mag niet te veel eisen binnenland 17 N GETIPT VOOR U I 5 'Ik blijf mijn zaad onder voorwaarden aanbieden' Noodklok geluid voor patiënten zonder pgb mro™ over sperma-eis' 'Helft donoren stelt vooraf eisen' VOOR 2,50 bij ciooo N Een neonazi uit Veenendaal heeft zijn zaad aan spermabanken geschonken, onder voorwaarde 2 1 3 9 3 7 9 1 8 5 1 2 7 4 6 4 7 1 3 2 9 8 7 8 5 6 3 7 woensdag 8 september 2010 - Patrick de Bruin: 'Aiieen sperma aan dat het ten goede zou komen aan een blank stel. blank stel geven.' foto Tamara Reijers meen, en moet worden aangepast, vindt Pim Janssens, hoofd van de spermabank van het Rijnstate Zie kenhuis. Die discussie gaat nu in tern losbranden. Er zou in opgeno men kunnen worden dat donoren geen eisen kunnen stellen. Maar het is de vraag of dat haalbaar is, zegt Janssens, „Niet iedereen is het daarmee eens. Het zou kunnen zijn, dat we uitkomen op restric ties voor gebruik door lesbische en alleenstaande vrouwen." Janssens beklemtoont dat de pro blematiek zich niet leent voor zeer gedetailleerde regelgeving. „De ba sis is dat wordt uitgegaan van het belang van het kind. Dat blijft deels een beoordeling van geval tot geval. Het kan best zijn dat een aanstaande donor aan alle medi sche voorwaarden voldoet, maar de indruk wekt dat hij junk of zwa re alcoholist is. Dan zeg je: het is niet in het belang van het kind om zo'n biologische vader te hebben. Het mag immers vanaf z'n zestien de contact met de donor zoeken." Directeur-gynaecoloog Henk Ruis van behandelcentrum Geertgen stelt dat een donor wel degelijk rechten kan doen gelden. „Waar om zou je een donor die een lesbi sche vrouw weigert te bevruchten niet mogen weigeren en een neo nazi wel?" Dat een donor een menslievend motief moet hebben, betekent volgens Ruis, dat hij er geen persoonlijk gewin of voor deel van mag hebben. „Nou, dat motief heeft die neonazi ook niet." Wel wil Ruis donoren weige ren als de psycholoog inschat dat het kind er later lichamelijke dan wel psychosociale schade door zal kunnen oplopen. Neonazi Patrick de Bruin snapt niets van de commotie die rond hem is ontstaan. De Veenendaler kwam in het nieuws nadat bleek dat hij zijn sperma bij diverse kli nieken aanbood en daarbij eiste dat zijn zaad alleen aan blanke stel len mocht worden gegeven. Met als argument dat hij een sterk blank ras wil stichten. De Bruin: „Ik moet het even laten bezinken, want ik had niet verwacht dat dit zo'n zaak zou worden. Ik vind het nogal overtrokken." Volgens de Veenendaler wordt in ons land met twee maten geme ten. „Als een vrouw bij een kliniek komt en vraagt om sperma van een blanke man, dan is dat geen probleem. En als een Turkse man eist dat zijn donorzaad gegeven wordt aan een Turks gezin mag dat ook. Waarom zou ik dan niet mogen eisen dat mijn zaad terecht komt bij een blank stel?" taresse geantwoord dat wij met zijn wens rekening zouden houden. Dat had natuurlijk nooit mogen ge beuren", legt Janssens uit. Het komt volgens Janssens wel voor, bij een op de 50 donaties, dat donoren onder voorwaarden hun zaad afstaan. „Maar een ras speelt daarbij nooit een rol. Het komt wel voor dat mannen liever niet zien dat hun sperma naar lesbi sche stellen of alleenstaande vrou wen gaat. Tot voor een week gin gen wij in op dergelijke verzoe ken", zegt Janssens. Directeur dr. Herik Ruis van het Elsendorpse vruchtbaar heidscentrum Geertgen is verbaasd over alle media-aandacht nadat zijn kliniek akkoord ging met de eis van een neonazi om zijn zaad alleen aan blanken beschik baar te stellen. Volgens Ruis stelt de helft van de circa 1 50 kandidaat donoren die zich jaarlijks in Elsen- dorp melden, eisen aan de ontvan ger. „Er zijn bijvoorbeeld mensen die geen zaad willen afstaan aan les bische stellen of aan alleenstaande vrouwen", zegt Ruis. „Wij hechten DEN HAAG - Ernstig zieke en termi nale patiënten zitten door het stop zetten van de persoonsgebonden budgetten (pgb) nu tijdelijk zon der zorg. PvdA-Kamerlid Agnes Wolbert heeft meerdere berichten binnengekregen van mensen in 'schrijnende' situaties. Ze hebben thuis dringend hulp no dig, omdat ze ernstig gehandicapt zijn of op sterven liggen, maar blij ven er van verstoken. Wolbert wil dat er een noodmaatregel komt, zo dat deze mensen alsnog worden geholpen. Voor hen moet zorg op maat mogelijk blijven, vindt zij. Voor morgen moet demissionair minister Klink (Volksgezondheid) tekst en uitleg geven over de kwes tie, anders volgt een spoeddebat. Deze zomer kondigde de minister aan dat de geldpot voor persoons gebonden budgetten waarmee zie ken zelfhulp kunnen inkopen, op is. Sinds t juli worden daarom geen nieuwe pgb's meer verstrekt, tot aan het eind van het jaar. In de tussentijd moeten zieken die een pgb willen, tijdelijk zorg krijgen van AWBZ-instellingen, aldus de minister. In de praktijk stuit dit op grote problemen. De instellingen kampen met wachtlijsten. Ze heb ben vaak al meer patiënten gehol pen dan waarvoor ze worden be taald. De situatie loopt uit de hand, aldus Jan van 't Hof, voorzit ter van Stichting Alertzorg en Wel zijn, een pgb-instelling die zorg biedt aan chronisch zieken. Hij krijgt geen geld uitgekeerd voor nieuwe klanten en moet naar AWBZ-instellingen verwijzen. „Al leen hebben die lange wachtlijs ten. Het zorgkantoor biedt dan aan voor hen te bemiddelen. Maar daar kan deze groep niet op wach ten. Laat staan dat ze zich daar tij dens de laatste dagen van hun le ven mee bezig willen houden." De PvdA eist dat Klink de zorgkan toren het mandaat geeft om in schrijnende gevallen alsnog een pgb-budget toe te kennen. De Bruin zegt zich niet te laten ontmoedigen door de negatieve publiciteit. „Ik blijf onder mijn voorwaarden mijn zaad aanbieden bij spermabanken. Gewoon omdat ik mensen wil helpen." Patrick de Bruin staat bekend als iemand die het rechtsextremis- tische gedachtegoed een warm hart toedraagt. Bij veel neonazi-de monstraties is hij van de partij. In december vorig jaar kwam hij in het nieuws door in zijn woon plaats een bijeenkomst te organise ren voor het N-SA (Nieuw-Solida- risch Alternatief). Deze ultrarechtse Belgische bewe ging wilde voet aan de grond krij gen in ons land. De bijeenkomst in het Ibis-Hotel in Veenendaal trok ongeveer dertig sympathisan ten en leidde tot veel commotie en felle protesten van het extreem linkse Anti Fascistische Aktie (AFA) uit Nijmegen. Kijk voor uw winkel op: CC1000 www.C1000.nl Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. veel waarde aan de individuele rech ten van de mens - en een donor is natuurlijk ook een mens. We probe ren hier zo goed mogelijk invulling aan te geven." Ruis zegt te hopen dat 'alle media- heisa een goed startpunt vormt voor een brede maatschappelijke discussie over de rechten en plich ten van donoren'. Hij verwerpt de suggestie dat hij zou meewerken aan de doelstelling van de neonazi om een sterk blank ras te stichten. „Met maximaal tien ontvangers be vorder je niet het blanke ras." Nieuws getipt voor u! staat wekelijks in alle 20 titels van NRp Dagbladen (bereik 4.6 miljoen lezers: 2.9 miljoen boodschappers). E: info@nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7