Verleden van kerk op i8| 1 Hulster fracties eisen behoud supermarkt voor de binnenstad Open Monumentendag in Zeeuws- Viering Suikerfeest bij Oude Vaart almanak Wekker (2) TENTOONSTELLING In het Westdorpse museum is deze maand een tentoonstel ling te zien over de geschiedenis van de drie opeenvolgende rooms-katholieke kerken in de periode van 1796 tot heden. donderdag 9 september 2010 z koorzanger, haalde het geld op tij dens de kerkdiensten en was gedu rende vijftien jaar koster. De tentoonstelling in het museum aan de Graafjansdijk B50 is een ini tiatief van de museumstichting Oud Westdorpe, De expositie is za terdagmiddag tijdens Open Monu mentendag geopend van 14,00 tot 17.00 uur.- Buiten de openingstij den voor groepen vanaf vier perso nen op afspraak. De toegang is gra tis. De geschiedenis van de katholieke kérken wordt geïllustreerd met foto's en voorwerpen. Zoals twee kandelaars uit 1859. door Sheila van Doorsselaer HULST - Diverse fracties in de Huls ter gemeenteraad eisen dat er een supermarkt in de binnenstad van Hulst blijft, ook direct na de ver huizing van de Albert Heijn uit het stadshart. De enige supermarkt in de binnen stad van Hulst, de Albert Heijn, gaat op termijn verhuizen naar het achterterrein van de gemeentelijk- se Stadsschuur, bij het Back-win kelgebied aan de rand van Hulst. Supermarktdirecteur Ivo Mat- theeuws kan daar zijn winkelfor mule uitbreiden, een mogelijkheid die in de binnenstad niet voorhan den was. Burgemeester en wethouders zijn van zins de verhuizing mogelijk te maken. In afspraken met de eigenaar van de supermarkt is vastgelegd dat de gemeente uiterlijk eind 2015 eige naar wordt van de panden. Die worden gesloopt en maken plaats voor nieuwe winkels en woningen rond de aan te leggen waterpartij in de Nieuwe Bierkaai. In de overeenkomst is de clausule opgenomen dat in het leegkomen de pand van de Albert Heijn geen andere super mag worden geves tigd, ook niet tijdelijk. Wel is er voor Hulst de mogelijkheid een su permarkt te laten openen een eind je verderop, op het 's Gravenhof- TERNEUZEN - Bewoners van de Ter- neuzense wijk Triniteit werken za terdag op allerlei manieren mee aan de viering van het Suikerfeest, van 13 tot 18 uur op het school plein van De Oude Vaart aan de Tamarindestraat. Kinderen kunnen er knutselen en De collega op het Middelburgse nota riskantoor - een slechte slaapster - had al maandenlang, midden in de nacht, last van een soort belgeluidje, dat maar even duurde. Haar vriend - een vaste slaper - daarmee geconfronteerd, had zoiets van 'het zal allemaal wel, daar heb je haar weer'. Onlangs moest de vriend om vier plein, maar dat moet een kleinere zijn, van maximaal 750 vierkante meter. Het is die clausule waar Algemeen Belang Groot Hulst, Lijst Van Eek, WD en PvdA tegenaan hikken. Zij vrezen dat tussen de verhui zing van de Albert Heijn en de opening van een nieuwe buurtsu per op het plein een te lange tijd zit en er een 'supermarktvacuüm' ontstaat. „Het zou van de zotte zijn als er in de binnenstad geen supermarkt zou zijn. Dat kunnen we als raad niet maken", aldus Jeanine van Dorsselaer-Weemaes (PvdA). Jos van Eek (Lijst Van Eek) stelt dat het eigenlijk al te laat is om be woners van de binnenstad een su permarkt te garanderen. „Als er nu nog moet worden begonnen met het zoeken van een nieuwe ex ploitant, dan lukt dat echt niet meer." De WD wil dat er een nieuwe su per komt voordat de huidige weg is. De fracties drongen er daarom bij wethouder Diana van Dam- me-Fassaert op aan om de ge wraakte clausule uit het contract te halen, zodat (tijdelijk) een su permarkt in het huidige AH-pand kan komen. Volgens Algemeen Belang Groot Hulst is een supermarkt van 750 vierkante meter te klein om succes vol te kunnen exploiteren. ouders zorgen voor hapjes en drankjes uit diverse buitenlanden. Er treedt een dansgroep op en er is een rommelmarkt. De Speel- neus, een kinderproject van stich ting jeugd- en jongerenwerk Ter- neuzen, tekent met de wijkbewo ners voor de organisatie. Tip? redactie@p2c.nl uur in de nacht naar het toilet en hoorde dan eindelijk ook datzelfde geluidje. 'Daar heb je mij weer', dacht hij nog. Na enig zoekwerk kwam de oplos sing. Sinds de wintersportvakantie in ja nuari ging trouw het reiswekkertje, dat in een la op de slaapkamer lag, om vier uur 's nachts af. Archeoloog Johan Tho mas kijkt met gepas te trots naar het bo vengedeelte van de oude preekstoel van de rooms-katholieke kerk in West dorpe. Hij heeft dit stukje West- dorpse historie de afgelopen jaren nauwgezet gerestaureerd. De preekstoel is onderdeel van een tentoonstelling in het West- dorpse museum. Deze expositie geeft een overzicht van de drie opeenvolgende r.k.-ker- ken van Westdorpe in de periode van 1796 tot heden. Het bovenstuk van de preekstoel (in gebruik tot 1935) lag jarenlang te verkommeren op de zolder van de kerk. Thomas vond het echter de moeite waard het bovenstuk te bewaren voor het nageslacht en ging aan de slag met de restauratie. Het resultaat mag er zijn. Het bovenstuk van de preekstoel is een bijzonder onderdeel van de tentoonstelling. Er is echter nog veel meer moois te zien. Wat te denken bijvoorbeeld van twee kan delaars uit 1859, olielampen, be stek van de pastoor, polshorloges, kleding, de priestertoog en veel fo to's. lohan Thomas graaft al vanaf 1963 in de grond op zoek naar de histo rie van Westdorpe. Zijn verzame ling is uitgebreid te noemen. „Ik ben hiermee gestart toen de ruil verkaveling begon." Veel voorwerpen in het museum zijn zwartgeblakerd. Die herinne ren nog aan de Tweede Wereldoor log, toen de kerktoren uit strategi sche overwegingen werd opgebla zen. Waalse soldaten staken de he le kerk vervolgens uit baldadigheid in brand. Dat gebeurde in 1940. In december 1942 begon de we deropbouw van de kerk, maar die moest stoppen omdat de ste nen en het cement nodig waren voor de bouw van bunkers. De klok was inmiddels verdwe nen. Die was opgeëist door de Duitsers en naar Duitsland ver- TERNEUZEN - In heel Zeeuws-Vlaan- deren vinden komend weekeinde activiteiten plaats in het kader van Open Monumentendag. Thema is dit jaar De smaak van de negen tiende eeuw. Veel rooms-katholie ke kerken stammen uit die eeuw. Een overzicht: Aardenburg, zater dag en zondag 917 uur. Heilige Maria Hemelvaartkerk uit 1850-1851, Weststraat 80, expositie handgemaakte, geborduurde pries tergewaden (kazuifels). Axel, zaterdag 10-12 uur. Stadswandeling van drie kilome ter met gids langs oude monumen ten en jonge beeldbepalende pan den, beginpunt stadhuis. Hengstdijk, zaterdag 10-17 uur. Heilige Catharinakerk. Hulst, zaterdag 10-17 uur. scheept om omgesmolten te wor den tot oorlogstuig. Diverse foto's in het museum her inneren aan deze periode. De kle dingstukken zijn beschikbaar ge steld door een pastoor die nog ge durende een lange periode in het bejaardenhuis in Westdorpe ver bleef Thomas heeft ook een meer dan warme belangstelling voor het 'rij ke roomse leven'. Dat is niet vreemd. Hij was misdienaar en Open monumenten: basiliek (met speciale aandacht voor negentien de eeuwse pronkstukken en liturgi sche kledij), stadhuis, museum De Vier Ambachten, protestantse kerk en 's Landshuis. Hulst, zondag 12-17 uur. Open monumenten: basiliek, stad huis, museum De Vier Ambach ten, 's Landshuis en stadsmolen (met van molenmeel gebakken pannenkoeken en koffie). Kloosterzande, zaterdag 10-17 uur. Hof te Zande- en Martinuskerk. Lamswaarde, zaterdag 10-17 uur. Heilige Cornelius-kerk. Nieuw Namen, zaterdag 10-17 uur en zondag 12-17 uur. Meester Van der Heijden Groeve. Oostburg, zaterdag, 10-16.30 uur. Protestantse kerk, rondleiding met gids, kerktoren beklimmen, kinder speurtocht, exposities van onder meer negentiende eeuwse kook boeken, negentiende eeuwse or gel- en accordeonmuziek; 12.30-13 uur oecumenisch middaggebed; en Oostburgs kerkenpad. Sas van Gent, zaterdag 10-17 uur. Open huis verbouwde voormalige hervormde kerk, reclamebureau Recht door Zee, Oostkade 14, spe ciale kinderactiviteiten. Sas van Gent, zaterdag 10-17 uur. Open huis pand Hertog van Marl borough (1647), Oostkade 31, V+G Architekten Ingenieurs; 11 uur: concert vocaal ensemble EnCORe; 14 uur: presentatie Glazen Dijk, kunstenmaker Paul Izeboud; 14.30 uur: presentatie poldermuseum Margarethapolder, architect in op-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68