Zaalcompetitie Orevo is springlevend Bloggers zijn op zoek naar verhalen uit het lagere voetbal 27 Higgins keert terug achter snookertafel In bijna elke kern wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 19: Orevo. donderdag 9 september 2010 door René van Stee OOSTBURG - U vraagt, wij draaien. Dit zou zo maar het motto van de Oostburgse recreatieve voetbalver eniging, ofwel Orevo, kunnen zijn. Want in de West-Zeeuws-Vlaamse zaalvoetbalcompetitie mag veel en moet weinig. „Dat wil natuurlijk niet zeggen dat het een losgeslagen bende is. Er wordt fatsoenlijk gevoetbald in normale competities, maar omdat we bewust onafhankelijk opereren van de KNVB zijn we veel flexibe ler en hebben we veel meer grip op de zaken. Het gaat er gemoe delijk aan toe. De spaarzame con flicten lossen we intern op. Verder hebben de aangesloten vereni gingen behoorlijk wat invloed op allerlei beslissingen", zegt voorzit ter Yoshi Vermeulen van de Ore vo. i Zo werd vier jaar geleden op ver- [zoek van een groot aantal clubs de beker nieuw leven ingeblazen. Het liernooi vormt een welkome aan- Jling op de reguliere competi- l Niet alle verenigingen zijn in dreven, omdat er op vrijdaga- wordt gespeeld. „En dat is de trainingsavond van veel fte elftallen in de streek. Daar- kan een aanzienlijk aantal jlers niet meedoen", vertelt wed- Fijdleider Alex van Houte. de Orevo wordt ook weieens de Fbordeelregel toegepast. „Normaal gesproken is zowat elk lijfelijk con tact taboe in het zaalvoetbal. Naar gelang een wedstrijd het toelaat, wijken wij daar vanaf Daardoor kom je iets meer aan voetballen toe", legt secretaris en oud-arbiter Hans van der Weel uit. Hij voegt er aan toe dat de introductie van nieuwigheden zoals de plofbal en de intrap in plaats van de ingooi ook altijd gebeurt in overleg met de deelnemende club. TENNIS New York, US Open. Mannen, vierde ronde: Nadal (Spa/1) - Lopez (Spa/23) 6-3 6-4 6-4, Joezjni (Rus/12) - Robredo (Spa) 7-5 6-2 4-6 6-4, Wawrinka (Zwi/25) - Querrey (VSt/20) 7-6 (9) 6-7 (5) 7-5 4-6 6-4, Verdasco (Spa/8) - Ferrer (Spa/10) 5-7 6-7 (8) 6-3 6-3 7-6 (4). Vrouwen, kwartfinales: Venus Williams (VSt/3) - Schiavone (lta/6) 7-6 (5) 6-4, Clus ters (Bel/2) - Stosur (Aus/5) 6-4 5-7 6-3, Zvo- nareva (Rus/7) - Kanepi (Est/316-3 7-5. WATERPOLO Zagreb. EK. Vrouwen Halve finales: Italië - Griekenland 5-10 (0-3 2-4 2-1 1-2), Rusland - Nederland 10-7 (3-1 3-3 2-1 2-2). Doelpunten- maaksters Nederland: Van Belkum 3, Mieke Cabout 2, Smit en Hakhverdian. WIELRENNEN Ronde van Spanje. Elfde etappe, Vilanova i la Geltru - Andorra (Pal): 1. Anton (Spa) 208 km in 5.25.44, 2. Mosquera (Spa) 0.03, 3. Ton- do (Spa) 0.10, 4. Uran (Col) 0.16, 5. Nibali (Ita) 0.23, 6. Frank Schleck (Lux), 7. Moncoutié (Fra), 8. Cuesta (Spa) 0.32, 9. Sastre (Spa), 10. Plaza (Spa), 17. Joaquim Rodriguez (Spa), 30. Ten Dam 2.04, 56. Mentsjov (Rus) 5.06, 161. Terpstra 19.14, 166. Kreder 20.56, 169. Bos, 173. Langeveld. Algemeen klassement: 1. Anton 47.37.15, 2. Nibali 0.45, 3. Tondo 1.04, 4. Rodriguez 1.17, 5. Mosquera 1.29, 6. Bruseghin (Ita) 1.57, 7. Plaza 2.07, 8. Uran 2.13, 9. Roche (Ier) 2.30, 10. Frank Schleck 2.30, 13. Sastre 3.03, 16. Luis Leon Sanchez 3.40, 27. Ten Dam 8.07, 28. Mentsjov 8.55, 106. Terpstra 1.20.14, 145. Langeveld 1.55.50, 149. Kreder 1.58.43, 171. Bos 2.12.40. De Orevo-competitie trapte maan dag af voor het 38e seizoen. Eind jaren zestig werd er echter ook al gezaalvoetbald in de oude sporthal van De Eenhoorn in Oostburg. Vermeulen durft de stelling aan dat indertijd mede de basis is ge legd voor het reguliere zaalvoetbal van de KNVB. Maar de belangrijk ste impuls kwam volgens hem van het minivoetbal, dat jarenlang door de NCRV op tv werd uitge zonden. Grote ploegen van weleer waren onder meer Sporthuis De Cocq uit Aardenburg en Oud Sluis. Die be staan inmiddels niet meer. Voor Oud Sluis, het befaamde driester renrestaurant van topkok Sergio Herman, was dit een hard gelag. Met spelers zoals Ronnie Herman, Juliën du Fossé, Gerard Tanghe en Theo Schram eiste deze formatie talloze kampioenschappen op. Ver meulen: „Die jongens werden op den duur een dagje ouder. Verjon gen lukte niet meer, waardoor ze er noodgedwongen de brui aan moesten geven." De vergrijzing in de streek lijkt de Orevo echter nauwelijks te raken. Er waren ooit dertig teams (in drie poules) in competitie. Tegenwoor dig schommelt dit rond de twin tig. „Dat aantal is al jarenlang sta biel. We zitten nu op 23, eentje meer zelfs dan vorig jaar", zegt Van Houte. Ondanks die positieve cijfers, bemerkt hij toch wel de ten dens dat de aanwas van jongere spelers enigszins stokt. „Maar op de een of andere manier verliezen we toch geen terrein." In de eerste klasse van de Orevo spelen twaalf ploegen, terwijl de tweede klasse uit elf ploegen be staat. Ze spelen op maandag- of donderdagavond. Hoewel het om een 'wilde' competitie gaat, ligt het niveau volgens Van Houte, zelf speler van De Blauwe Tulp uit Schoondijke, niet lager dan elders in Zeeuws-Vlaanderen. Ter illustra tie wijst hij op de selectie van het IJzendijkse Port d'Or, de kam pioen van de laatste twee jaar, drie voudig bekerwinnaar en dit jaar wederom titelfavoriet. Daartoe be horen onder anderen Adri van Ha- negem, Lodewijk van Keeken, Ar jan Quaak en Martijn Rijckaert. „Spelers die allemaal in het eerste van IJzendijke spelen. Zij zouden in de eerste Zeeuws-Vlaamse klas se absoluut geen modderfiguur slaan." Waarom ze die stap nog niet heb ben gewaagd? „Waarschijnlijk om dat ze het in Oostburg veel te leuk vinden. Want zoals bekend moet er in de Orevo heel weinig. Zo hoeft bij ons de kampioen uit de tweede klasse ook niet per se te promoveren. En gelet op niveau verschil met de eerste klasse is dit vaak heel erg verstandig." LONDEN - John Higgins keert nog dit jaar terug achter de snookerta fel. De aanvoerder van de wereld ranglijst is gisteren vrijgesproken in een omkoopaffaire. De tucht- commissie vond wel dat de Schot de schijn heeft gewekt wedstrijden te willen manipuleren tegen beta ling. Wegens het in diskrediet brengen van de sport kreeg hij der halve een schorsing van een half jaar en een boete van 75.000 pond (ruim 91.000 euro). Omdat de straf met terugwerkende kracht in ging is Higgins in november weer speelgerechtigd. Higgins maakte aannemelijk dat hij tijdens een toernooi geïntimi deerd was, toen een undercover journalist hem benaderde. Die bood hem namens de gokmaffia een groot bedrag voor 'match-fixing'. De wereldkampi oen betoogde dat hij alleen 'ja' had gezegd om er vanaf te zijn. Met acht man de wedstrijd begin nen omdat een au to met spelers naar het verkeerde dorp is gereden. Spelen op een veld zonder lijnen. En scheids rechters die er na zeventig minu ten mee stoppen, omdat de 'oudjes' van de tegenpartij écht niet meer kunnen. Hoewel de aandacht van publiek en media (logischerwijs) bijna al tijd naar de internationale, lande lijke of regionale toppers gaat, speelt het gros van de sporters op een lager niveau. Met alle genan te, opvallende en vooral grappige gevolgen van dien. Dat gaat ook op voor de Zeeuwse voetballers, van wie slechts een kleine minderheid uitkomt voor het eerste elftal van zijn of haar club. De rest doet z'n best in het tweede, derde, vierde, vijfde of zelfs zesde elftal. Voor de meesten van hen begint komend weekein de de nieuwe competitie. Zo ook voor PZC-verslaggevers Raymond de Frel en Martijn de Koning. Middenvelder Raymond verdedigt wekelijks het o- ranje-zwart van Terneuzense Boys. Vorig jaar nog in 'het Vuuf- de', vanaf dit seizoen zelfs in het net opgerichte Zesde. Verdediger Martijn doet z'n best in 'Ut Vier- du' van Luctor'88 uit Heinkens- zand. De twee schrijven sinds vorig jaar over hun belevenissen op het web- log 'De Zeeuwse Kelder'. Het ging onder meer over tegenstanders, slechte velden, prachtige doelpun ten, verre reizen richting uitwecf- strijden, afgelastingen in de win ter, nieuwe voetbalschoenen, ver rassende overwinningen, grote ne derlagen en humor in de kleedka mer. De weblog is op zoek naar bijdra gen van andere 'keldervoetbal lers'. Leuke inzendingen en foto's worden op de website gezet en_ zijn waar mogelijk weer voer voor discussie met Raymond en Mar tijn. Dus: keldervoetballers in Zeeland, hou je niet in en stuur wed strijdverslagen, anekdotes en fo to's naar De Zeeuwse Kelder. Dat kan per email: kelder@pzc.nl. De webblog is te vinden via www.pzc.nl/blog/zeeuwsekelder Hans van der Weel, Yoshi Vermeulen en Alex van Houte (vlnr) zijn de mannen achter het recreatieve zaalvoetbal in Oostburg. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73