Vrije woensdagmiddag 'Veiligheidscultuur is ernstig 21 'We zijn blij als ze een glaasje prik op hebben' Wanbetalers PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! SCHOOLTIJDEN De vrije woensdagmiddag op basisscholen staat ter discussie. Veel scholen overwegen vijf gelijke schooldagen van half negen tot een uur of twee. Woensdagmiddag donderdag 9 september 2010 door Willem van Dam Ik geef het met enige schroom toe: ook ik laat wel eens een rekeningetje te lang slingeren. Soms ont vang ik van het energiebedrijf zelfs een briefje, waarin ik op strenge toon wordt gemaand aan mijn betalingsverplichting te vol doen. Ben ik daardoor een wanbe taler? (a, zegt de Dikke van Dale; een wanbetaler is iemand die een geldschuld niet of niet op tijd be taalt. Wij, wanbetalers, zijn het vol gend jaar een stuk duurder uit. In de Tweede Kamer ligt een wets voorstel dat de incassokosten van onbetaalde rekeningen aan ban den moet leggen. Dat lijkt op het eerste gezicht mooi. Het tegen deel is echter het geval, zo las ik gisteren in de krant. Directeur Marcel van Es van 's lands groot ste incassobureau Interum Justi- tia voorziet dat de wet zal leiden tot meer rechtszaken en torenho ge deurwaarderskosten. En wie is daarvan de dupe? Precies, wij wanbetalers. Hoe de vork precies in de steel steekt is mij niet ge heel duidelijk. Maar wat ik ervan COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 begrijp, is dat de incassobureaus die worden ingehuurd om onbe taalde rekeningen te innen hun tarieven moeten verlagen. Daar door wordt het, redeneert Van Es, voor de premiejagers minder inte ressant om achter wanbetalers aan te gaan, met als gevolg dat steeds vaker rechtbanken en dure deurwaarders moeten worden in geschakeld om de schuldenaar tot betaling te dwingen. En de kosten die daarmee zijn gemoeid, zijn vele malen hoger dan die de incassobureau's bij de trage beta ler in rekening brengen. Bij het betreffende artikel stond een inte ressant grafiekje afgedrukt, geba seerd op een onderzoek dat de ING-bank verrichtte onder acht honderd ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. En wat bleek daaruit? Gemeenten, ande re overheidsinstanties én de fis cus worden door veel onderne mers als slechte betalers be schouwd. Dus: als u nog een paar onbetaal de accept-giro's in uw bureaulade heeft liggen, geneer u niet: u be vindt zich in eminent gezelschap. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV, Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: □een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal ;nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice. Antwoordnummer 54050.5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schnjven. Rekeningnummer Handtekening PZC gaat zorgvuldig am m et persoonsgegevens, in het colofon treft 11 nadere mlocmabe aan door Cornelleke Blok Woensdagmiddag, even over twaal ven. In de hal van christelijke basisschool De Wegwijzer in Heinkenszand is het dringen geblazen, vlak nadat de bel gegaan is. Buiten regent het pij penstelen: vaders, moeders, lera ren en kinderen hebben zich daar om binnen verzameld. Iedereen heeft al plannen gemaakt voor de vrije middag. Daniël en Mats hebben een verjaardagsfeest je, Elise gaat slingers ophangen, omdat haar moeder jarig is. Franca Reijnierse en Annelies de Jonge gaan met hun kinderen winterlaar- zen kopen in de stad. Beide moe ders zijn gehecht aan de woensdag middag. „Op zo'n lange middag kan je nog eens wat doen: naar de stad, een verjaardagsfeestje hou den, of cadeautjes kopen", zegt Re ijnierse. „En het breekt de week een beetje. Het is best lang", zegt Annelies de Jonge. En nog belang rijker: „Je hebt de hele middag lang contact met je kind." De vrije woensdagmiddag heeft z'n langste tijd gehad. Zeeuwse ba sisscholen overwegen om over te stappen naar vijf gelijke lesdagen, bijvoorbeeld van half negen tot twee uur. Zo'n vijfhonderd basis scholen zijn binnen een jaar over gestapt naar nieuwe lestijden, blijkt uit een inventarisatie van VOS/ABB, de landelijke vereni ging van openbare scholen. Ook De Wegwijzer denkt na over andere lestijden, zegt directeur Ruud Sturm. De school hield enke le maanden geleden een enquête onder ouders. „Die ging over de tussenschoolse opvang, maar er werden ook enkele vragen gesteld over de schooltijden. Daaruit bleek dat het merendeel belangstel ling heeft voor andere lestijden." Hoewel het nog lang niet zover is, ziet Sturm voordelen. „De school kan zich ermee onderscheiden. Bo vendien kom je tegemoet aan vra gen uit de huidige maatschappij. Er zijn steeds meer tweeverdie ners, en kinderen die gebruikma ken van de buitenschoolse op vang. Met gelijke schooldagen kun nen we regels, normen en waar- Kinderopvang De Bevelan- den ziet voordelen in ande re lestijden, zegt Elly Brand. Ze overlegt met Zeeuwse basisscholen. „Ik vind het een goed idee om te kijken hoe we de schooltijden kunnen aanpassen aan de veranderende situatie in de samenleving. Steeds meer kinde ren komen naar de buitenschoolse opvang. We willen kijken hoe we die zo goed mogelijk kunnen in vullen." Afschaffing van de vrije woensdag middag biedt mogelijkheden op andere dagen. „Als de school elke dag rond twee afgelopen is, kun nen we de vrije tijd zinvoller invul len. Nu is het vaak hapsnapwerk en wordt er na schooltijd veel heen en weer gesjouwd met de kinderen. Kinderen worden om half vier gebracht en om half vijf weer opgehaald. Dan zijn we blij als ze een glaasje prik op hebben. Als je meer tijd hebt, kun je meer aandacht besteden aan cultuur, sport, theater. Dat wordt nu alleen gedaan in de vakantie. Verande ring van lestijden gunstig kan zijn voor ouders én kinderen." Brand denkt niet alleen aan naschoolse, maar ook aan tussenschoolse op vang. „Als alle kinderen overblij ven op school, is er geen onder scheid. Zo breng je meer rust." den beter afstemmen met de na schoolse opvang. Dat is een stuk duidelijker en rustiger voor de kin deren. Het draagt bij aan het ge voel van veiligheid." Erwin van der Does, die co-ouder is, ziet meer nadelen dan voorde len. „Het zou voor mij bezwaarlijk zijn. Ik moet rekening houden met twee werkgevers. Als je lesda gen tot twee uur hebt, moet je meer tijd overbruggen met de bui tenschoolse opvang. Daardoor wordt het alleen maar duurder." Brigitte Nieuwenhuis ziet juist wél wat in afschaffing van de vrije woensdagmiddag. „Een beetje meer structuur is niet verkeerd", vindt ze. „Nu is de ene klas alleen op woensdagmiddag vrij, en de an dere ook op vrijdagmiddag." Ook Mireille Geschiere staat er 'niet negatief tegenover. „Het zou wel wennen zijn, maar gelijke schooldagen bieden meer rust en regelmaat. Geef toe: die woensdag middag is echt niet om uit te 'rus ten: die kinderen moeten van alles en hebben het hartstikke druk." Bekijk de reacties op de website 3K www.pzc.nl/woensdagmiddag Vrijwel alle Nederlandse basis scholen hebben een lesvrije woens dagmiddag. Tot de jaren zeventig gingen leerlin gen van de basisschool ook nog op zaterdagmorgen naar school. In de wet is niet vastgelegd dat leerlingen van basisscholen op woensdagmiddag vrij zijn. Ook voor de duur van de middagpauze zijn geen regels. Er geldt we! een minimumaantal uren: leerlingen moeten in 8 schooljaren ten minste 7520 uren onderwijs krijgen. Nico van Kessel van het Instituut voor Toegepaste Sociologie deed onderzoek naar schooltijden. Vol gens hem is het waarschijnlijk dat de vrije woensdagmiddag is inge voerd als rustpunt in de week. door Nadia Berkelder NIEUWDORP - Wie langs Vlissin- gen-Oost rijdt of over de Sloedam ziet en ruikt hem vaak: een grote grijze mistige wolk. De wolk komt uit de schoorstenen van fosforfa- briek Thermphos. Bewoners van Nieuwdorp en Lewedorp klagen al jaren over die geur. Sommigen krij gen er hoofdpijn van of geïrriteer de luchtwegen. En toch zijn de klachten relatief nieuw: in 2005 kwam één klacht binnen over geuroverlast. In het eerste kwar taal van 2010 waren dat er 86. „We weten niet waar dat door komt", zei directeur Rob de Ruiter dit voorjaar in deze krant. In mei vorig jaar bleek uit metin gen van het bedrijf zelf dat Therm phos dioxine uitstootte. Onder zoek toonde resten van de giftige stof aan in de omgeving van de fa briek. Dat er bij de productie dioxi ne vrijkwam, was tot dat moment niet bekend, was de verklaring; het bedrijf had er ook geen vergun ning voor. De provincie besloot dit voorjaar om de (te grote) uitstoot van dioxi ne te gedogen, tot het moment dat de vergunning kon worden ver leend. Gedogen was 'milieuhygië nisch aanvaardbaar', vond het pro vinciebestuur. Daarbij werd in overweging genomen dat meteen streng optreden de bedrijfsvoering en daarmee ook de werkgelegen heid - bij Thermphos werken 450 mensen - in gevaar zou brengen. Ook de te grote uitstoot van ko per, chroom, kwik en ammoniak werd voorlopig gedoogd. De ver gunning voor de uitstoot van zwa re metalen werd in 2009 vernie tigd door de Raad van State na be zwaren van milieuorganisaties. De nieuwe vergunningsprocedure is nu bijna afgerond, liet een ambte naar van de provincie gisteravond weten. Men verwacht dat die bin nen enkele weken wordt verleend. Bij het bakken van korrels uit fos- forerts en klei aan het begin van het productieproces bij de fosforfa- briek komt 0,4 nanogram dioxine per kubieke meter lucht vrij, bleek uit de metingen. Dat is 0,0000000004 gram. Van de pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2