De tomaten, de sla en Uitstoot dioxine: norm zo laag 21 zeeland Peijs: Thermphos zit in gevarenzone Nieuws PZC zaterdag UITSTOOT THERMPHOS In Nieuwdorp is de industrie in het Sloegebied lang welwillend bekeken. Nu neemt de bezorgdheid toe. De krant 5 weken voor 15 euro! zaterdag 11 september 2010 door Maikel Harte Als ik terugkom van va kantie moet ik er altijd weer even in komen; in het werk, in de overi ge bezigheden en in het nieuws. Dat laatste verbaast u misschien, maar we zijn drie weken versto ken gebleven van televisie, inter net en krant. Bestaat VC Vlissin- gen nog, vroeg ik mij af. Regent het nog zoveel? Is Laura Dekker al vertrokken? Is er al een nieuwe re gering? VC Vlissingen blijkt ech ter al weken gered, het weer is op geknapt en Laura Dekker dobbert rond op een oceaan. Maar hoe het nou precies met dat nieuwe kabi net zat, dat viel nog niet mee om te doorgronden. Inmiddels weet ik dat een rechts minderheidska binet mislukte, omdat Wilders Klink niet meer vertrouwde, waarop Rutte aangaf zelf een rege ringsakkoord te gaan schrijven, hierover ging de koningin op nieuw overleggen, Klink stapte op, Koppejan niet, Wilders wilde toch wel weer verder, dat gingen ze ook, maar de koningin was nog niet klaar en voelde zich daar door geschoffeerd en benoemde COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business'/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tjeenk Willink weer als informa teur voor een nieuwe informatie ronde. Zeg ik dat goed allemaal? En dan houdt Wilders ondertus sen de gemoederen bezig met zijn speech die hij vanavond in New York zal houden tijdens een bij eenkomst tegen de bouw van een moskee bij Ground Zero. Het zou het nieuwe minderheidskabinet in de weg kunnen staan. Ik geloof er niks van. Als ik Tjeenk Willink hoor zeggen dat het geen zin heeft deze derde poging opnieuw te laten mislukken, omdat dat ten koste zal gaan van de geloofwaar digheid van de toekomstig pre mier, dan staat er te veel eer op het spel. Die toekomstig premier is Mark Rutte en die zal zijn ge loofwaardigheid niet aan willen laten tasten. En Wilders laat deze kans niet meer uit zijn handen glippen, die zal geen risico's ne men. Net als zijn film Fitna zou de ophef voor de speech wel eens groter kunnen zijn dan er na. Ik snap Mark Rutte wel als hij zegt dat hij vanavond niet gaat kijken. Ik ook niet. Het is een detective op de Belg. Veel spannender. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Claudia Sondervan e ruikt het. Je proeft het ook, I na een tijdje. Er zit iets che- I misch in de lucht in Nieuw- I dorp. De Nieuwdorpers zelf J zijn er aan gewend. Als men sen van buiten op bezoek komen, hebben de dorpelingen het er weer over: die ondefinieerbare geur die altijd in het dorp hangt. En de rare, wolkige mist, als de wind uit het Sloe komt. De Nieuwdorpers dachten altijd al dat de industrie ongezonde dingen deed, maar zorgen maakten ze zich er niet echt om. De overheid houdt dat toch in de gaten? En ze leefden er al zo lang mee, het zou wel loslopen. Maar nu dezelfde rijksdienst die vorig jaar nog sus send de gevonden meetwaarden in orde noemde, alarm slaat, is het anders. Als de provincie Therm- phos tot 2015 laat vervuilen, moet eerst blijken dat kinderen vrij van dioxinen in de speeltuin kunnen spelen en dat de tomaten en de sla uit de moestuin geen cadmium be vatten. „Als je niet van de tuin kunt eten, wat moet je dan?" De Zak van Zuid-Beveland is al ja ren werkterrein voor diverse me- disch-wetenschappelijke studies, onder meer vanuit de Erasmus Universiteit, naar kanker en leuke mie, beaamt oud-huisarts en dorpsraadslid Griet Aarnoutse. De combinatie van honkvaste bewo ners en industriële uitstoot boeit wetenschappers, maar conclusies zijn niet bekend. „Zelf eet ik ge rust van de tomaten in mijn tuin. En wat ik krijg uit andere moestui nen, eet ik ook graag. Ik maak me geen zorgen." Bij de biljartvereniging Nieuw dorp in dorpshuis Ammekore wordt de vervuiling door Therm- phos druk besproken. Veel leden werkten zelfbij Thermphos, of bij de Hoechst, Total of Pechiney. Kees Otte eet ook al veertig jaar uit de tuin en heeft nergens last van. „Misschien ben ik wel im muun." Maar zonder gekheid, toen de industrie in opkomst was, kreeg het vee van de boeren rond om het Sloe beschermende midde len, vertelt het biljartgezelschap. Josette Raas, met haar dochter Is- may, is ongerust. „De mensen kregen niks. Blijkbaar is dat dan niet nodig." Thermphos hoort openheid te ge ven zoals raffinaderij Total dat doet, stelt Leen de Vos. „Die vertel len precies wanneer ze wat doen. Dat moet Thermphos ook doen. Stel dat er vijf mensen doodgaan, dat is toch erger dan verlies van werkgelegenheid? Een klankbordgroep, zoals de fos- forproducent wil oprichten met dorpelingen en dorpsraad, is een goed instrument, oordelen de mannen. Maar zolang de Nieuw dorpers niet weten wat het teveel aan chemische stoffen kwaad kan, heb je er niets aan, stellen zij. In supermarkt Attent zegt Jessica Gunter, moeder van drie kinde ren, graag geruststelling te willen: ,,'t Ruikt niet alsof het gezond is. Ik weet niet wat het doet." Bij basisschool De Octopus ver hult Ronald Snijder zijn veront waardiging niet, als hij zijn drie dochters ophaalt. „De overheid moet zorgen dat de gezondheid van onze kinderen niet in gevaar komt. Er komen scholen uit de wij de omgeving naar de speeltuin. Veiligheid verdraagt geen uitstel, ook niet om de werkgelegenheid." Josette Raas, moeder van twee kin deren, is erg ongerust: „Het is best wel heftig. Ik wil weten wat wat er precies is en wat het doet. )e kunt toch moeilijk je boeltje pakken en hier weggaan?" Sinds 1966 hebben Hoechst en opvolger Thermphos fos for geproduceerd in Vlissin- gen-Oost. Dat heeft geen sporen nagelaten in de bodem in de vorm van dioxine. Historisch bodem onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondsheid en Milieu heeft dat aan het licht gebracht. Er viel niet meer dioxine te meten dat gemiddeld in Nederland. Het onderzoek is uitgevoerd nadat in het najaar van 2008 was geble ken dat in gassen die de sinterfa- briek van Thermphos verlaten, di oxine voorkomt. Sindsdien zijn bijna honderd metingen uitge voerd die sterk verschillende uit komsten te zien hebben gegeven. Dioxine is een minimalisatie ver plichte stof. Dat wil zeggen dat de hoeveelheid die wordt uitgestoten, zo laag mogelijk moet zijn. Daar om geldt als na te streven norm een maximum van 0,1 nanogram (0,0000000001 gram) per kubieke meter lucht. Dat betekent niet dat grotere hoe veelheden meteen schadelijk zijn voor de gezondheid, zegt Guus Gabriëlse van de provincie Zee land. „Maar overeind blijft staan: zo min mogelijk." Dat betekent dat ook Thermphos zich aan de norm van 0,1 nano gram dioxine moet houden. Uit eindelijk, want het bedrijf krijgt tot 2015 de tijd om dat te bereiken. Tot dat jaar mag de hoeveelheid 0,4 nanogram bedragen, staat in de milieuvergunning die in de maak is. De provincie heeft zich voorgeno men Thermphos daar strikt aan te houden. Het probleem is dat een in juni uit gevoerde meting een waarde van 0,43 nanogram te zien gaf Boven de norm in de nieuwe milieuver gunning dus. En ook een daarna verrichte meting, waarvan de defi- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. MIDDELBURG - Volgens commissa ris van de koningin Karla Peijs be vindt Thermphos zich in de geva renzone. Het geduld van de provin cie met fosforproducent Thermp hos in Vlissingen-Oost raakt op. Peijs zei gisteren in de Statencom missie ruimte, ecologie en water: „Ik heb wel eens tegen de direc teur van Thermphos gezegd: je loopt langs de afgrond en je hebt het zelf niet in de gaten. Het heeft enige tijd geduurd voordat dit be sef is doorgedrongen. Doorgaan met produceren van fosfor mag nooit ten koste gaan van de ge zondheid en de veiligheid binnen en buiten het bedrijf" Daarmee waren de Statenleden het van harte eens. Die lieten blij ken dat ze zich grote zorgen ma ken over de gevolgen van de uit stoot van dioxine en andere scha delijke stoffen voor de gezondheid van de Zeeuwse bevolking. Peijs verwierp de schijn die milieu hoogleraar Lucas Reijnders heeft gewekt dat de provincie laks is ge weest in het geval van Thermp hos. „De manier waarop we met de kerncentrale Borssele omgaan, heeft ons het vertrouwen van de Zeeuwse bevolking opgeleverd. Dat vertrouwen gaan we niet in de waagschaal stellen met Therm phos. We letten wel degelijk heel goed op wat onze grote bedrijven op het gebied van milieu en veilig heid doen." De commissie pleitte nadrukkelijk voor goede informatie van de be volking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2