'Ik deel mijn vrouw niet met Burundezen, ze moet weg' II vandaag uitgelicht Dokter voor de slachtoffers Femke en Ilse van Velzen spraken in Congo met slachtoffers én daders van seksueel geweld. „Bij elke militair dacht ik: hoeveel zou hij er hebben ver kracht?" Burgeroorlog Een vrouw die slachtoffer werd van verkrachters, foto Jan-Joseph Stok Om verkrachtingsslachtoffers aan hun verwondingen te kunnen helpen, stichtte de Congolese gynaecoloog Denis Mukwege het Panzi-ziekenhuis in Bukavu. In middels heeft hij 30.000 vrouwen behandeld, zie: Uitgelicht op onze website zaterdag 11 september 2010 Het woord verkrach ten", legt de Congo lese activiste Chan- tal Kakozi uit, „is 'ku- baka' in mijn dialect. Dat betekent eigenlijk snijden of verminken en werd oorspronkelijk alleen ge bruikt voor dieren. Een verkrachte vrouw in Congo wordt gezien als een verminkt dier." Tweelingzussen Femke en Ilse van Velzen (29) laten in hun documen taire Fighting the Silence zien wat de gevolgen zijn voor slachtoffers van barbaarse groepsverkrachtin gen in Congo. De verhalen van de vrouwen en jonge meisjes zijn hartverscheurend. Van hun omge ving hoeven ze geen steun te ver wachten. Na te zijn verkracht door zes soldaten, wordt de vrouw van Abahenya verstoten. „Ze moest gaan", zegt hij. „Het kan niet zo zijn dat ik mijn vrouw deel met Burundezen. Ik zei: je gaat naar je ouders, ik hoef de bruidsschat niet terug." Later bedenkt hij zich, want geld voor een nieuwe vrouw heeft hij niet en de kinderen moe ten opgevoed worden. Maar ze moet hem eerst vergiffenis vragen. De zussen Van Velzen hoorden in 2003 voor het eerst van het seksu ele geweld in Congo. Femke: „De verhalen van vluchtelingen lieten ons niet los. Toen we merkten dat er in het Westen weinig over be kend was, vonden we dat die ver halen verteld moesten worden." Voor hun tweede documentaire Weapon of War zochten ze de da ders op. „Eerst dacht ik bij elke mi litair: hoeveel zou hij er hebben verkracht? We wilden weten wat verkrachters beweegt." Zo volgden ze Alain, ex-rebel. „Er is nauwe lijks aandacht voor hun verhaal. Hij had spijt en erover praten, was een manier van verwerken." Elke man heeft zo zijn motieven. „Man nen in Congo verkrachten sowieso hun vrouw. Maar militairen en re bellen vinden het hun recht om el ke vrouw te pakken. Ze doen het ook vanwege groepsdruk. Het is een hoop testosteron bij elkaar." Verkrachting is daarnaast een effec tief wapen om de regering onder druk te zetten. „Bij de vredeson derhandelingen hadden de rebel len een geweldige positie." In zekere zin zijn de daders ook slachtoffers. „Die oorlog is zó bloe dig. Die mannen zijn niet geboren als verkrachters. Maar dat ga je pas zien als je ernaar durft te kijken." De zussen zullen nooit begrip heb ben voor het 'onmenselijke' ge weld. Femke en Ilse willen behalve de westerse wereld ook de Congo- lezen bewust maken van de gevol gen. Ze laten hun films door het land trekken met een 'mobiele bio scoop'. Ook hebben ze materiaal bewerkt tot voorlichtingsfilms voor militairen. „Wil je écht iets aan het probleem doen, dan moet je bij de mannen zijn." Fighting the Silence" i De burgeroorlog in Congo duurde officieel van 1998 tot 2003, maar het geweld blijft aanhouden. Om dat er veel andere Afrikaanse lan den en rebellengroepen bij betrok ken zijn, wordt het conflict ook wel de Afrikaanse Wereldoorlog ge noemd. In 2008 stond de teller al op 5,4 miljoen doden. De grond in Congo zit vol rijkdom men zoals diamanten, goud, koper en zink. De strijd gaat voor een groot deel om de macht over de mijnen. 1 De aanleiding voor de oorlog was de genocide in Rwanda in 1994, waarbij Tutsi's en gematigde Hu tu's werden vermoord door Hutu's. Nadat de Tutsi's aan de macht wa ren gekomen, kwam er een vluchte lingenstroom van Hutu's (onder wie rebellen die schuldig waren aan genocide) naar Congo, dat toen Zaïre heette. De strijd tussen het Rwandese leger en de Hutu-re- bellen zette zich in Congo voort. Posters van de films van de zus- sen Van Velzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11