uit 13 Z' Gratis openbaar vervoer en twee fotowedstrijden Alles voor de tram Koornbloem donderdag 9 september 2010 AARDENBURG en verenigingen met traditionele innova tieve en alternatieve vlasproducten. Kerkplein, 11.00 tot 18.00 uur. Kortgene Veerse Meerrace, sloepenrace met Zeeuwse teams van roeiers. Start bij veer- steiger Kortgene. www.veersemeerrace.nl Oosterland Herfstmarkt in de Oosterhof. Vanaf 10.00 uur knutselochtend voor kinderen. Om 13.00 uur opening herfstmarkt door Mr. Kroaje 2009. 's Avonds dorpsbarbecue. Ritthem Open dag Rammekenshof met bezoek aan bloementuinen en boomgaard, Rammekensweg, 10.00-17.00 uur Schoondijke Pompoenenweekend in de tuin van Kees Jacobse. De kijktuin van 5200 vierkante meter heeft vele tuinkamers, borders, vij vers, verschillende tuinen en terrassen. Tijdens dit weekend wordt er veel ge daan aan versiering met pompoenen en kalebassen,, er is ook pompoenenjam en -soep. In de expositieruimte is een perma nente expositie van aquarellen van Kees Jacobse te zien.Tragel Oost 21, 10.00-17.00 uur Wilhelminadorp Polderfeest, veertig kramen met streek producten, kleindieren- en roofvogel show, zweefmolen en springkussen. Wilhelminahuis, 11.00 tot 18.00 uur. *Orchideeëntentoonstelling. Wilhelminahuis 11.00-17.00 uur. ZONDAG 12 SEPTEMBER Ellewoutsdijk Bloemstukkententoonstelling, zie zater dag 11 september. Goes Lezing 'Lodewijk Napoleon op reis door Zeeland' door journalist Hans van den Ee- den. Historisch Museum de Bevelanden, 13.30 uur. Goese Sas Door Duikers van de Biologische Werk groep van de Nederlandse Onderwater sport Bond en IVN-gidsen georgani- De Fast Ferry: zaterdag gratis in het kader van Open Monumentendag. foto Peter Nicolai Wie komende zaterdag van het monumentale erfgoed wil genieten, krijgt via de provin cie een meevallertje toegespeeld. Op li september is het openbaar busvervoer in Zeeland gratis. Ook een overtocht met de Fast Ferries tussen Vlissingen en Breskens kost die dag niets. Speciaal ter gelegenheid van Open Monumentendag organiseert de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) een fotowedstrijd. Opnamen van gebouwen, interi eurs, beeldhouwwerken en andere objecten, die met het thema 'de smaak van de 19e eeuw in Zee land' te maken hebben, kunnen worden ingestuurd. Info: www.scez.nl. Voor de jeugd is er een aparte foto wedstrijd. Nederland doet met 35 andere landen mee aan de Interna tionale Fotowedstrijd voor de Jeugd. Jongeren tussen de 10 en 18 jaar kunnen dit jaar meedoen aan de Internationale Fotowedstrijd voor de Jeugd en maken kans op een iPod. De winnende foto's wor den opgenomen in een catalogus en tentoonstelling. Info: www.openmonumentendag.nl Flet verstilde Draaibrug was - de naam zegt het al - tientallen jaren een draaischijf voor vervoer in West-Zeeuws-Vlaanderen. De in 1887 in gebruik genomen stoom tram Breskens-Maldegem met een aftakking naar Sluis stuwde het dorp lichtjes op in de vaart der volkeren. Negen dienstwoningen (foto) en de vroegere tramremise herinneren nog aan die tijd. Het is bijzonder dat zo'n I9e-eeuws complex in zijn geheel bewaard is gebleven. Tijdens Open Monu mentendag maakt zaterdag een groep uit Maldegem onder leiding van streekkenner Wilfried Staelens uit Eede een bustocht door de gemeente Sluis. Op het programma staat een bezoek aan Draaibrug, de gietijzeren vuurto ren bij Nieuwesluis (Breskens) uit seerde excursie in het kader van de Groe ne Maand. Duikers deponeren hun vangst in aquaria op de dijk. Kinderen tot en met 12 jaar kunnen zandmonsters ne men die worden bekeken. Nadere infor matie 0113-252628 en 0113-232302 Ritthem Rondleiding in en om het oudste zeefort van West-Europa, Fort Rammekens. 14.00 uur. Schoondijke Pompoenenweekend, zie zaterdag 11 sep tember. Terneuzen Arthur Japin spreekt over balletdanser Vaslav Nijinski. Porgy en Bess, 20.15 uur i866-'67, de ïge-eeuwse burge meesterswoning op buitenplaats Elderschans bij Aardenburg en de Heilige Maria Hemelvaartkerk aan de Weststraat in Aardenburg uit i850-'5i. Alleen de kerk is voor het publiek toegankelijk. Met de auto of de fiets kan natuurlijk iedereen wel het vèrstilde Draaibrug aandoen om een typisch I9e-eeuwse sfeer op te snuiven. foto Peter Nicolai WOENSDAG 15 SEPTEMBER Schoondijke Jan van Damme gaat in gesprek met taal kundige Lo van Driel over diens boek Met de rug naar de zee. Dienstencentrum De Maoneblusser, Buys Ballotstraat 4, 20.00 uur. In stellingmolen De Koornbloem (1801) in Goes zijn de voorbereidingen voor Monumen tendag 2010 al in volle gang. „Nu is het nog een beetje een rotzooi", verexcuseert molenaar Bert Boonman zich. Om het thema De smaak van de 19e eeuw erin te houden gaan ze pannenkoeken bakken in de molen. „Bij ons zit er boekweit- meel en tarwebloem in. Het is een eeuwenoud recept. Pannenkoeken worden al zó lang in Nederland gebakken. Nee, zelf bakken ga ik niet. Dat kan ik helemaal niet. Dat laat ik liever aan iemand anders over." Maar het meel is zeker wel door hem gemalen, én het komt van het Zeeuwse land. De meeste horeca-etablissementen die meedoen aan de Open Monumentendag hebben hun menu niet aangepast op het thema. In het programma staat dat De Stadsschuur onder meer Goesenaartjes van bakkerij Van Opdorp bij de koffie in kleder dracht serveert. „Dat is helaas niet gelukt", zegt uitbater Cor van der Zandt. Museum De Bevelanden aan de Singelstraat heeft wel in de collectie een schriftje met weekmenu's uit de negentiende eeuw. En in het monumentale pand aan de J.A. van der Goeskade, nu in gebruik door Stichting Monumenten Goes, worden hapjes uit de 19de eeuw geser veerd. foto Willem Mieras SLUIS DRAAIBRUG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39