i61 culti Vele vips laten zich Beste dansvideo's van het web op het witte doek zaterdag 11 september 2010 1 Johanna ter Steege, Rinus Ferdinandusse en Marjan Berk. Anton Corbijn vertelt over zijn film The American. Frans Weisz en Connie Palmen. Tachtig meter rode loper, enkele honderden flessen champagne, talloze Bekende Nederlanders en een paar Bekende Buitenlan ders: met de traditionele ga- la-opening is gisteravond de twaalfde editie van Film by the Sea begonnen. door Rolf Bosboom genwoordigers van de openings film The Americanregisseur An ton Corbijn, actrice Thekla Reu ten, acteur Johan Leysen en de Duitse componist Herbert Gröne- meyer, die de muziek voor de film schreef. In de openingstoespraken domi neerden de zorgen over de forse bezuinigingen, die zeker de cul tuursector boven het hoofd han gen. Kees Izeboud, voorzitter van de Raad van Toezicht, memoreer de dat het dit jaar al allemaal wat minder is. „Het festival is daardoor compacter geworden: een kleiner paviljoen in plaats van het Delta Theater en minder muziek. Maar we besteden juist meer aandacht aan dat wat ons onderscheidt van andere festivals: film en litera tuur." Izeboud haalde ook de samenwer king met het Zeeland Nazomerfes tival aan. De evenementen hebben de krachten al gebundeld op het gebied van landelijke promotie en momenteel wordt onderzocht hoe de festivals getweeën hun belang voor de regio kunnen versterken. De resultaten daarvan worden eind november op een sympo- Ruim duizend genodigden bezochten, veelal in gala of smoking, de opening. Hoe ze het voor elkaar kreeg, bleef een myste rie. Maar commissaris van de koningin Karla Peijs lukte het om - met een tus- senpoze van pakweg drie kwartier - twéémaal stralend over de rode loper te schrijden. „We kunnen er geen genoeg van krijgen", zei haar gemaal. Het was een imposante stoet pro minenten die zich gisteravond bij de Vlissingse bioscoop CineCity gewillig lieten bewonderen door een omvangrijk peloton fotografen en cameraploegen, evenals enkele tientallen andere nieuwsgierigen, die een glimp van de sterren hoop ten te kunnen opvangen. Dat kostte weinig moeite, want bijna iedereen die een vip-status bezit of meent daarop aanspraak te kunnen maken, nam alle tijd om de luttele meters van limousi ne naar ingang te overbruggen. We spotten onder anderen - in volgorde van opkomst - fotograaf Kris Dewitte en actrice Silvia Claes (samen verantwoordelijk voor het affiche van dit jaar), Chiem van Houweninge, Frans Weisglas, Pieter Verhoeff Karim Traïdia, Sylvia Hoeks (de hoofdrol speelster van De Storm, de ope ningsfilm van vorig jaar), Nelleke Noordervliet, Marion Bloem, Ge orge Sluizer, Marleen Gorris, Jan Rot, Hugo Metsers, Pierre Wind, Annejet van der Zijl, Marjan Berk, Johanna ter Steege, Mark de Cloe, Rosita Steenbeek, Franca Treur, Bart Chabot (die de opening pre senteerde), Thomas Rosenboom, Abdelkader Benali, Connie Pal men, Frans Weisz en - uiteraard als laatsten - vier voorname verte- ■W door Rolf Bosboom Dat het boeiend kan zijn om ook in de bioscoop naar internetvideo's te kij ken, bewijst Upload Cinema. De afgelopen twee jaar heeft het initia tief landelijk snel naam gemaakt. Vandaag is het voor het eerst ook te zien in Zeeland, tijdens Film by the Sea. Upload Cinema presenteert elke eerste maandag van de maand een programma met inspirerende en vermakelijke internetfilmpjes in filmtheaters en op bijzondere loca- ties. Het publiek stuurt films in; een redactieteam selecteert de bes- te bijdragen en stelt daar een pro gramma van circa anderhalf uur van samen. „We zijn net met het derde sei zoen begonnen", zegt Barbara de Wijn, die samen met Dagan Co- hen het initiatief heeft genomen if- tot Upload Cinema. „Vorig sei zoen zaten we nog in drie biosco pen in de Randstad, nu zijn het er al veertien in het hele land." Upload Cinema wil vooral laten zien hoeveel bijzonder materiaal er circuleert op internet. De beeld kwaliteit ervan is niet altijd opti maal, maar dat is van onderge schikt belang, aldus De Wijn. „We merken aan de reacties van het pu bliek dat men dat niet erg vindt. De inhoudelijke kwaliteit gaat bo ven de beeldkwaliteit. Je ziet overi gens steeds meer HD-video's ko men, dus de beeldkwaliteit wordt wel beter." Het programma dat vanavond in Vlissingen is te zien, was de afslui ting van het vorige seizoen. Geeks can dance is de titel en het bevat de beste dansvideo's van het web. Het programma is tot stand geko men met medewerking van Stads schouwburg Amsterdam, het inter nationale festival voor hedendaag se dans )ulidans en het internatio nale film-dans- en mediafestival Cinedans. Geeks can dance laat zien hoe dans op het web evolu eert en hoe de professional en de amateur elkaar beïnvloeden. De voorstellingen van Upload Ci nema, dat inmiddels nationale en internationale prijzen heeft gewon nen, bevatten ook altijd een bijzon der element. Zo werd tijdens de jongste editie van het filmfestival van Breda een hilarische sessie met Chatroulette - een program ma dat webcams koppelt - opge zet. In plaats van met een persoon werd degene aan de andere kant van de webcam geconfronteerd met een volle bioscoopzaal. „We proberen elke keer iets speci fieks toe te voegen dat live in de zaal gebeurt", zegt De Wijn. Een Chatroulette-sessie in Vlissifigen zit er waarschijnlijk niet in. „We willen onszelf niet gaan herhalen. Het moet wel een verrassing blij ven." Upload Cinema, vanavond bij Film by the Sea, zaal CC7,19.00 uur. Dagan Cohen en Barbara de Wijn, grondleggers van Upload Cinema. 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16