I Dinneniana "f"©0)S Koningin kwetsbaar in hele spel Klinieken: Tbs'ers sneller met verlof Europees record bloed doneren Brandweer gestoken bij blussen flatwoning Grote hennepplantage in aspergeveld Cel voor afpersers jackpotwinnaars PAUL KUSTERS De koningin heeft Tjeenk Willink opnieuw tot informateur benoemd. Door de openheid over de ontwikkelingen van de formatie is zij veel kwetsbaarder dan haar grootmoeder. donderdag 9 september 2010 4 I NIJMEGEN Europees recordhoudster bloed do neren. Dat is de Nijmeegse Wil Heufkens sinds gistermiddag. De 67-jarige heeft voor de vijfhonderd ste keer bloed gegeven bij bloed bank Sanquin in Nijmegen. De bloedbank constateerde onlangs dat Heufkens richting de vijfhon derd donaties stormde. Haar eerste donatie deed Heufkens op 24 september 1982. Nog elke twee weken ligt Heufkens bij de bloedbank. „Tot mijn 70ste, daarna stop ik. Voorlopig houd ik het makkelijk vol. Na de donatie een kopje soep en ik ben weer op de been." AMSTELVEEN Een 55-jarige man uit Amstelveen heeft gisteren een brandweerman met een mes in zijn arm gestoken, terwijl die een brand bluste in de woning van de verwarde man. De bewoner van de flatwoning wordt verdacht van brandstichting. De man is aangehouden in zijn groten deels uitgebrande woning. De brandweerman kon na een zieken huisbezoek terug naar de kazerne. BUDEL Op een aspergeveld aan de Bergbos- weg in Budel is gisteren een zeer groot aantal hennepplanten aange troffen. Volgens een politiewoord voerster is het veld 3 hectare groot en zou het gaan om 25.000 tot 30.000 planten die boven de door geschoten asperges uitsteken. De politie is op zoek naar de eigenaar van het stuk land. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. ROTTERDAM Vijf mannen die vorig jaar de win naars van de jackpot van de Lotto afpersten, moeten tot 3,5 jaar de cel in. Het Openbaar Ministerie had straffen tot vijfjaar geëist. De man nen eisten dreigbrieven circa 100.000 euro. Om hun bedreigin gen extra kracht bij te zetten, be schoten zij de auto van de nieuwe miljonairs. De winnaars zijn sinds juni 2009 16,5 miljoen euro rijker. DEN HAAG - Tbs'ers moeten al an derhalf jaar na het begin van hun gedwongen behandeling begeleid op proefverlof kunnen gaan. Na tweeënhalf jaar moeten ze ook het recht krijgen op verlof zonder be geleiding. Dit schrijven de directeuren van twaalf tbs-klinieken in een nog niet gepubliceerde nota. Nu wordt verlof pas na enkele ja ren behandeling voor het eerst toe gestaan. Versoepeling van het ver lofregime moet het tbs-systeem ('ter beschikking stelling') dat vast dreigt te lopen, weer vlot trekken. De directeuren van de twaalf tbs-klinieken wilden hun plannen deze week naar buiten brengen, maar hebben in overleg met het ministerie van Justitie besloten tot uitstel. De proefverloven liggen ui terst gevoelig als gevolg van ernsti ge misdrijven waarbij tbs'ers met verlof waren betrokken. De direc teuren stellen dat het politieke kli maat nu niet gunstig en onvol doende stabiel is voor een debat er over. Door die incidenten zijn de regels fors aangescherpt. Tbs'ers kunnen hierdoor nog nauwelijks met ver lof Indirect heeft dat ertoe geleid dat hun behandelduur is opgelo pen van zes naar ruim tien jaar. Het systeem dreigt vast te lopen. Ook meer tbs'ers komen op longstayafdelingen terecht, volgens critici een verkapte vorm van le venslang. Een ander effect is dat rechters terughoudender zijn ge worden in het opleggen van TBS. Steeds vaker belanden criminelen met een psychische stoornis in een gewone gevangenis en uitein delijk ook onbehandeld op straat. De Tweede Kamer is kritisch over het voorstel van de directeuren. WD-Kamerlid Fred Teeven wil het huidige systeem overeind hou den. „Er is nu een verloftoetsings commissie die bekijkt of verlofaan- vragen vanuit de klinieken terecht zijn. Dat werkt." Er zijn de afgelo pen tijd ook minder tbs'ers ont snapt. De VYD'er wijst wel op het risico dat steeds minder verdachten nog voor tbs 'kiezen'. Zij kunnen hier namelijk onderuit door psycholo gisch onderzoek te weigeren. De kans dat de rechter hierna nog tbs oplegt, is klein. DEFORMATIE DAG 90 door Sandra Donker en Laurens Kok DEN HAAG - De verdenking steekt telkens de kop op: De koningin moet niets hebben van Geert Wil dere. In deze formatie zou ze alles doen om te voorkomen dat de PW-leider invloed krijgt op het re geringsbeleid. Staatsrechtgeleerde Jan Vis doet de beschuldigingen af als 'kroegpraat'. „De tijden zijn veranderd", stelt hij. De formatie is veel transparan ter geworden dan vroeger. Hij wijst op koningin Wilhelmina. „Zij kon nog zeggen: 'Die man mag geen minister worden'. Dat gebeurde dan niet. Beatrix heeft nauwelijks speelruimte. Zij kan geen trucs uithalen." Zijn collega Wim Voermans van de Universiteit Leiden beaamt dat hij Beatrix niet op partijdigheid heeft kunnen betrappen. „Ze gaat zorgvuldig te werk." Wel consta teert hij dat de vorstin zich in een kwetsbare positie bevindt. „Uit de keuzes die zij maakt, denken men sen een politieke voorkeur te kun nen aflezen. Dat alleen is al onge lukkig." Critici zien voldoende 'bewijs' dat de koningin de formatie beïn vloedt. Kwam ze eind juli niet met Ruud Lubbers als informateur op de proppen, wiens afkeer van de PW algemeen bekend is? De alge mene verwachting was juist dat WD-leider Mark Rutte het voor touw zou nemen om een rechts kabinet te smeden. En nu is weer haar 'verdachte' vertrouweling Her man Tjeenk Willink naar voren ge schoven. De vicepresident van de Raad van State werd twee maanden geleden door Wildere nog uitgemaakt voor 'links eurofiel anti-PW-manne- tje'. Tjeenk Willink had zich in een bijlage bij het eindverslag van een eerdere informatieronde uitge sproken vóór Europese samenwer king en tegen discriminatie van nieuwkomers. Een duidelijke af keuring van Wildere' gedachte goed. Eerder voedde de koningin zelf de Tjeenk Willink (links) verlaat het paleis nadat hij door de koningin opnieuw tot informateur is benoemd. achterdocht in PW-kringen. „Grofheid in woord en daad tast de verdraagzaamheid aan", waar schuwde ze al eens in haar kerst toespraak. Wildere voelde zich dui delijk aangesproken: hij was die 'multi-culti-onzin' meer dan beu en vond dat de koningin 'als een haas' uit de regering moest wor den gezet. Dinsdag werd dat wantrouwen op nieuw gevoed. Een Kamermeerder heid wilde een 'doorstart' voor de onderhandelingen voor rechts, maar Beatrix maakte een pas op de plaats. Ze negeerde Wildere' wens om 'vanavond nog' de onder handelingen voort te zetten. Tjeenk Willink spreekt eerst op nieuw met alle fractieleiders, zo dat ook de wensen van de minder heid worden gehoord. Plaatst de koningin zich niet in een kwetsbare positie door zo haar stempel op de formatie te drukken? „Onzin", stelt Vis. „Het gaat veel te ver om Beatrix te be tichten van politieke inmenging. De koningin zet geen stap zonder dat er adviezen aan ten grondslag liggen. Ook nu." Dat Tjeenk Wil link weer in actie komt, mogen de rechtse partijen vooral zichzelf aan rekenen, vindt hij. Maandag adviseerden zij de konin gin nog dat WD-leider Mark Rut- te een conceptregeerakkoord moest schrijven. Dinsdag moest Beatrix via het televisiescherm ver nemen dat de heren toch samen door wilden onderhandelen. Vis: „Heel slordig, vooral van Rutte. Hij had ook om audiëntie kunnen vragen omdat hij van gedachten veranderd was." Voermans denkt dat de huidige wijze van formeren de koningin wel parten speelt. „Wat de partijen de koningin advi- WILt>ERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4