cultuur 117. graag bewonderen Wmssea Trage thriller blinkt uit in mooie beelden Benefietavond voor Zeeuwse Muzikanten 10-19 September The American J* zaterdag 11 september 2010 sium in Vlissingen gepresenteerd. Net als twee jaar geleden hielden commissaris van de koningin Kar ia Peijs en burgemeester Wim Dijkstra bij wijze van openings handeling een gezamenlijke toe spraak, waarin ze hamerden op het belang - in velerlei opzicht - van cultuur. Net zoals bij de ope ning van het Nazomerfestival zei Peijs dat ook Film by the Sea niet de dupe mag worden van de bezui nigingen. „Het moet gewoon kwa litatief goed zijn." Peijs wees er verder op dat er dit jaar diverse Zeeuwse films in het programma zitten, zoals over het ringrijden en de geschiedenis van de Schelde-werf Zij vroeg zich af of het geen aardig idee voor Anton Corbijn was om volgende keer een oorlogsfilm te maken: over de Slag om de Schelde. „Net zo makke lijk", riep de regisseur direct. foto's Lex de Meester In het midden: Chiem van Houweninge. Karla Peijs, Wim Dijkstra en Bart Chabot bij de openingstoespraak. Acteur Hugo Metsers wordt geïnterviewd. VLISSINGEN - Als onderdeel van Film by the Sea wordt woensdag 15 september in bioscoop CineCi- ty in Vlissingen Inclusion by the Sea gehouden. Daarbij staan men sen met een verstandelijke beper king centraal. De opbrengst van de ze benefietavond (een initiatief van Lions Club Vlissingen) wordt besteed aan nieuwe uniformen voor de Zeeuwse Muzikanten, een orkest van mensen met een ver standelijke beperking. De avond begint met de vertoning van de film Yo Tambien. Daarna treden de Zeeuwse Muzikanten op samen met Danny Vera en is er on der meer een veiling van kunst werken die zijn gemaakt door mensen met een verstandelijke be perking. Aanmelden via ibts@hotmail.nl. Meer informatie op www.zeeuwsemuzikan- ten.nl/homeibts.html. door Rolf Bosboom Een thriller met in de hoofd rol George Clooney, die op de affiches rennend staat af gebeeld met een vuurwapen in zijn hand. Dat is al voldoende om veel mensen naar de nieuwe film van Anton Corbijn te trekken. Toch zal menigeen verrast de bio scoopzaal verlaten. The American, waarmee de twaalfde editie van Film by the Sea gisteravond open de, is een andere film dan je zou verwachten. Hoewel het er soms gewelddadig aan toe gaat (na drie minuten zijn er al drie slachtoffers te betreu ren), er spannende achtervolgings scènes in zitten en er volop vuur wapens worden gehanteerd, is The American uiteindelijk niet echt een actiefilm. Het tempo ligt juist op vallend laag, centraal staat de psy chologische ontwikkeling die de hoofdpersoon doormaakt en de spanning is vooral onderhuids. Regie: Anton Corbijn Met: George Clooney, Thekla Reu ten, Johan Leysen e.a. Bijna dagelijks te zien tijdens Film by the Sea. Het verhaal gaat over de crimineel Jack. In Zweden loopt een klus uit de hand, waardoor er meerdere do den vallen. Zijn contactpersoon Pa vel (mooie rol van de Vlaamse ac teur Johan Leysen) zorgt ervoor dat Jack kan onderduiken in een Italiaans bergdorp. Hij besluit daar een laatste opdracht te doen: het vervaardigen van een wapen voor Mathilde (Thekla Reuten). Tegen het dringende advies van Pavel in, begint Jack vrienden te maken, zo als met de plaatselijke pastoor. Ook krijgt hij een relatie met een prostituee. Geleidelijk merkt hij George Clooney in The American. hoe moeilijk het is zijn duistere verleden achter zich te laten. Anton Corbijn brengt de innerlij ke worsteling van Jack mooi in beeld. Zoals Corbijn in zijn foto's altijd blijk geeft van een uitzonder lijk gevoel voor sfeer en composi tie, zo is The American een aanscha- v keling van prachtig gefilmde beel den. Daarbij benut hij ook opti maal het woeste, verlaten Italiaan se landschap, dat de eenzaamheid van Jack alleen maar versterkt. Bo vendien is het mooi ook eens een andere kant te zien van Clooney, die Jack vooral ingetogen en zwijg zaam speelt. Niet alles in de film is even sterk, ®- zoals de nadrukkelijke vlindersym boliek en een enkele wel érg toeval lige ontwikkeling in het scenario. Maar ook al zegt Corbijn dan zelf dat hij er nog altijd niet van over tuigd is dat hij een echte filmma ker is, met zijn debuut Control (2007) en nu The American (2010) lijkt hij dat inmiddels zeker te heb ben bewezen. «»- The American, gebaseerd op de roman A Mery Private Gentleman (1990) van Martin Booth, is ook geselecteerd voor de Film Literatuur-competitie van Film by the Sea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17