81 buitenland Barroso: EU heeft crisis goed doorstaan Krachtige uitbarsting vulkaan Sinabung Suriname en Guyana willen brug bouwen Zelfmoorden kosten Japan miljarden Kardinaal Danneels erkent fouten 100 miljoen dollar gift voor mensenrechten Massagraf uit 1945 ontdekt in Slovenië woensdag 8 september 2010 TANAH KARO De Indonesische vulkaan Sinabung in Noord-Sumatra is gisteren tot de krachtigste uitbarsting gekomen sinds hij vorige week na vier eeu wen ontwaakte. De vrees bestaat dat de huidige activiteit een voor bode is van een nog veel krachtiger uitbarsting in de komende weken of maanden, hoewel het ook moge lijk is dat de vulkaan alleen stoom afblaast en weer in slaap valt. GEORGETOWN Suriname en buurland Guyana wil len een brug bouwen over de grens rivier de Corantijn. Dat hebben de Surinaamse president Desi Bouter- se en zijn Guyanese ambtgenoot Bharrat Jagdeo gezegd tijdens een staatsbezoek van Bouterse aan Gya- na, zijn eerste sinds hij president is. Het is nog onduidelijk wanneer de brug wordt gebouwd en hoe hij wordt betaald. TOKIO Zelfmoord en depressie hebben Ja pan vorig jaar bijna 25 miljard euro gekost. De belangrijkste kostenpos ten zijn de uitkeringen en medi sche kosten voor depressieven en het verloren inkomen dat 26.500 zelfmoordenaars tussen 15 en 65 jaar hadden kunnen genereren. Ja pan staat achtste op de wereldrang lijst van zelfmoordcijfers. Wit-Rus- land voert die lijst aan. BRUSSEL In het schandaal rond kindermis bruik door katholieke geestelijken in België, heeft kardinaal Godfried Danneels voor het eerst toegege ven dat hij fouten heeft gemaakt. Hij zou dat vandaag doen in een in terview in het tijdschrift Knack. Gisteren vroegen enkele Vlaamse priesters in een open brief in de krant De Standaard om publieke ex cuses van Danneels. NEW YORK De Amerikaanse superbelegger en filantroop George Soros geeft too miljoen dollar (78 miljoen euro) aan de mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW). Soros wil vooral filantropen stimu leren buiten Europa en Noord-Ame- rika. HRW wil kantoren openen in met name opkomende machten op het zuidelijk halfrond met een slechte mensenrechtensituatie. LJUBLJANA In een bos in Slovenië is een massa graf met de resten van ongeveer ze venhonderd mensen blootgelegd. Het gaat vermoedelijk om collabo rateurs die na de Tweede Wereld oorlog door tegenstanders van het fascisme bijeen werden gedreven en met kogels of bijlen omge bracht. Door recente overstromin gen kwamen er beenderen in het graf bloot komen te liggen. door onze correspondent Hans de Bruijn STRAATSBURG - Ook de EU kent nu een 'troonrede'. Aan het begin van het parlementaire jaar stak voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie giste ren in het Europees Parlement voor het eerst een 'state of the union' af, een voortaan jaarlijks ge beuren. De belangrijkste bood schap: de EU heeft de crisis goed doorstaan en nu moeten we het herstel blijvend maken. „De fmancieel-economische crisis heeft de unie voor een van haar grootste uitdagingen gezet. Ik denk dat we de test doorstaan heb ben", aldus Barroso. „Iedere Euro peaan kan erop vertrouwen dat de EU doet wat nodig is om de toe komst veilig te stellen." De rede kwam meteen al onder vuur van de socialisten, liberalen en groe nen in het Europarlement, die hem te vaag en 'te weinig ambiti eus' vonden. Een van de weinige concrete voor stellen was Barroso's idee om EU-obligaties uit te geven voor de financiering van infrastructuurpro jecten in de lidstaten. Demissio nair minister Jan Kees de Jager (Fi nanciën) schoot dat later op de dag al meteen af. „Ik sta sceptisch tegen het ophalen van geld op EU-niveau." Verder kwam Barroso ondanks verzet van veel lidstaten toch met voorstellen voor een be lasting op financiële transacties. Openlijke bijval kreeg de Commis sievoorzitter met zijn nauwelijks verholen kritiek op de Franse aan pak van de Romazigeuners. „Voor racisme en xenofobie is geen plaats in Europa. Legale immigran ten zullen in Europa altijd welkom zijn", zei hij, zonder overigens Frankrijk of de Roma bij naam te noemen. „We mogen de spoken uit het Europese verleden niet wakker maken." Barroso somde vooral een reeks initiatieven op uit het al bekende werkprogramma van de Commis- José Manuel Barroso sie. Een echte 'staat van de unie' was het volgens critici dan ook niet. „De toestand van de EU is juist niet goed", kritiseerde de Duitse socialistische leider Martin Schulz. De liberale fractieleider, de Belg Guy Verhofstadt, zei dat de EU zijn leiderschapsrol op econo misch en buitenlands gebied is kwijtgeraakt. Zelfs de christendemocraat Joseph Daul, geestverwant van Barroso, riep op meer initiatief te tonen. „Barroso ziet de urgentie, nu nog de daadkracht", reageerde ook CDA-voorman Wim van de Camp. Volgens Judith Sargentini (Groen) toont Barroso wel ambities, 'maar niet de strijdlust en creativiteit om de regeringen mee te krijgen'. De EU 'kraakt aan alle kanten', meent zij. Barroso sprak voor een goed ge vuld Europees Parlement. Slechts enkele tientallen van de 751 leden waren afwezig. Afgelopen weekeinde ontstond op hef, omdat het presidium boetes wilde opleggen aan parlementa riërs die zouden wegblijven. Dit om te voorkomen dat de in Straats burg weinig populaire Barroso voor een halflege zaal zou moeten spreken. Maandagavond trok het presidium dat voornemen in. Voor de nieuwe Opel Movano is geen klus te groot. Dankzij een ruim aanbod van o.a. vier lengtes, drie Hoogtes, voor- en acbterwielaandrijving, enkel- en dubbellucht en een maximaal toelaatbaar gewicht (GVW) van maximaal 4,5 ton kan hij alles aan. De nieuwe Opel Movano blinkt uit in zijn klasse door een zeer lage kilometerkostprijs. Dankzij de nieuwe Euro 5 motoren, standaard dieselroetfilter en een zeer zuinig brandstof-verbruik is de rekensom snel gemaakt. De scherpe instapprijs, de gunstige restwaarde én de lage onderhoudskosten maken de Movano een echte kilometerkostprijskampioen. CC 3o/0 Rente Gratis onderhoud 1^ Garantie 1 Mobiliteitsservice Ter ere van de introductie van de nieuwe Movano is het Zorgeloos ondernemen-pakket tijdelijk geheel gratis! Nog minder kosten én meer zekerheid. Uw voordeel loopt op tot ruim 2.400,-. U rijdt al een nieuwe Opel Movano vanaf 18.995,' of lease vanaf 439,- per maand. Wir leben Autos. 'F GG 9019: Let op! Geld lenen kost geld Vermelde verkoopprijs excl. BTW/BPM, energielabelverrekening/roetfiltersubsidie, kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Lease via Opel Leasing op basis van Full Operational Lease 48 mnd/20.000 km/per jr. (Movano GB 2.3CDTI 100pk/2800 L1H1Wijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8