io seksueel geweld Hoewel vrouwen ogenschijnlijk een kleine rol hebben in oorlogen, zijn ze vaak wel het belangrijkste mikpunt. Door vrouwen te pakken, pak je een hele samenleving. Stichting Vluchteling zaterdag 11 september 2010 Verkrachting als oorlogswapen door Dewi Gigengack Hoewel in de De mocratische Repu bliek Congo offici eel al zes jaar vre de is, merkt de be volking daar wei nig van. Vooral in het oosten gaat het geweld door. Gewapende troe pen bedienen zich daarbij van een effectief en goedkoop wapen: ver krachting. Alleen vorig jaar al wa ren er 17.500 meldingen. Dat is maar het topje van de ijsberg. De meeste verkrachtingen worden nooit gemeld. De vredesmacht van de Verenigde Naties in Congo erkende deze week nog dat ze heeft gefaald toen rebellen in juli en augustus zich vergrepen aan meer dan vijfhonderd vrouwen en jonge meisjes. Verkrachting in oorlogen is zo oud als de mensheid. Het Romeinse le ger bezondigde zich eraan en de Vikingen waren er zelfs berucht om. Sinds een jaar of twintig lij ken verkrachtingen in oorlogen geen bijkomend verschijnsel meer. „Het is een strategie die systema tisch wordt ingezet", zegt Tineke Ceelen, directeur van Stichting Vluchteling. De organisatie steunt lokale hulpprojecten voor ver krachtingsslachtoffers in conflictge bieden. „Verkrachting wordt ge bruikt om angst te zaaien en men sen weg te jagen. Hele gemeen schappen worden erdoor ont wricht." Vooral bij burgeroorlogen waarin etnische verschillen een rol spelen, is verkrachting een manier om de dominantie over een andere groep te demonstreren. In voormalig Joe goslavië verkrachtten Servische mi litairen systematisch Bosnische vrouwen die ze in kampen opslo ten. Sommigen werden zwanger teruggestuurd om kinderen met Servisch bloed te baren. In Rwan da was het doel zelfs genocide: dui zenden Tutsi-vrouwen werden tij dens de burgeroorlog in 1994 ver kracht met als doel hen te infecte ren met hiv dat aids veroorzaakt. In sommige gevallen is verkrach ting een alternatieve beloning voor soldaten, zoals bij de 'troost meisjes' die tijdens de Tweede We reldoorlog door het Japanse leger werden gedwongen tot seks met militairen. Seksueel geweld is niet alleen ge richt op vrouwen, maar ook op de Stichting Vluchteling houdt in de nacht van 25 op 26 september een sponsorloop voor slachtoffers van seksueel geweld in Congo. De 'Nacht van de Vluchteling' is een tocht van 40 kilometer van Rotterdam naar Den Haag, die in het holst van de nacht gelopen wordt. De organisatie wil hiermee aandacht vragen voor de verkrach tingen in Congo. Deelnemers kun nen zich laten sponsoren. Naast 'gewone' deelnemers doen ook bekende Nederlanders mee. Onderweg zijn er optredens en le zingen. eer van mannen: laten zien dat zij niet in staat zijn om hun vrouwen te beschermen. Ceelen: „In cultu ren waar het gebruik is om met een maagd te trouwen, zoals in Congo, is het taboe voor een man als zijn vrouw met een ander is ge weest; ook al was dat tegen haar zin. De echtgenoot ziet zich vaak gedwongen, ook onder druk van de gemeenschap, om zijn vrouw weg te sturen. Ook kinderen gebo ren uit een verkrachting worden vaak verstoten." Armoede, genitale infecties of hiv zorgen ervoor dat deze verstotelin- gen niet zelden gedoemd zijn tot een 'langzame dood'. Congo is be zig een land te worden vol ver minkte, incontinente en onvrucht bare vrouwen. Maar het misbruik en geweld hebben ook grote psy chische gevolgen, zegt oorlogspsy choloog Kaz de Jong van Artsen Zonder Grenzen. „Vrouwen kun nen nog lang last hebben van post traumatische stress, depressie, angst of dwangstoornissen. Ver krachting is moeilijk te verwer ken." Om recht te doen aan de impact op het leven van slachtoffers van seksueel geweld, worden zij in de internationale hulpverlening 'over- levers' genoemd. De Jong werkte veertien jaar lang als specialist gees telijke gezondheidszorg in oorlogs gebieden. Hij stond slachtoffers bij en leidde lokale hulpverleners op. „Bij de verwerking van seksueel ge weld hangt veel af van de omge ving. Als begrip getoond wordt en erover gepraat kan worden, is de kans op een normale verwerking groter. Helaas komen we dat niet vaak tegen." Dat komt vooral door het stigma dat aan verkrachting kleeft, denkt De Jong. „Er hangt al tijd een zweem omheen van 'je zal er wel om gevraagd hebben'. Door dat de verantwoordelijkheid van een verkrachting bij de vrouw wordt gelegd, denkt ze zelf óók dat ze er schuld aan heeft. Voor slacht offers is de erkenning dat zij niet zelf schuldig zijn heel belangrijk." Er zijn ook vrouwen die een ver krachting te boven komen zonder hulp, benadrukt de psycholoog. „Zij denken: dit is gebeurd, maar ik moet doorgaan met leven. Soms komen ze er zelfs sterker uit." Het is overigens niet zo dat ver krachtingen alleen voorkomen in 'donker Afrika', wil De Jong even kwijt. „De massaverkrachtingen aan het einde van de Tweede We reldoorlog zijn bijvoorbeeld niet heel bekend. Geallieerde troepen, vooral de Russen, hebben veel Duitse vrouwen verkracht." Het vervolgen van daders blijft een groot probleem in conflictge bieden. Pas in 2001 werd verkrach ting voor het eerst door een inter nationaal hof berecht als oorlogs misdaad: drie Bosnische Serviërs werden veroordeeld voor het orga niseren van massaverkrachtings- kampen. Het Joegoslavië-Tribu- naal zorgde voor een mijlpaal in de strijd tegen seksueel geweld. In Congo Worden daders nauwelijks berecht. „Het rechtssysteem is te corrupt", zegt Tineke Ceelen. Slachtoffer van seksueel geweld, foto Sven Torfinn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10