I Hagelandse stadjes Het glooiende Hageland in Vlaams-Brabant herbergt naast natuurschoon ook zes stadjes die de tand des tijds prachtig doorstaan hebben. Op een boogscheut van elkaar en verbonden doorwandel- en fietsroutes, ontdek je er parels uit het verleden die je terugvoeren naar een andere tijd, een ander ritme, een andere wereld. En die je 'goesting' doen krijgen in een lekkere 'pint'. Behouden glorie uit vergane tijden Diest, Oranjestad in Vlaanderen Niet zijn grootte, maar wel de fraai geconser veerde geschiedenis van dit allercharmantst stadje in Vlaams-Brabant verraden de hand van de prinsen van Oranje-Nassau. Drie eeuwen lang was Diest een van de vier thuisbases van deze Europese heersers. In de gotische Sint-Sulpitiuskerk vind je twee vierkante meter Nederlands grondgebied: hier ligt Filips Willem, zoon van Willem van Oranje, begraven. Het verhaal gaat dat hij zich heeft doodgegeten. Het is tekenend: de enige Nederlandse prins die in Vlaanderen begraven ligt, is gestorven aan een over dadige dis. Het Vlaamse goede leven, het bestond ook toen al. Tip! Diest a ook een bierstad. Bezoek Brouwerij Loterboi en proef hef verleden Zoutleeuw, middeleeuwse parel in het groen Wat nu een sierlijk stadje is, was ooit een strategisch gelegen 'vrije stad' met een bloeiende haven'. Noch zijn huidige aan schijn, noch zijn naam verraden dat de Kleine Gete ooit bevaarbaar was tot Antwerpen en Zoutleeuw rijkdom bracht. Zo wel het kapelletje ter ere van Onze-Lieve-Vrouw Ster der Zee op een van de bruggen over de rivier. Andere stille getuigen met op kop de Sint-Leonarduskerk met zijn 18 meter hoge tabernakel, verklaren waarom dit gezellige dorp in het groen de titel van Kunstschrijn van Vlaams-Brabant kreeg. Tip! Fiets van Diest naar Zoutleeuw langs <ki üzerenwegrov'e Aite mfo over tietroutes op www.toerismevlaanderen.nl Maar er is meer... Ook Tienen, Aarschot, Scherpenheuvel- Zichem en Landen zijn vensters op een roemrijk verleden. Allemaal zetten ze graag hun hoogdagen in de verf: deTiense suiker nijverheid, de Aarschotse standbeelden, Scherpenheuvel het bedevaartsoord en de watermolen van Landen. Doe je het Hageland aan, dan bieden ze een mooie afwisseling met de natuurpracht van de streek, Tip! Ga j<s 00 innerlijke mens versterker proef dan van de vele Hagelandse streekproducten. Colofon Dit is een uitgave van Toerisme Vlaanderen Brussel, Koninginnegracht 86, 2514AJ Den Haag i.s.m. Uitgeverij Wegener. Fotografie: Toerisme Limburg, Studio Wauters, Annemie America/Michael Vaerewijck, Toerisme Vlaanderen Fototheek, Jan Pollers, Toerisme Vlaams-Brabant, Dominic Verhuist, Stad Aarschot, Lander Loeckx-quasi be, Rudy Engels, Nationale Plantentuin Meise, Brabantse kwekers/ Th. De Greeff, Toerisme Leuven, Toerisme Provincie Antwerpen. Concept en lay-out: Kunstmaan, Leuven. Redactie: Kunstmaan, Nele Waelbers (Scribelle) Reserved. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. V.U.: Peter De Wilde, Administrateur-generaal Toerisme Vlaanderen, Grasmarkt 61, 1000 Brussel. ■/mcrigcrnrfi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49