buitenland 19 VS in greep van koranbrand TULP KEUKENS(|f| Tulp Huidzweren kwellen kompels FABRIEK NAAR KEUZE Ontvoerde Japanner kon tweet versturen MOSLIMHAAT Groeiende religieuze spanning Wilders: slecht plan donderdag 9 september 2010 door onze correspondent Hanneke Keultjes Het kleine stadje Gains- ville in Florida zal zater dag in vuur en vlam staan. Letterlijk en fi guurlijk. Dominee Terry Jones wil op de dag dat moslimfundamenta listen negen jaar geleden een aan slag pleegden op het World Trade Center in New York 'een kamp vuur van Korans' houden. Jones, een evangeliserende protes tantse prediker, vindt dat de islam een gewelddadige en onderdruk kende religie is. De Koran moet- volgens hem verbrand worden, omdat die 'vol staat met leugens'. Dat het verbranden van het \heilige boek door moslims als be ledigend wordt ervaren, deert Jo nes niet. „Ik ben ook beledigd als moslims de Amerikaanse vlag ver branden", zei hij daarover. Hillary Clinton, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, beklemtoonde gisteren bij de Council of Foreign Relations dat ze het betreurt dat de kleine kerk met vijftig volgelingen zoveel aan dacht krijgt.„De ideeën van domi nee Jones komen op geen enkele manier overeen met de ideeën van de Verenigde Staten", aldus Clin ton. Ze noemt het plan 'respect loos en schandalig'. De geplande koranverbranding is één van de vele Amerikaanse voor beelden van groeiende religieuze spanningen. Zo wordt er - even eens op 11 september - gedemon streerd tegen de bouw van een isla mitisch centrum in de buurt van Ground Zero in New York, de plaats waar tot '9/11' de Twin To wers stonden. Ook in de rest van het land is er verzet tegen de bouw van moskee- en. In Tennessee werd brand ge sticht op de bouwplaats van een gebedshuis. Sommige vertegen woordigers van islamitische belan gengroepen stellen dat het negatie ve sentiment nu erger is dan vlak na de aanslagen van 11 september. Hoewel de Amerikaanse regering het grondwettelijke recht op vrij heid van godsdienst keer op keer benadrukt, wordt gevreesd dat de toenemende intolerantie tegen moslims negatieve gevolgen heeft voor het buitenlands beleid. Ook de Amerikaanse bevelhebber in Afghanistan, generaal David Petraeus, stelde dat hij vreesde voor de veiligheid van zijn troe pen als Jones zijn plan doorzet. Dominee Jones geeft zelf nauwe lijks commentaar. De telefoons in zowel zijn kerk als zijn huis wor den niet opgenomen. Ook e-mail beantwoordt hij niet. Alle religies die Christus niet accep teren staan volgens de dominee ge lijk aan de duivel. Via de website van zijn kerk zijn ook T-shirts met de tekst 'Islam is of the Devil' te koop. Jones kreeg meer dan honderd doodsbedreigingen en draagt nu een pistool. Hij zal ook tijdens de koranverbranding gewapend zijn. „We zijn bereid om hiervoor ons leven te geven." Ook PW-Ieider Geert Wilders keert zich tegen het voornemen van een Amerikaanse predikant om zaterdag 11 september korans te verbranden. 'Slecht plan!', liet hij weten via een sms. Wilders is zaterdag in New York om te protesteren tegen de plan nen voor de bouw van een moskee nabij Ground Zero. TOKIO - Een Japanse journalist die vijf maanden in Afghanistan gegij zeld werd, wist de buitenwereld een bericht te sturen via Twitter toen een bewaker hem vroeg hoe zijn mobiele telefoon werkt. Dat heeft de journalist, Kosuke Tsu- neoka, gisteren in Tokio gezegd. Enkele dagen voor Tsuneoka werd bevrijd, kwam een van zijn bewa kers met zijn nieuwe telefoon naar hem toe en vroeg hem het appa raat in te stellen. De jonge opstan delingen wilden op de telefoon Al-Jazeera bekijken, maar de Japan ner vestigde hun aandacht op Twit ter. Toen zij vroegen hoe het werk te, stuurde hij twee berichten uit: 'Ik ben nog steeds in leven, maar in gevangenschap'. Tsuneoka werd een paar dagen later vrijgelaten om dat hij zich in 2000 had bekeerd tot de islam. Zijn bewakers zeiden dat ze van de groepering Hizb-e-Islami waren, maar deden zich tegen de Japanse regering voor als Taliban. SAN JOSE - Reddingswerkers heb ben antibiotica en zalfjes in de San Jose-mijn laten zakken waar 33 Chileense mijnwerkers vastzitten. Daarnaast zijn ze bezig om frisse, droge lucht in de mijn te blazen. De kompels hebben last van huid- zweren, voetschimmel en schaaf wonden. Deze verwondingen kun nen gevaarlijk zijn in de warme en vochtige omgeving waar de mijn werkers naar verwachting nog ten minste zes weken vastzitten. De mannen zitten vast in de mijn waar de temperatuur ongeveer 30 graden Celsius is en het vochtig heidspercentage 88 procent. In een dergelijke omgeving kan een open wond een groot risico zijn. De mijnwerkers hebben dan ook in structies gekregen om extreem voorzichtig te zijn. Een simpele snee door een loszittende steen kan leiden tot levensgevaarlijke in fecties. Het meeste risico lopen dia betici, die meer last hebben van huidinfecties. Onder de opgeslo ten kompels is ten minste één man die lijdt aan suikerziekte. Hij heeft insuline gekregen via het smalle boorgat, dat inmiddels een levenslijn is geworden voor de kompels. De kans op infecties wordt verder vergroot door het feit dat de man nen in de krappe ruimte bij elkaar slapen en wonen en niet kunnen douchen. Door de beperkte hygië ne zijn de mijnwerkers ook vat baarder voor een ontsteking van de haarzakjes, iets wat veel jeuk veroorzaakt. Bovendien kunnen de mannen te maken krijgen met gasgangreen. Gasgangreen kan ontstaan doordat bacteriën die voorkomen in de aar de een wond binnendringen. De bacterie floreert in omgevingen met weinig zuurstof en tast in hoog tempo weefsel aan. Het is noodzakelijk om het geïnfecteerde weefsel direct te verwijderen. Soms is de amputatie van een li chaamsdeel zelfs onvermijdelijk. EIGEN NEDERLANDSE Vraag nü vrijblijvend onze brochure aan op www.tulpkeukens.nl J K E N 5 I KEU Amersfoort Amsterdam Drachten Goes Heerhugowaard Rijssen Rotterdam Veendam Veenendaal Velserbroek Woerden Brabantsestraat 6 Villa Arena Dr. M.L Kingsingel 44 Nobelweg 2-26 JJ.P. Oudweg 4 Ambachtsstraat 2 Alexandrium III Transportweg 3 Woonboulevard Zeilmakerstraat 10 Jaap Bijzerweg 25 T (033) - 464 05 88 T (020) - 567 54 20 T (0512) - 54 1144 T (0113) - 21 62 30 T (072) - 57603 33 T (0548) - 53 06 00 T (010) - 220 56 33 T (0598) - 63 23 63 T (0318) - 52 99 44 T (023) - 539 06 81 T (0348) - 46 25 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9