ilachtoffer Kampioen vertoont gekke kuren Eerste kikker is bij Oranje uit emmer F Nederlandse waterpolosters missen EK-finale Ten Dam naar WK door Frits Bakker Vijftigste van De Bruijn NIJVERDAL - De zwarte gordijnen op het podium van het Zinin thea ter in Nijverdal vormden het de cor voor een dramapartij. Twee routiniers in het Nederlandse drie banden, Jean Paul de Bruijn en Jan Arnouts, joegen de toeschouwers op de eerste dag van het Masters toernooi zowat de zaal uit met hun treurmars op het biljart. Wat was er over van de grote spelers die een carrière vol glans achter de rug hebben? Jan Arnouts mocht zich tenminste nog gelukkig prij zen met de overwinning (45-39 in 58 beurten). Voor Jean Paul de Bruijn restte al leen nog een inhaalslag in de voor ronden om morgen tot de beste zestien spelers te behoren die de eindronde spelen om de Neder landse titel. Die schreef de 45-jari- ge Hulstenaar drie jaar geleden in Goes nog op zijn naam. Hij lijkt nu ver van die vorm ver wijderd, maar toonde gisteravond een wonderbaarlijk snel herstel. De Hulstenaar versloeg Ruud Hölscher, een onbekende debu tant, met 45-12 in achttien beur ten, wat een gemiddelde beteken de van 2.500 met een hoogste se rie van negentien. Het is een raadselachtig fenomeen dat de beste Zeeuwse biljarter aller tijden nu al drie jaar achtervolgt. Dan weer haalt hij zijn vroegere ni veau, plotseling wisselt hij dat af met diepe inzinkingen. Met een zil veren medaille op het WK drie banden in 2005 in het Spaanse Lu- go, achter de toen ongenaakbare Daniel Sanchez, drong De Bruijn dat jaar de top vijf van de wereld ranglijst binnen. Hij speelde een paar voortreffelijke toernooien voor de wereldbeker, maar is net zo snel weer weggezakt in de ano- De Masters in Nijverdal betekenen de vijftigste deelname van Jean Paul de Bruijn aan een NK in hoogste klasse. In de 49 voorgaande NK's was hij in diverse spelsoorten dertien keer de beste. spelsoort deelnames titels bandstoten 18 8 driebanden 11 1 kader 47/2 6 0 kader 71/2 3 2 libre 6 0 pentatlon 3 1 triatlon 2 1 totaal 49 13 Willem Adriaansens") bron Joop van den Oudenhoven nimiteit. De kampioen begint steeds meer gekke kuren te verto nen. „Het is voor mij onverklaar baar, ik weet dat ik goed kan biljar ten, maar op belangrijke momen ten, zoals WK's en worldcups kan ik het niet meer waarmaken. En misschien nu op de Masters ook niet. Ik ben geen echte setspeler, vind ik, maar hier spelen we naar 45 punten, daar moet ik dus ook niet over zeuren." De Bruijn heeft niet - zoals Dick Jaspers bijvoorbeeld - gekozen voor een profcarrière en reist ook niet meer de wereld af om aan alle toernooien mee te doen. Toch is de Zeeuw nog op veel fronten ac tief, zoals in de Nederlandse eredi visie, in de Belgische competitie en hij wordt door Nederland over twee weken uitgezonden naar het Europees kampioenschap voor lan denteams in Ankara. Hoe zal het dan met zijn vorm zijn, vroeg hij zich gisteren na de wanvertoning tegen Jan Arnouts (0.672 gemiddeld) af „Het kan niet anders of het komt terug", zei hij, wat hij een sessie later op de Masters al liet zien. „Ik ben topfit, weeg 77 kilo, waar het ooit, op mijn zwaarst, 94 was. Ik loop drie, vier keer in de week zo'n zeven en halve kilometer in een tempo van 12,5 kilometer per uur. En ik ben gelukkig, privé en in mijn werk." Het besef dat hij geen Dick Jaspers is, die bijna altijd goed speelt en niet voor niets aan de wereldtop staat, is er al veel langer dan van daag. „Daarom heb ik op mijn top ook een financiële keuze gemaakt, omdat ik niet het gevoel had dat ik zoals Jaspers als een profbiljarter zou kunnen leven. Ik ben blijven werken, 24 uur per week. En ik ge niet van biljarten, of ik nu goed speel of slecht." Zelfs nu op de Masters, zelfs na die bedroevende start. Zes uur in de morgen was hij gisteren vertrok ken uit Hulst, voor drie uur in de auto en een uur later aan het bil jart. „Dat voer ik niet als excuus aan, want ik heb me geen mo ment vermoeid gevoeld. Ik ga van avond nog een keer op en neer, omdat ik liever in mijn eigen bed slaap dan in een hotel." Dick Jaspers, die de Masterstitel al dertien keer pakte, begon het toer nooi wel als een ware kampioen. De Brabander versloeg de debute rende Brabander Wilco van Wijk met 45-19 in 21 beurten. Glenn Hofman, ook van Delta uit Sluis kil, maakte geen glanzende start. De zestigjarige Herman Slikker zet te de voormalige Europese jeugd kampioen de voet dwars: 45-44 in 48 beurten. Hofman herstelde zich met een overwinning op Ben Velt huis. Hij ging in die partij van ac quit met zeventien, de hoogste se rie van de dag. ZAGREB - De Nederlandse waterpo losters zijn er niet in geslaagd de fi nale van het Europees kampioen schap in Zagreb te bereiken. Oran je verloor gisteravond in de halve eindstrijd met 10-7 van Rusland. De periodestanden waren 3-1, 3-3, 2-1 en 2-2. Het duel begon met flin ke vertraging door een onweers bui. In de strijd om brons treedt de ploeg van bondscoach Mauro Mau- geri vrijdag aan tegen Italië. De Russinnen spelen om de titel te gen Griekenland. Nederland werd in de Kroatische hoofdstad niet weggespeeld, maar keek wel voort durend tegen een achterstand aan. Pech tijdens de slotfase - schoten tegen lat en paal - voorkwam dat de spanning terugkeerde. 2009 in Mendrisio. Dit jaar is Hoogerland niet van de partij. foto Vincent Jannink/ANP als Milaan-Turijn, de Giro del Pie- monte, misschien dat ik daar nog kan rijden." „En toch", houdt hij vol, „heb ik voor wat mijn eigen rijden betreft helemaal geen slecht gevoel over dit jaar. Misschien lagen de ver wachtingen gewoon wat hoog, maar ik heb me in de Ronde van Spanje vorig jaar pas goed in de kij ker gereden. De bondscoach heeft dat goed verwoord. Hij zei: vóór die Vuelta had ik Johnny nooit voor het WK geselecteerd. Wat ik tot de Ronde van Spanje heb laten zien dit jaar, is niet veel minder ge weest. We mochten alleen niet starten in de grote ronden en de grote klassiekers." Vooruit kijken naar volgend jaar doet hij nog niet en uitspraken over de nieuwe aanwinsten, Ricar- do Riccó en Stijn Devolder, wil hij al helemaal niet doen. „We moe ten eerst maar eens zorgen dat we de grote wedstrijden kunnen gaan rijden, want dit jaar heeft iedereen binnen de ploeg enorm gebaald." Laurens ten Dam (foto), Koen de Kort en Ste ven Kruijswijk completeren de WK-ploeg die verder bestaat uit Koos Moerenhout, los van Emden, Lars Boom, Korsten Kroon, Sebastian Langeveld en Niki Terpstra. door Leon ten Voorde DEN HAAG - Tijdens het WK werd het collectief van Oranje nog aan >alle kanten geroemd. Maar het toernooi is nog maar net ten einde of de eerste kikker is al uit de em- mer van ego's gesprongen. De al- V tijd zo loyale Rafael van der Vaart is zijn bijrol helemaal zat. Voor de camera stond geen gefrus treerde speler die zich liet meesle pen door het moment, maar een gelouterde international die don dersgoed wist wat de lading van zijn woorden was. De irritatie van Rafael van der Vaart zat dinsdaga vond na de wedstrijd tegen Fin land diep. Zelfs nadat hij de eerste emoties van zich had afgedoucht, bleef hij achter zijn eerder gespui de kritiek aan het adres van de bondscoach staan. „Ik kan me niet herinneren wanneer ik voor het laatst negentig minuten voor Oran je heb gespeeld", zei hij fuim een uur nadat hij vol chagrijn van het veld was gestapt. „En daar word ik moedeloos van. Ik word altijd als eerste naar de kant gehaald, dat is een standaard wissel. Dit was mijn 84e interland, ik verdien het een keer een hele wedstrijd te spelen." Dat hij tegen de Finnen helemaal niet zo goed speelde wilde er bij hem niet in. Dat hij misschien eerst maar eens bij zijn nieuwe club Tottenham voor een langere periode aan spelen moet toeko men voordat hij aanspraak kan ma ken op een basisplaats bij Oranje ook niet. En dat de concurrentie op het middenveld en voorin moordend is, was voor hem ook geen argument. Van der Vaart vindt gewoon dat hij moet spelen bij het Nederlands elftal. Altijd en overal. Zijn ergernis was ook een uitvloei sel van de opgekropte woede die al veel langer smeult bij hem. De wissel van dinsdag was niet meer dan de spreekwoordelijke druppel nadat hij maandenlang op zijn tong had gebeten. Van der Vaart begon op het WK nog in de basis, maar kwam na het duel tegen Japan op de bank te recht. Tijdens het toernooi in Zuid-Afrika plooiden alle interna tionals zich in het collectief Ook Van der Vaart hield zijn teleurstel ling knap verborgen, maar toen hij afgelopen vrijdag in San Marino bij de start van een nieuwe cam pagne weer op de bank moest plaatsnemen knapte er wat bij hem. Dat Eljero Elia na afloop van de wedstrijd tegen Finland riep dat hij vindt dat hij in de basis hoort, kan iedereen schouderophalend af doen. Elia is - met alle respect - nog langs geen machtsfactor van betekenis bij Oranje. Van der Vaart is dat met zijn status uiteraard wel. Dat uitgerekend een van de meest loyale internationals bij de start van een nieuwe cyclus nu een ein de heeft gemaakt aan die solidari- teitsgedachte bij Oranje is dan ook Rafael van der Vaart loopt van het veld na zijn wissel tijdens de EK-kwalifi- catiewedstrijd tussen Nederland en Finland. foto Koen van Weel/ANP opvallend. De eerste kikker is uit die volle em mer vol ego's gesprongen. Bert van Marwijk is normaal gesproken geen coach die snel een telefoontje met een van zijn internationals pleegt, maar nu hij voor het eerst met een gefrustreerde topspeler te maken heeft, moet hij misschien toch maar even een uitzondering maken. Niet dat hij nou meteen op de knieën moet voor een bele digde speler. Maar als hij dit niet meteen de kop indrukt, krijgt hij volgende maand voor de belangrij ke duels tegen Moldavië en Zwe den een gefrustreerde (top)speler terug, die niet van plan is een rol op het tweede plan nog langer klasseloos te accepteren. En dat is fnuikend voor dat mooie collectief van Oranje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27