2 uit Een laat ontwaken □pen MONUMENTENDAG agenda Monumentendag Willem III |j[ Voor het volledige programma zie www.openmonumentendag.nl mm®* Scheepswerf donderdag 9 september 2010 zaterdag 11 september Houthaven Goes Bezoek de historische schepen; aan boord wordt uitleg gegeven over het reilen en zeilen vroe ger en nu Gratis rondvaarten Rommelmarkt met nautische spullen en boeken Oude motoren Vis bakken Koffie gratis Parkeren o.a. bij de kinderboerderij. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur VRIJDAG 10 SEPTEMBER Kapelle Openhuisavond van aquariumvereniging De Vuurneon voor leden en niet-leden. Verenigingslokaal van A.V. De Vuurneon, Bruelisstraat 21, 20.00 uur. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 's-Heer Arendskerke Open dag van de 75-jarige brandweer post bij de kazerne aan de Torenring: de monstraties vlam in de pan, autobrand, auto open knippen, waterspelletjes, hulp verleningstechnieken. 13.00-16.30 uur. Arnemuiden AeroClubZeeland houdt een open infor matiedag over de motorvliegsport. Tegen gereduceerd tarief kan een proefles worden genomen of een rond vlucht gemaakt. Oqk meteorologie, navi gatie en luchtvaartwetgeving komen aan bod. Clublid Reint Laan toont zijn presen tatie 'Vliegen in Amerika', over de tocht die hij de afgelopen twee maanden met vliegvrienden door Amerika en Alaska maakte. Vliegveld Midden Zeeland, Calandweg 48, 11.00-17.00 uur Brouwershaven Eenendertigste Boerenboeldag door CBS De Schouw. Grote rommelmarkt in de loodsen van Van Ast. Vanaf 09.00 uur. *Orgelbespeling in de Sint Nicolaaskerk. Vaste organist Marien Stouten bespeelt het Van Vulpenorgel, leder heel uur mi ni-concerten van circa 20 minuten. Bruinisse Rommelmarkt/braderie door Bruse Scou ting op het kerkplein in het centrum van Bruinisse. Bij slecht weer wordt uitgewe ken naar het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. Van 09.30 tot 12.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt in het dorpshuis. Van 08.30 tot 13.00 uur. Ellewoutsdijk Bloemstukkententoonstelling naar aanlei ding van het tienjarig bestaan en open da gen in 't Kerkje van Ellesdiek. Verkoping en verloting van Zeeuwse boeken en cu riosa. Tentoonstelling klederdrachtschilde rijen van Frederika de Vries uit Middel burg. Livemuziek. Kerkje van Ellesdiek, 13.30 tot 16.30 uur. Goes Nederlands Kampioenschap Veebeoorde- len, Grote Markt, 10.00 tot 16.00 uur. *51 e Nazomertocht van het Comité Fruit- wandeltochten Goes. Afstanden 7, 15, 20, 25, 30 kilometer. Starts bij Sportpunt Zeeland tussen 8.00 en 13.00 uur. Kapelle Openstelling hervormde kerk, 13.30 tot 17.00 uur. Toren beklimmen is mogelijk, informatiedag in het rouwcentrum aan de Maalstede met presentatie van streek- drachtvereniging Ons Boeregoed over Op Walcheren worden zaterdag ter gelegenheid van Open Monu mentendag zo'n honderd gebou wen opengesteld voor publiek. Een deel daarvan sluit aan bij het thema De smaak van de 19e eeuw, een groot deel echter stamt uit een verder verleden. Walcherse monumenten uit de 19e eeuw zijn voornamelijk industriële gebou wen als molens en de gebouwen van De Schelde in Vlissingen. Maar ook de Willem Ill-kazerne (foto) in Vlissingen is duidelijk t9e-eeuws. De Willem IH-kazerne is in 1850 in opdracht van de gemeente Vlissingen gebouwd. In i860 werd het gebouw aan het Rijk in bruikleen afgestaan. Het diende onder meer tot huisvesting van een Bataljon Infanterie, dat in grootte varieerde van zo'n 220 tot 385 onderofficieren en manschap pen. In het gebouw is nu een kunstcentrum gevestigd. De drie Walcherse gemeenten hebben samen één handige folder gemaakt voor Open Monumen tendag. Deze is verkrijgbaar bij de Walcherse VW's, de Touristshop in de Drukkerij in Middelburg en bij het Gemeentearchief in Vlissingen. In Middelburg worden ter gelegen heid van Monumentendag ook drie stadswandelingen gehouden. foto Ruben Oreel rouwgebruiken van vroeger. 10.00-16.30 uur. Koewacht Vlasdag met met diverse kramen en stands van het beroepsleven, hobbyisten Dat nu uitgerekend de 19e eeuw centraal staat tijdens het monumentenweekend (11 en 12 september), daarover kun je in Zeeland niet al te vrolijk zijn. Zeker tot 1850 wilde het maar niet lukken om in het deltagebied een beetje vaart in het leven te krijgen. De Industriële Revolutie kwam laat op gang, pas in de tweede helft van de 19e eeuw zorgde stoom voor treinen, trams, kanalen en bedrijvigheid. Het ontluiken van het toerisme was in eerste instantie vooral in Domburg te merken. Daar verrees in 1889 het trotse Badpaviljoen op het duin (zie voorpagina van dit katern). Die trots was lange jaren in verval, maar staat er sinds twee jaar weer spie en span bij. Zo spreekt de 19e eeuw overal in de provincie toch nog een woordje mee. Koewacht viert zaterdag 11 septem ber de Vlasdag. foto Peter Nicolai Nieuwkomer in het overzicht van deelnemers aan de Open- Monumentendag op Schouwen-Duiveland is grand café De scheepswerf aan de Vissersdijk 2a in Zierikzee. Dit horeca- etablissement is sinds begin dit jaar gevestigd in de voormalige zogeheten hoge houtloods (1880-1890) met een uniek zicht op de haven en de Noord- en Zuidhavenpoort. De hoge loods is ingrijpend gerestaureerd, waarbij authentieke elementen zijn behouden. In de naastgelegen lage loods is sinds 2004 de Stads en Commerciewerf gevestigd waar historische schepen worden gerestaureerd. Tussen 9.00 en 17.00 uur worden zaterdag speciale rondleidingen met toelichting op de restauratie gegeven, foto Dirk-Jan Gjeltema )ulian: astraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38