buitenland 19 Stakingen verlammen Parijs van korans Ycrbrsndcn verontrust Petraeus Labor Australië vormt minderheidsregering Metrostaking Londen veroorzaakt chaos PENSIOENLEEFTIJD Sarkozy bestrijdt stakers met besmette minister woensdag 8 september 2010 Een Parisienne bekijkt vanaf haar balkon in Parijs naar de demonstratie tegen verhoging van de pensioenleeftijd. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - „Als er geen staking uit breekt, is er iets mis met ons voor stel", zei een raadgever van presi dent Nicolas Sarkozy vorige week. Hij werd gisteren niet teleurge steld. Terwijl het Franse parlement zich boog over de pensioenhervor ming, gingen de bonden in de egel stelling. Publieke radiostations ver dwenen uit de ether, scholen ble ven dicht en treinen, bussen en metro's kwamen de remise niet uit. Zo'n 450.000 Fransen gingen de straat op. Het pensioenplan be helst een verhoging van de pen sioengerechtigde leeftijd tot 62 jaar. Een doorsnee Fransman leeft nog 24 jaar na zijn pensionering, zes jaar langer dan gemiddeld in de geïndustrialiseerde wereld. Frankrijk kan zich dat niet meer veroorloven. Bij ongewijzigd be leid zou het pensioentekort op lopen tot 44 miljard euro in 2018. Zelfs als de 62 jaar als pensioenleef tijd erdoor komt, vrezen experts een faillissement van de staat. In de afgelopen dertig jaar heeft Frankrijk niet één keer een over schot op de begroting genoteerd. De regering wil het huidige begro tingstekort van ruim 8 procent tot 3 procent in 2013 reduceren. Maar dat plan stoelt op een economi sche groei die door de Europese Commissie als totaal onrealistisch wordt beschouwd. Brussel zegt dat de staatsschuld over tien jaar 95 procent kan belopen. De meeste experts vinden dat de pensioenleeftijd naar 65 jaar moet, in navolging van alle buurlanden. In plaats daarvan komt Sarkozy met 62 jaar en een cocktail van be lastingverhogingen. Sarkozy beschouwt de pensioen hervorming als de 'hoeksteen' van foto Christophe Ena/AP zijn beleid. Probleem is dat zijn mi nister van Sociale Zaken die met het plan is belast, Eric Woerth, in middels een molensteen om zijn nek is geworden. Woerth is besmet door zijn ban den met Patrick de Maistre, Baas van het bedrijf dat Lilliane Betten- court, erfgename van l'Oréal, advi seerde haar miljarden in Zwitser land te verstoppen. Hij had Woerths vrouw op een riant con tract in dienst genomen. Dat nieuws was een leuke opsteker voor de stakingsleiders, die nu mo gen onderhandelen met een aange schoten minister. KABUL - Het plan van een domi nee in Florida om zaterdag exem plaren van de koran te verbranden in verband met de herdenking van de terreuraanslagen op 11 septem ber 2001 in de Verenigde Staten, heeft tot grote onrust geleid in Af ghanistan. „Het kan de militairen en de hele operatie in gevaar brengen", zo waarschuwde de Amerikaanse generaal David Pe traeus, de hoogste Navo-militair in Afghanistan, in een persverkla ring. Eerder op de dag hadden honder den woedende Afghanen in Ka- bul, de hoofdstad van Afghanis tan, geprotesteerd tegen het voor nemen van de kerk in de Ameri kaanse stad Gainesville. Voorgan ger Terry Jones, een fundamenta listische christen, had circa vijftig kerkbezoekers zondag opgeroepen zaterdag 11 september mee te doen aan de door hem bedachte 'Ver brand een Koran-dag'. Petraeus stelde dat Jones en zijn volgelingen met hun retoriek de Taliban en andere radicale mos lims in de kaart spelen. De Britse denktank Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS) waarschuwde gisteren dat de haperende oorlog in Afghanis tan gebukt gaat onder onrea listische doelen. Ze zouden moe ten worden teruggebracht tot de oorspronkelijke doelen, die wer den vastgesteld toen de invasie van Afghanistan bijna negen jaar geleden begon. IlSS-directeur John Chipman stelt dat de door de VS geleide coalitie zich zou moeten richten op het voorkomen dat Al Qaedaterroristen een veilige plek kunnen vinden in Afghanistan. Het doel moet niet zijn de Taliban compleet te overwinnen. Het doel van de Amerikaanse president Ba- rack Obama om een veilig Afgha nistan te stichten met een sterke centrale regering is waarschijnlijk onbereikbaar. CANBERRA - De Australische pre mier Julia Gillard zal met haar La- bor-partij een minderheidsrege ring vormen. Gisteren kondigden de twee onafhankelijke parle mentsleden Tony Windsor en Robb Oakeshott aan Gillard te steunen, net genoeg voor de pre mier om over 76 van de 150 zetels in het parlement te beschikken. De verkiezingen van 21 augustus hadden voor het eerst sinds 1940 geen duidelijke winnaar aangewe zen. Om die reden moest op zoek worden gegaan naar de steun van onafhankelijke parlementariërs. La bor bleek daar iets bedrevener in, de conservatieve oppositie kan be schikken over 74 zetels. Nu Gillard een regering kan vor men, kan ze eveneens doorgang verlenen aan haar plannen om een belasting van 30 procent in te voeren op de" winsten uit de ijzer en kolenmijnbouw. Ook wil ze gro te vervuilers laten betalen voor de uitstoot van broeikasgassen. Gillard beloofde dat de regering de komende drie jaar stabiel zal zijn. Toch kan het overstappen van een enkele parlementariër er al voor zorgen dat de regering haar meer derheid kwijtraakt. Haar voorgan ger, Kevin Rudd, krijgt een plekje in het nieuwe kabinet. De twee onafhankelijke parlemen tariërs die Gillard steunden, zijn af komstig van het platteland. Zij zijn voor hun steun beloond met een investering van tien miljard Austra lische dollars (7,1 miljard euro) in scholen en hospitalen op het plat teland. De 48-jarige Gillard kwam pas in juni aan de macht, nadat ze Kevin Rudd had verdreven in een partij revolte. Ze is een ervaren politica, die veel lof oogste als-minister van Julia Gillard Onderwijs en Werkgelegenheid. Ook was ze verantwoordelijk voor het terugdraaien van omstreden ar beidswetten van vorige regerin gen. Gillard werd op 29 september 1961 in het Britse Wales geboren. In 1966 emigreerde het gezin naar Australië. Ze werkte jarenlang als advocate. In de jaren '90 maakte ze de overstap naar de politiek. LONDEN - De Londense och tendspits is gisteren ernstig ontre geld door een omvangrijke staking van Londense metromedewerkers. De BBC meldde dat miljoenen fo renzen zijn getroffen door de sta king. Volgens het Londense ver voersbedrijf TfL reed om 11.15 uur 40 procent van de metro's op vrij wel alle lijnen. Rond de och tendspits was dat nog een kwart. Een groot deel van de metromede werkers begon maandagavond aan een 24-uursstaking. Het onder houdspersoneel legde het werk om 18.00 uur neer. Bestuurders en ander personeel volgden om 22.00 uur. De medewerkers zijn ontevre den over de plannen om achthon derd banen te schrappen. De Londense burgemeester Boris Johnson fietste gisterochtend naar de Londense beurs om een toe- spraak te houden. Daarin noemde hij de personeelsplannen voor de metro 'bescheiden' en 'verstandig'. Hij beschuldigde de vakbonden er van 'op cynische wijze het geduld van de forenzen te beproeven'. Mike Brown, een woordvoerder van de Londense metro, haalde ook uit naar de vakbonden: „Lon- denaren zullen het ongetwijfeld wonderbaarlijk vinden dat twee vakbonden de staking doorzetten, nadat ze ijzersterke garanties heb ben gekregen dat er geen gedwon gen ontslagen vallen. En dat op elk station op elk moment metroper- soneel zal blijven rondlopen". Volgens vakbondleider Bob Crowe brengen de plannen voor onbe mande stations de veiligheid in ge vaar. Hij sluit nieuwe stakingen in oktober en november niet uit. De Londense Kamer van Koophan del schat de kosten van de metro staking op ruim 57 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9