De Groene Gordel omarmt de Belgische hoofdstad Brussel. In de schaduw van deze stad bloeien tientallen prachtige parken en tuinen. Van oudsher bouwden de rijke adel en burgerij in deze streek hoven en tuinen waar ze konden genieten van de vreugden en geneugten van het landelijke leven. Een schat van een park Groene gordel en groene vingers, ze lijken voorbestemd. In deze regio zijn er tientallen fraaie kasteelparken en verrassende tuinen te vinden. Sommige hebben hun wortels in oude kasteeldomeinen, andere zijn staaltjes van futuristische landschaps architectuur. Begin je uitstap met een weldoordachte keuze uit de vele tientallen hoven van plaisantie' die de Groene Gordel rijk is. In het kasteeldomein van Gaasbeek voel je je meteen in de tijd van de ridders en jonk vrouwen, graven en gravinnen. Het domein is het enige wat nog rest van de oude heer lijkheid Gaasbeek die in 1236 werd gesticht door de Hertog van Brabant. Lamoraal, graaf van Egmont, is waarschijnlijk de meest bekende bewoner van het kasteel. Hij kocht het in 1565, drie jaar voor hij werd onthoofd. Tussen 1887 en 1898 werd het kasteel grondig gerestaureerd en geïnspireerd in neogotische stijl. Op de binnenkoer ligt een neorenaissancetuin met eenvou dige parterres met buxushagen en snoei- vormen in taxus. Indrukwekkend hier is vooral het prachtige uitzicht over het Pajottenland. De laatste eigenaar was mar kiezin Marie-Arconati-Visconti. Zij bleef kinderloos en schonk het kasteel en diens kunstcollectie in 1921 aan de Belgische staat. De Nationale Plantentuin in Meise herbergt een van de grootste plantencollecties ter wereld. Je kan er liefst 18.000 soorten planten ontdekken, van geneeskrachtige tot vleesetende planten, waarvan sommi ge in het wild zelfs niet meer voorkomen. In de serres van het Plantenpaleis vind je vertegenwoordigers van de regenwouden en woestijnen. Hier staan rododendrons en orchideeën maar op een boogscheut van elkaar. De rozentuin in het vroegere kasteelpark van Coloma is met meer dan 3.000 rozen- variëteiten op 30.000 struiken de grootste rozentuin van België. Ze bezit de meest uitgebreide en één van de volledigste col lecties in Europa en is dan ook gekend bij floristen over de hele wereld. Een vervallen torengebouwtje in het park werd geres taureerd en herbergt vandaag een rozen- museum waar je ondergedompeld wordt in de geschiedenis van de roos. Of je kunstliefhebber bent, alles wil weten over geschiedenis, groene vingers hebt of houdt van rust, het Koninklijk Museum voor Midden-Afrika is hoe dan ook een bezoekje waard. Het museum ligt aan de rand van het Park van Tervuren. Het park dateert van de 12de eeuw toen de Brabantse hertog Hendrik I hier een volledig met water om ringd jachtslot liet optrekken. In 1902 werd er in opdracht van de Belgische koning Le opold II begonnen met de bouw van het Afrikamuseum, volledig in de stijl van het Petit Palais-in Parijs. Achter het museum kan je ook een kijkje nemen in de formele neoklassieke Franse tuin, ontworpen door de Franse tuinarchitect Lainé. CONGO 2010 Het Koninklijk Museum voor Midden-Afrika in Tervuren en het Paleis voor Schone Kun sten Bozar in Brussel bundelen dit jaar de krachten met een reeks tentoonstellingen rond 50 jaar Congolese onafhankelijkheid. Het Afrikamuseum en Bozar bieden samen een combiticket aan voor 16€. Met dit ticket bezoek je in het museum de tentoonstel lingen 'Congostroom' en 'Indépendance!' en in Bozar de tentoonstellingen 'Geo graphies' en 'Een bruikbare droom'. Surf naar www.africamuseum.be Tip! Nog tot de laatste zondag i naarTervuren. Op zaterdag rijdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51