81 buitenl and Demonstratie verstoort promotietoer Tony Blair Iran kijkt naar zaak steniging Mladic niet dood verklaard Romaleider vergelijkt Sarkozy met dictator in WOII I Marx moet wijken voor metrolijn _L donderdag 9 september 2010 TEHERAN - De Iraanse regering heeft de steniging van de voor overspel veroordeelde Sakineh Mo- hammadi Ashtiani opnieuw uitge steld. Bovendien wordt er op nieuw naar de rechtszaak gekeken. Dat heeft het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. Een woordvoerder van het ministe rie zei op de Iraanse staatstelevisie dat 'het vonnis van mevrouw Ash tiani wegens overspel is stopgezet en haar zaak wordt opnieuw beke ken'. „Haar veroordeling voor be trokkenheid bij moord is nog in behandeling", aldus de woordvoer der. De man van Ashtiani is in 2005 vermoord en volgens de aankla gers is de vrouw hierbij betrokken. Als de vrouw voor de moord wordt veroordeeld kan ze alsnog worden opgehangen. De woordvoerder, Ramin Meh- manparast beschuldigde de Vere nigde Staten en andere westerse landen er van de zaak 'uit te bui ten' en te veranderen in een 'poli tieke schertsvertoning'. Het Euro pees Parlement zei gisteren dat de mensenrechten op het spel staan. In een resolutie zei het parlement dat 'een doodstraf door steniging nooit kan worden gerechtvaar digd'. Half augustus werd op de Iraanse staatstelevisie een vermeende be kentenis van Ashtiani uitgezon den. De bekentenis was volgens de vrouw afgelegd onder dwang. BELGRADO - Het verzoek om de voortvluchtige oud-generaal Rat- ko Mladic dood te verklaren is door rechters in de Servische hoofdstad Belgrado afgewezen, en de familie van de Bosnisch-Servi- sche oud-legerleider heeft de ter mijn om hiertegen beroep aan te tekenen laten verstrijken. Dit heeft omroep B92 in Belgrado gisteren gemeld. In het verzoek tot doodverklaring dat op 16 juni door zoon Darko Mladic was ingediend werd aange voerd dat de oud-generaal in mei 2002 zijn woning in Belgrado heeft verlaten en daar niet is terug gekeerd. In februari 2003 zou hij hen voor het laatst een teken van leven hebben gegeven. De familie zegt over informatie te beschikken dat Ratko Mladic in 2006 een her seninfarct heeft gehad. Later zou hij ook problemen met zijn hart en maag hebben gekregen. Mladic wordt al vijftien jaar ge zocht door het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag, onder meer van wege zijn veronderstelde rol in de massamoorden na de val van de moslimenclave Srebrenica in juli 1995- Het verzoek is afgewezen wegens procedurefouten en niet inhoude lijk beoordeeld. De familie kan een nieuw verzoek indienen. door onze correspondent Rolanda Bobeldijk LONDEN - De Britse oud-premier Tony Blair heeft gisteren een privé- bijeenkomst in het Londense Tate Modern museum afgezegd vanwe ge een demonstratie. Blair, die zijn autobiografie A Jour ney wilde promoten, blies eerder al een signeersessie in de Brtise hoofdstad af nadat hij in Dublin met eieren en schoenen was beko geld. „Tony Blair is bang voor contact met de gewone Britten want zij weten dat hij een oorlogsmisdadi ger is," sneert Lindsey German, voorzitter van actiegroep 'Stop The War Coalition'. Ze sprak gisteren een handjevol Londenaren toe, dat zich voor het Tate Modern museum had verza meld. Naar schatting 5 miljoen eu ro strijkt Blair op voor zijn biogra fie. Blair wil dit geld schenken aan de Royal British Legion, een orga nisatie die zich inzet voor gewon de soldaten. Zijn tegenstanders spreken van 'bloedgeld'. De demonstratie tegen Blair werd voor het museum gehouden om dat Blair daar zijn boek wilde pro moten voor een select gezelschap. De oud-premier zegde de bijeen komst echter kort van te voren af omdat hij zijn gasten 'de onplezie rige acties van demonstranten' wil de besparen. De bijeenkomst moest volgens een woordvoerder van Blair 'een gezellige avond worden voor vrien den en familie'. „Twee keer hebben we een demon stratie georganiseerd en twee keer heeft Blair de sessie afgeblazen. Had hij dat maar met de oorlog in Irak gedaan", aldus German. Afgelopen weekend werd Blair in Dublin bekogeld met schoenen en eieren. De oud-premier verklaarde dat hij het publiek 'het onvermijde lijke gedoe' van demonstranten wilde besparen. Ook zei Blair dat hij de Londense politie niet onder extra druk wilde zetten voor een signeersessie. Britse media meldden dat beveili ging van die sessie zo'n 300.000 eu ro zou hebben gekost. „Het ver baast me niks dat Tony Blair ons niet onder ogen durft te komen", zegt Carole Vincent, lid van 'Stop The War Coalition'. Ze draagt een T-shirt met daarop de woorden 'Jail Tony' (zet Tony gevangen). „Hij is als de dood voor ons". Sinds de memoires van Blair te koop zijn, heeft ze diverse boek winkels in Londen bezocht om de autobiografie stiekem tussen de misdaadboeken te zetten. „Dat is Tony Blair foto EPA waar het boek thuishoort." Op Facebook is een speciale pagina ge opend waarin leden worden ge vraagd hetzelfde te doen in hun lo kale boekwinkel. De groep telt al meer dan tienduizend leden. mmwmmmmm wm BERLIJN - Ruim twee decennia na het einde van de communistische DDR waren zij twee resterende con troversiële symbolen van de oude tijd in hartje Berlijn: de twee grote bronzen beelden van Karl Marx en Friedrich Engels voor het stadhuis van de Duitse hoofdstad. Zij zijn tij delijk weggehaald voor de bouw van de metro en daarmee krijgen de tegenstanders van de beelden nu even hun zin. De metrolijn moet het plein Alexanderplatz, het hart van het vroegere Oost-Berlijn, verbin den met de Brandenburgse Poort, het symbool van de Duitse deling. Op hun provisorische plek 80 meter verderop kijken ze de komende ja ren voor het eerst richting het wes ten. foto Hannibal Hanschke/ANP WÈÊBBÊBKBMig&gS&ËBB&l HBBSI COSTESTI - De Roemeense Roma leider Iulian Radulescu heeft de Franse president Nicolas Sarkozy gisteren vergeleken met pro-nazi dictator Ion Antonescu. Antonescu leidde Roemenië ten tijde van de Tweede Wereldoor log. Radulescu deed zijn uitspra ken naar aanleiding van de uitzet ting van honderden Roma uit Frankrijk. Volgens Radulescu zijn de Roma op oneigenlijke wijze Frankrijk uit gezet. De Franse autoriteiten heb ben de afgelopen weken zo'n dui zend Roma naar Roemenië en Bul garije gestuurd als onderdeel van maatregelen tegen criminaliteit in het land. Sarkozy legde een link tussen de Roma en criminaliteit en noemde de kampen waarin sommigen van hen leven herhaaldelijk broedplaat sen van mensenhandel, uitbuiting van kinderen en prostitutie. De uit zetting is van verschillende kanten veroordeeld, onder andere door de katholieke kerk en de Verenigde Naties, alsmede door enkele leden van de Franse regering. Er wonen in Europa 10 tot 12 mil joen Roma. Ze hebben veelal te maken met armoede, discrimina tie, geweld, werkloosheid en slech te huisvesting. Circa 1,5 miljoen van hen wonen in Roemenië. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verwierp de uitspraken van Radu lescu. De uitzetting zal bovenaan de agenda staan van gesprekken tus sen de Franse minister van immi gratie Eric Besson en de minister van Europese aangelegenheden Pierre Lelouche. Minister Lelouche zal vandaag een bezoek brengen aan Roemenië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8