61 binnenland Arts snapt er zelf ook niets meer van PW brengt Zeeuws Kamerlid Ad Koppejan in gewetensnood Nota's zijn veel te complex Declaratiesysteem is fraudegevoelig Belgische politie op Brabantse wegen Onderzoek verkoop Essent duurt langer Rotterdammer steekt 16-jarige ex neer donderdag 9 september 2010 door Frouke Tamsma Een eerstelijnspsycholoog die 39 consulten op één dag declareert bij de zorg verzekeraar. Een tandarts die rekeningen van patiënten in dient die hij nooit heeft gezien. Een fysiotherapeut die herhaalde lijk de bandtekening van een huis arts vervalst. Jaarlijks krijgen zorg verzekeraars zo voor honderden miljoenen aan verkeerde declara ties van artsen en ziekenhuizen binnen. „Het grootste deel berust op fou ten, maar we treffen ook regelrech te fraude aan", zegt een woord voerder van verzekeraar CZ. De grote boosdoener is het zogenoem de DBC-systeem (diagnosebehan- delingcombinaties) dat in 2005 is ingevoerd. Vroeger kregen ziekenhuizen elk jaar een zak geld, waarvan salaris sen, medische apparatuur en medi cijnen werden betaald. Was het geld op, dan ging de operatieka mer op slot en werden er dat jaar geen ingrepen meer uitgevoerd. Lange wachtlijsten waren het ge volg. Nu krijgt het ziekenhuis voor de len van de zorg meer geld naarma te er meer patiënten worden gehol pen. Dit heeft een gunstige uitwer king op de wachtlijsten gehad, maar er kleven nadelen aan. In het systeem heeft elke behande- BREDA Wie te hard rijdt loopt in Brabant de kans op snelwegen tot stoppen gedwongen te worden door een Belgische politieauto. Dat is het gevolg van de nieuwe sa menwerking tussen het Nederland se Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de Belgische Federale Politie. Er worden gezamenlijke surveillances uitgevoerd op de A16, op de A4 bij Bergen op Zoom en op de A58. EINDHOVEN Het onderzoek dat de Zuidelijke Re kenkamer op verzoek van Provin ciale Staten van Noord-Brabant doet naar de verkoop van de pro vinciale aandelen Essent duurt lan ger dan verwacht. Onderzoekers hoopten voor de zomer klaar te zijn, maar gaan er nu van uit dat hun rapport niét eerder dan eind oktober verschijnt, omdat de Zuide lijke Rekenkamer is overstelpt met materiaal en dossiers. ROTTERDAM De politie heeft gisteren een 19-jari- ge Rotterdammer aangehouden die ervan wordt verdacht een 16-jarige plaatsgenote te hebben neergesto ken. De verdachte zou de ex-vriend van het meisje zijn. Ze is meerdere keren gestoken en overgebracht naar het ziekenhuis. Ze verkeert niet in levensgevaar. De Rotterdam mer werd later in Spijkenisse aan gehouden. Een huisarts moet elke behandeling een eigen code en prijskaartje geven. ling zijn eigen code en prijskaartje gekregen. Het overzicht is totaal weg. Erger, het DBC-systeem, waar jaarlijks 20 miljard euro in omgaat, blijkt fraudegevoelig. Door de veelheid aan DBC's kan een specialist tamelijk onopval lend een duurdere DBC declareren dan de feitelijke behandeling. Jac ques Oskam, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Heel kunde en zelf vaatchirurg, ziet dit ook gebeuren. „Maar de ziekenhuizen kunnen zelf ook binnen een bepaalde bandbreedte aan de knoppen draaien. De ziekenhuisbestuurder zet er een krabbel onder en klaar." De NVZ Vereniging van Ziekenhui zen erkent dat ook ziekenhuizen foto Koen Suyk/ANP 'spooknota's' indienen. „Het hele proces is ondoorzichtig, daar is ie dereen het over eens", zegt een woordvoerder. Zorgverzekeraars doen er alles aan om dubbele en onterechte declaraties op te spo- ren.Omdat fraude moeilijk te be wijzen is, roepen de verzekeraars hun verzekerden op altijd alert te zijn op verdachte nota's. DEN HAAG - Het declaratiesysteem van artsen moet op de schop. Het systeem is zo ingewikkeld gewor den dat artsen vaak zelf niet meer weten wat ze in rekening brengen, en het lokt bovendien fraude uit. Er is een simpel en goed contro leerbaar alternatief, stelt directeur Jos Blank van IPSE Studies, een on derdeel van de TU Delft dat doel matigheid in de publieke sector on derzoekt. Blank zegt dat de sector met de zo genaamde diagnosebehandeling- combinaties (DBC's) een 'bureau cratisch monster' heeft geschapen, „in het systeem heeft elke behan deling zijn eigen code en prijskaart je. Want 'iedere patiënt is uniek', zeggen artsen. Maar hierdoor is het aantal DBC's in de afgelopen jaren gegroeid tot dertigduizend. Er valt niet meer mee te werken". Het systeem lokt ook fraude uit. „Als je voor een patiënt even een net iets duurdere DBC opvoert, krijgt het ziekenhuis of de arts meer betaald", zegt Blank. In de helft van alle ziekenhuizen wordt inmiddels proefgedraaid met een systeem waarin het aantal DBC's is beperkt tot vierduizend. Dat zal weliswaar minder bureau cratische rompslomp opleveren, maar de gewenste transparantie wordt niet bereikt, zegt Blank. Sï door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Dissident voelt hij zich helemaal niet. Tweede Kamerlid Ad Koppejan uit Zoutelande gru welt van het woord. Hij ziet zich zelf als bezwaarmaker. Ineens is hij een Kamerlid met onverwacht veel macht. De normaal zo toegankelijke Kop pejan houdt nu een mediastilte. Al verbrak hij die gisteren tijdelijk door te twitteren dat hij weinig vertrouwen heeft in een nieuw ka binet. Alle kranten, radio- en televisiepro gramma's willen hem spreken. Maar Koppejan weigert. Afspraak met de fractie. Die wil verder met de onderhandelingen over de vor ming van een kabinet met de WD, met gedoogsteun van de PW. CDA-onderhandelaar Ab Klink zag samenwerking met de PW niet meer zitten en stapte uit de fractie. Zijn twee medestanders, Ad Koppejan en Kathleen Ferrier blijven bij hun bezwaren, maar wachten het resultaat van de on derhandelingen af Tot die tijd hou den ze hun mond. Voor de tweede keer ligt Ad Kop pejan dwars. Tot het laatst toe streed hij tegen ontpoldering van de Hedwigepolder in Zeeuws- Vlaanderen. Na een lange discus sie besloot de CDA-fractie uitein delijk het verzet op te geven. Kop pejan bleef daardoor met lege han den staan. Nu ligt hij weer dwars. Zeeuwse koppigheid? Het gaat veel verder dan dat. Alles wijst erop dat de beoogde samen werking met de PW in een nieuw kabinet in zijn ziel snijdt. Ad Koppejan heeft zich laten ken nen als een christelijk-sociaal Ka merlid. Op zijn website schrijft hij: 'Vanuit mijn christelijke levens overtuiging vind ik dat je niet al leen voor jezelf leeft. We hebben als mensen een belangrijke verant woordelijkheid voor elkaar en voor de samenleving. Dat geeft werkelijk zin aan ons leven'. Vanuit die opvatting moet een re gering binden, zeker in tijden van crises. En een premier moet er zijn voor alle Nederlanders. Daar in past niet een coalitiepartner die een grote groep Nederlanders ne gatief bejegent. Koppejan ziet de islam als een reli gie, terwijl de PW de islam ziet als politieke ideologie. Dat is een fundamenteel verschil. In zijn visie op de maatschappij spelen begrippen als solidariteit en rentmeesterschap een belangrijke rol. Zo bezien zal de wijze waarop PW-leider Geert Wilders politiek bedrijft Koppejan tegen de borst stuiten. Niet dat hij zichzelf rekent tot de linker-vleugel van het CDA. Maar de stijl van de PW gaat in te gen zijn mensbeeld. Koppejan lijkt ook te vrezen dat Wilders straks een eigen uitleg kan geven aan gemaakte afspra ken. Strengere eisen aan inburge ring om kansen voor nieuwko mers te vergroten, kunnen door Wilders worden vertaald als een maatregel om moslims te weren en de islamisering tegen te gaan. Wilders neemt geen regeringsver antwoordelijkheid, maar kan wel continu zeggen wat hij vindt. In het Kamerdebat over de formatie afgelopen dinsdag zei WD-leider Mark Rutte daar niet bang voor te zijn. Als Wilders dingen zegt waar Rutte het niet mee eens is, dan zal hij daar als (beoogd) premier in de scherpste bewoordingen afstand van nemen. Wilders heeft het recht om te zeggen wat hij vindt, aldus Rutte. De WD-leider denkt niet dat de ze situatie de regering instabiel maakt. Maar Koppejan zal dat an ders zien. Hoewel Koppejan op de lijn zit van Ab Klink, zal hij niet zomaar opstappen. Want dan ben je weg als politicus, zal hij zich beseffen. Dan kun je niets meer doen voor de mensen die op jou hebben ge stemd. Of voor de regio Zeeland. Dat zal voor hem een cruciale af weging zijn om niet op te geven en het eindresultaat af te wachten. Al zal het lastig blijven om dat re sultaat te rijmen met zijn visie op maatschappij en politiek. Tot er een akkoord ligt, is hij een Kamerlid met onverwacht veel macht. Zijn 'nee' tegen het regeer- en ge- doogakkoord betekent dat een coa litie van WD, CDA en PW haar meerderheid van 76 zetels verliest. Koppejan is geen man die snakt naar dit soort 'macht'. De interne verdeeldheid is schade lijk voor de partij die bij de verkie zingen de helft van haar kiezers en haar partijleider verloor. Maar Kop pejan is ook geen man die zich on der druk laat zetten om zijn be zwaren in te trekken. Daarvoor staat hij te veel voor zijn principes. Koppejan en Ferrier lijken in de tussentijd hun invloed te willen aanwenden om het regeer- en ge- doogakkoord zodanig te beïnvloe den dat ze er mee kunnen leven. Want de politieke stijl van de PW zal niet veranderen, zullen ze zich realiseren. Voor een doorstart van de onder handelingen stelt Wilders niet als voorwaarde dat Koppejan en Fer rier hun verzet opgeven. Maar hij zal later met CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen en WD-voor- man Mark Rutte over hen spre ken, kondigde hij dinsdag in het Kamerdebat over de formatie aan. Wat Wilders precies wil van de zo genoemde dissidenten, liet hij in het midden. De Zeeuwse politicus zal er reke ning mee houden dat de SGP wordt gevraagd de nieuwe coalitie te steunen. De twee SGP-zetels ma ken de nieuwe coalitie onafhanke lijk van wat de bezwaarmakers vin den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6