Een jongetje zou geen leven hebben 'Je creëert ook ongewenste kinderen' vandaag uitgelicht Testikel afbinden De verboden methode donderdag 9 september 2010 Zodra wetenschappers onderzoeken hoe ze het geslacht van het ongeboren kind kun nen bepalen, klimmen hele volksstammen in de gordijnen. Onethisch, luidt het oordeel. Of: laat de Schepper Zijn werk doen. Of: hier is de medische weten schap niet voor bedoeld. Nederland hoeft zich volgens Dick Willems, hoogleraar medi sche ethiek, nog absoluut geen zorgen te maken. „In dit onder zoek in Maastricht is sprake van een zoutarm dieet. Dat is on schuldig en geen enkel pro bleem. Het gaat niet om me disch ingrijpen. Er is vaker onder zoek gedaan naar geslachtsbepa ling en de conclusie is tot nu toe vooral dat er veel onderzocht dient te worden en dat de kans op een jongetje danwel meisje hooguit iets toe- of afneemt." Toch kunnen er risico's kleven aan geslachtsbepaling, zegt Wil lems. „In Nederland zijn we er wel van overtuigd dat je niet op geslacht mag discrimineren, maar er zijn landen waar men sen het wel degelijk van groot be lang vinden of ze een jongetje krijgen in plaats van een meisje. Daar ligt geslachtsbepaling veel gevoeliger. Mensen moeten zich realiseren dat als je gewenste kin deren helpt creëren, je mogelijk ook onwelkome kinderen creëert." Voor dat laatste waarschuwt ook Stef Groenewoud, directeur van het Lindeboom Instituut, kennis centrum voor medische ethiek. „We moeten het belang van het kind hierbij zeker niet onder schatten. Wat als dat te horen krijgt dat zijn ouders liever een kind van een ander geslacht had den gehad?" Groenewoud heeft nog een ande re vraag waarover volgens hem veel te weinig wordt gediscussi eerd: hoezeer willen we de ge neeskunde inzetten voor ge slachtsbepaling? „In Nederland gaan we, gelukkig, bij het krijgen van kinderen zoveel mogelijk uit van de biologische weg. Op het moment dat we technische kunstgrepen gaan uithalen, moe ten daar wèl gegronde redenen voor zijn. Dan denk ik aan medi sche noodzaak. Er is een span ningsveld tussen wat je in de pri- vésfeer beslist en welke gevolgen dat heeft voor de maatschappij. Kiezen voor het geslacht van een kind lijkt een individuele keuze, maar kan zeker gevolgen hebben voor anderen. Al was het alleen al voor de arts die straks moge lijk geacht wordt medische han delingen uit te voeren die hij lie ver niet wenst te doen." De babykamer staat netjes in de verf. In de kledingkasten lig gen de rompertjes, maatje 50, al keurig opgevou wen. Het duurt nog zes weken maar, mocht de kleine van plan zijn om eerder te komen, dan is alles gereed. Voor haar. Want dat weet moeder Karin in elk geval zeker. Ze krijgt een meisje. En dat is maar goed ook, want een jongetje zou een grote kans hebben op een erfelijke ziekte die het leven bijzonder lastig zo niet onmogelijk zou hebben ge maakt. „Ik ben draagster van een ziekte, die zich alleen bij mannen mani festeert", zegt Karin. „Mijn hele jeugd heeft in het teken gestaan van die aandoening. Mijn vader was heel ziek. Hij is ook aan die ziekte overleden. Ik heb altijd ge weten dat ik mijn kind een beter leven wilde gunnen." En dankzij het Academisch Zie kenhuis in Maastricht kan dat. Karin onderging daar een PGD-behandeling waarmee on der meer het geslacht van een kind. kan worden bepaald. PGD staat voor pre-implantatie geneti sche diagnostiek en is het onder zoeken van erfelijke aandoenin gen bij een embryo vóór de in nesteling in de baarmoeder. Deel nemers moeten aan strikte voor waarden voldoen. Alleen men sen die aan een bepaalde ernsti ge ziekte lijden of daar dragers van zijn, komen in aanmerking. „Ik vergelijk het met een gewone ivf-behandeling waarbij een be vrucht eitje wordt terugge plaatst. Alleen zijn in mijn geval slechts 'de meisjes' terugge plaatst. De behandeling is rede lijk zwaar, zowel geestelijk als li chamelijk. De kans van slagen is niet heel groot. Bij mij is de eer ste poging ook niet gelukt, ik ben altijd positief geweest dat het goed zou komen. Voor mij is deze behandeling een uitkomst." De kans dat haar dochter draag ster is van de erfelijke ziekte is 50 procent. „Maar misschien is tegen de tijd dat zij kinderen wil krijgen, de wetenschap zo ver dat zij ook een gezond jongetje kan krijgen." Karin is een gefingeerde naam. De werkwijze van Gender Consult is legaal. Dat kan niet gezegd worden van de Ericsson-methode van de Gender Kliniek. Die moest in 1998 de deuren sluiten, maar werkt nog steeds via internet. Lees het op zie: Uitgelicht op onze website :#fr- Wetenschappelijke technieken om ervoor te zorgen dat de kans op een kind van een bepaald ge slacht zo groot mogelijk is, zijn vrij jong. De wens om te bepalen of het een zoon of dochter wordt, is veel en veel ouder. De oude Grieken geloofden dat de kans groter was een zoon te verwekken als de man tijdens de gemeenschap op zijn rechter zij lag. De wijsgeer Aristoteles ging verder en adviseerde mannen die een zoon wensten hun linker teelbal tijdelijk af te binden. Ook Fransen die leefden in de middel eeuwen geloofden daarin. Chinezen dachten lang geleden dat ze het geslacht van hun kind konden helpen bepalen als de vrouw tijdens de daad parels dan wel pijl en boog in haar handen hield. Het laat zich raden welke attributen voor welk geslacht be doeld waren. Oók uit China komt een tabel die het geslacht van je ongebo ren kind bepaalt. Het origineel lag 700 jaar lang begraven in een tombe nabij Peking. De tabel ligt nu in het instituut voor de weten schap in Peking. Afhankelijk van de leeftijd van de moeder bij de verwekking en de maand waarin dat gebeurt, kan men zien of het een jongen of meisje wordt. Eigentijdse, westerse volkswijshe den over hoe je het geslacht van je kind kunt beïnvloeden zijn er nog genoeg. Zo is daar de me thode muts. Als de man met zo'n hoofdbedekking op vrijt, zou het een jongen worden. Doet een vrouw het, dan komt er een meisje. Laat een vrouw een man hard werken wordt het een jongen, laat ze hem luieren en verwent ze hem, dan krijgen ze een dochter. Recht in de ogen van een mah kijken als hij klaarkomt nodigt de mannelijke ziel uit 'binnen te ko men', dus een zoon. Als de vrouw bovenop ligt wordt het een meisje, zo is de gedachte. En een man met broers heeft een grotere kans op een zoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11