io geslachtsbeïnvloeding Met een speciaal dieet en ge meenschap op een bepaald moment kunnen stellen het geslacht van hun toe komstige kinderen beïnvloe den. Het wetenschappelijke bewijs ligt er. „Het werkt, maar we weten niet hoe goed en waarom." 'Een moeder wilde nog een derde kind, maar alleen een meisje. Die heb ik niet geholpen' donderdag 9 september 2010 Liever geen j ongen? Volg het meisjesdieet door Niek Opten en Joost de Poel beeld Jos Diender Als het maar gezond is. Een zoon of een dochter, het is de speling van de natuur. Maar daar wil niet iedereen zich meer bij neer leggen. Annet Noorlander uit Waalre timmert al tien jaar aan de weg met Gender Consult. De methode van haar 'adviesbureau voor natuurlijke geslachts beïnvloeding' is gestoeld op eigen ervaring. Noor lander, biologe en voedingskundige, kreeg de zo gewenste dochter, terwijl ze zich hield aan een speciaal dieet en gemeenschap had op het juiste moment. Sindsdien hebben ruim 300 vrouwen haar bezocht. Veelal vrouwen die met twee of drie zonen graag nog een meisje willen. Noorlan der rept van goede resultaten, maar het wantrou wen bij de buitenwacht is groot. Tot de sceptici behoorde ook Joep Geraedts, hoogleraar klinische genetica in Maastricht. „Er zijn veel niet-medische methodes voor genderbe- paling, maar daarvan is nog nooit wetenschappe lijk bewezen dat ze werken", stelt hij. Aange spoord door een journalist besloot Geraedts de werkwijze van Gender Consult te onderzoeken. Vrouwen met een dochterwens krijgen een spe ciaal dieet met extra magnesium en calcium en minder kalium en zout. De geslachtsgemeen schap moet niet te dicht bij het moment van de eisprong plaatsvinden. Via bloedmonsters con troleerde Geraedts of de vrouwen zich aan het dieet hielden, de stellen moesten zelf bijhouden wanneer ze seks hadden gehad. De uitslag heeft Geraedts verrast. Van de 21 on derzochte stellen kregen er zestien de zo gewens te dochter, vijf een jongetje. De kans op een meisje met de methode-Noorlander is daarmee 'significant' verhoogd. „De kans dat deze verho ging op toeval berust is zeer klein", zegt Gerae dts. Maar hoe groot die precies is, kan de weten schapper niet zeggen. „Daarvoor heb ik een gro tere onderzoeksgroep nodig, het liefst van min stens honderd stellen." De hoogleraar heeft goe de hoop dat dat onderzoek er nog komt. „De be langstelling voor deze methode zal nu ongetwij feld groeien." De kosten van een volledige behandeling bij Gen- der Consult liggen tussen de 1250 en 2000 euro. Vrouwen met een jongetjeswens, zo'n 20 pro cent van de clientèle, betalen minder. Hun dieet, juist extra zoutrijk en calciumarm, is goedkoper en het tijdstip van conceptie is minder belang rijk. Nu de 'dochtermethode' lijkt te werken gaat Noorlander de 'jongetjesvariant' onderzoeken. Dat Gender Consult een commercieel bedrijf is, was juist een reden voor Geraedts om aan het onderzoek mee te werken. „De afgelopen jaren hebben veel mensen mij advies gevraagd over de ze methode. Dat kon ik niet geven, omdat er geen onderzoek naar was gedaan", zegt de hoog leraar. Met de onderzoeksresultaten in de hand zal hij nog steeds geen positief advies geven, maar wel informatie. „Het besluit laat ik over aan de mensen zelf Ik kan nu wel zeggen dat het werkt, maar niet hoe groot de kans is." Waarom de combinatie van dieet en timing werkt kan Geraedts niet zeggen. „Daarvoor is ook meer onderzoek nodig." Een verklaring kan zijn dat het dieet invloed heeft op het slijm van de baarmoederhals, waar de X- en Y-spermacel- len langs moeten. Het zijn deze cellen die bepa lend zijn voor het geslacht. Maar het kan ook de eicel of het jonge embryo beïnvloeden. Noorlander is zeer gelukkig met de onderzoeks- resultaten. „Ik ben regelmatig afgeschilderd als een charlatan. Ten onrechte, dus." De werkwijze van Gender Consult vindt Ge raedts ethisch zeer aanvaardbaar. „Aan de metho de kleven geen risico's voor ouders of kind. An ders had de ethische commissie ons onderzoek niet toegestaan. Ik denk juist dat het bevorderlijk werkt. Bij sommige ouders leeft een sterke wens voor een jongetje of een meisje. Als je niets doet is de kans op een kind van het gewenste geslacht rond de 50 procent. Met deze methode kun je hen helpen, al zijn er geen garanties." Noorlander zegt dat zij cliënten er nadrukkelijk op wijst dat ze geen 100 procent succes kan ge ven. „Ik heb hier weieens een moeder van twee zonen gehad. Ze wilde nog een derde kind, maar alleen een meisje. Die heb ik niet geholpen." De reacties op mislukte interventies zijn heel wisse lend. „Sommigen hebben even tijd nodig om te verwerken dat hun dochterwens niet is uitgeko men. Maar dat betekent niet dat ze niet van dat kind zullen houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10