgens De Wilde dus veel tempo trainingen blijven doen. De reden is simpel: als je een hoge basissnel heid hebt, ga je gewoon harder. „En snelheid blijft natuurlijk het belangrijkst van alles." Ook houdt De Wilde zich inten sief met voeding bezig. Over het al gemeen eten atleten tijdens een marathon veel te weinig, vindt hij. Hijzelf neemt onderweg veel gelle tjes (geconcentreerd voedsel) om genoeg koolhydraten aan boord te blijven houden. „Een lichaam kan per uur zo'n zes tig gram koolhydraten opnemen. Als je niet te snel start, die gelletjes blijft innemen en genoeg blijft drinken, houd je het makkelijk 35 kilometer vol." Het allerbelangrijk ste heeft De Wilde nog niet ge noemd: het mentale aspect. „Het lopen van een marathon is vol gens sommigen voor 75 procent een mentale gebeurtenis. Als je je daar mee bezighoudt, kun je heel veel winst maken." De trainer heeft het over meditatie en visuali sering. Hij vertelt dat hij wedstrij den heeft gewonnen omdat hij op alles was voorbereid. „De dag voor de marathon slaap ik lekker uit. Vaak rijd ik dan naar het strand en ga een uurtje op een duin tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle zitten. Je kunt daar een flink deel van het parkoers overzien en kunt visualiseren wat je van plan bent, wat er allemaal kan gebeuren. Kijk, het lijkt over dreven, maar het gaat erom wat je wilt. Wil je alles uit jezelf halen, dan is dat heel goed." De Wilde zal op die duintop zeker het gevoel van vorig jaar oproe pen. Hij voelde z'n benen niet meer, had het idee dat z'n voeten de grond nauwelijks nog raakten en dat hij de marathon nog wel honderd kilometer kon volhou den. „Een marathonloper is altijd op zoek naar dat gevoel. Ze noe men het de flow. Een van mijn be langrijkste doelen is om mijn atle ten dat te laten voelen. De flow, dat is het allermooiste dat er is." De Stadsloop van Goes is volgens Jan de Wilde ook geschikt voor deelnemers aan de Kustmarathon. „Een tempoloop van acht kilome ter past heel goed in de voorberei ding. Bovendien is zo'n loop uiter mate gezellig." Info Stadsloop: Vrijdagavond 17 september Start (19.30 uur) en finish op Gro te Markt Inschrijven via www.av56.nl Voor bedrijventeams van vier per sonen en individuele lopers Meer informatie op www.av56.nl App. Neptune*** o.b.v. logies Ga naar uw ANVR-reisadviseur voor de voorwaarden. oad.nl/aanbiedingen door Barry van der Hooft HOEK - Nadat de duels met de op voorhand hoger ingeschatte tegen standers Capelle en Spakenburg vier punten opleverden, maakt Hoek zich vandaag op voor de vol gende krachtproef De topklasser gaat op bezoek bij IJsselmeervo- gels, dat na vier duels twee punten meer heeft. Voor Hoek wordt het na drie duels op echt gras nu weer een duel op kunstgras. „Ik heb begrepen dat het een kwalitatief goed veld is", zegt Jörg van Nieuwenhuijzen. De doelman stond de afgelopen twee seizoenen onder contract bij Hera cles Almelo en trainde en speelde daar dagelijks op een vergelijkbare ondergrond. „Wij speelden daar op het allernieuwste kunstgras. Ik vond het geen probleem om er op te spelen. Ja, de ballen stuiten wel Jörg van Nieuwenhuijzen eens anders dan je verwacht. En als het regent wordt het veld veel sneller en gladder. Maar ik kan er wel goed op uit de voeten." De keeper heeft de afgelopen we- door Peter Snelders oad.nl oad.nl MIDDELBURG - De hockeycompeti- tie begint morgen. Optimisme en twijfel beheersen de verwachtin gen bij de Zeeuwse teams. VROUWEN Rapide (tweede klasse): Ook dit seizoen is Rapide het hoogstspe- lende team in Zeeland. Vorig jaar debuteerde de formatie onder lei ding van Mark-Jan de Jonge en Frank van Campenhout met een fraaie plaats in de top van de rang lijst. Door het wegvallen van Mark-Jan de Jonge neemt Frank van Campenhout dit seizoen in zijn eentje de honneurs waar. Vlissingen (derde klasse): Coach Rinske de Visser houdt zich niet bezig met prognoses. „Je kunt bij aanvang van een nieuw seizoen je tegenstanders niet op de juiste waarde schatten. Het heeft dus geen zin om je op een bepaalde klassering te fixeren. Sommige teams zijn versterkt en andere zijn ZOUTELANDE De organisatie van de Kustmara thon is nog op zoek naar vrijwilli gers. Ze zullen worden ingezet tij dens de hardloopwedstrijd op za terdag 2 oktober bij onder meer drankposten, het regelen van het verkeer en het wijzen van de weg. Geïnteresseerden kunnen zich mel den bij antonvael@zeelandnet.nl. De start van de Kustmarathon is om 12.00 uur in Burgh-Haamstede, de laatste deelnemer wordt om 18.00 uur in Zoutelande verwacht. verzwakt. Als ik voor ons zelf spreek dan zijn we er op vooruitge gaan. Met het oog op de fusie kwa men er begin juni een flink aantal junioren en senioren over van Mid delburg. Daardoor is er dus nogal wat gewijzigd binnen onze selec tie. Naast het feit dat die breder is geworden - we hebben nu zelfs een tweede team - zijn we er ook technisch op vooruitgegaan." Olympia (vierde ldasse): Door een leegloop heeft Olympia een beroep moeten doen op het vetera- nenteam. Een aantal van die vrou wen is aan de nog overgebleven speelsters van het eerste team toe gevoegd. MANNEN Rapide (derde klasse): Na een succesvolle periode bij de vrou wen van Rapide wilde Mark-Jan de Jonge het wat rustiger aan doen. Toch ging hij kort voor de competitiestart alsnog overstag en zegde hij toe om het mannenteam van Rapide onder zijn hoede te ne- Hotel Oz$an*** o.b.v. All Inclusive 8dgn.v.a. Ga naar uw ANVR-reisadviseur voor de voorwaarden. oad.nl/aanbiedingen oad.nl ti 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34