Je ruikt en voelt aan alles dat de tiidiR hier ruim de tijd heeft genomen, dat de?f^ ziel van het gebied niet is aangetast doorA de onvermijdelijke vooruitgang. Na het sluiten van de laatste steenkolenmijnen in Belgisch Limburg moest de streek zich opnieuw uitvinden. Volgens enkele pioniers moest vooruitgang niet komen van grootschalige industrie of-bouwprojecten, maar juist van een 'revival' van de grootste troef: het groene landschap. De fiets werd heilig verklaard, met het fietsroutenetwerk als hoogmis. Dit jaar bestaat .'Fietsparadijs Limburg' 15 jaar en noemen onze zuiderburen het fietsroutenetwerk zelfs 'het achtste wereldwonder'. Een ware triomf voor natuur en kleinschaligheid. Geïnspireerd door de organisatie van de mijnen, bedacht voormalig mijningenieur Hugo Bollen het eenvoudig knooppuntensysteem dat we vandaag allemaal kennen. Om de fietser ten volle te laten genieten van het prachtige groen, moesten de bestaande fietswegen met elkaar verbonden wor den. Dat idee heeft hij te danken aan zijn vrouw: "Als mijn vrouw en ik samen gingen fietsen, vond ze het vervelend dat ze op kruispunten telkens moest stoppen om te kijken in welke richting we verder moesten. Zo kwam ik op de idee om een systeem uit te tekenen dat kaartlezen overbodig maakte." Begin 1995 werd het eerste traject 'Kempen en Maasland' geopend. Dat .was ongeveer 400 km lang en strekte zich uit over 11 gemeenten Intussen telt het Limburgse fietsroutenetwerk ruim 2.000 km fietspa den, meer dan 20.000 blauwe wegwijzer- bordjes en maar liefst 299 knooppunten. Sinds twee jaar loopt het door heel Lim burg en ook door het kleine Herstappe en Voeren. De uitvinding van Hugo Bollen is in Vlaanderen een waar begrip geworden. In tussen heeft het succes van het Limburgs fietsroutenetwerk zich razendsnel verspreid over heel Vlaanderen en zelfs over de lands grenzen heen. Het achtste wereldwonder "Wist je dat het fietsroutenetwerk Limburg door Radio 2 is uitgeroepen tot achtste wereldwonder?" vraagt Willy Orlandini, directeur van Toerisme Limburg. "Voor fiet sers is het hier nog nooit zo goed geweest. Dat hebben we te danken aan het fietsroute netwerk, maar ook aan de natuur." Limburg vormt een palet van landschappen. Hou je van vlak? Dan kies je best voor de Limburgse Kempen met zijn purperen hei de, gele zandgronden en groene bossen. Hier ligt trouwens ook het Nationaal Park Hoge Kempen, het enige nationaal park van Vlaanderen. Of fiets langs de oude rivier armen van de kronkelende Maas en het snoer van Maasdorpjes, zoals Oud-Rekem, dat vorig jaar nog verkozen werd tot mooiste dorp van Vlaanderen. Voor kuitenbijters ga je best naar Haspengouw of de Voerstreek. Haspengouw, de fruitstreek bij uitstek, is bezaaid met kastelen en vierkantshoeves. Iets meer naar het zuiden, aan de overkant van de Maas, ligt de Voerstreek, het best bewaarde landschap van Vlaanderen. Veertig kilometer gloednieuwe fietsroutes voeren je langs kastelen, kerkjes, vakwerkhuizen en grootse landschappen." De provincie deed de voorbije jaren heel wat inspanningen om het aanbod uit te breiden en te verbeteren. Zo zijn er 140 logeermogelijkheden en 160fietscafés (kroe gen) met een fietsvriendelijk label, op elf locaties kunnen fietsen worden gehuurd en in de Voerstreek en Haspengouw zijn er zelfs elektrische fietsen om de kuiten- bijters gemakkelijker te bedwingen. Boven dien werden er op de mooiste plaatsjes 'spotters' geplaatst om de toeristen van het landschap te laten genieten. "Hiermee komt het aantal spotters in Limburg nu op tien" zegt Willy Orlandini trots. 15 jaar Fietsparadijs Dit jaar viert Fietsparadijs Limburg dus zijn 15de verjaardagDe perfecte gelegenheid om haar fietsers nog eens extra in de watten te leggen. Er valt daarom een heleboel te bele ven op het fietsroutenetwerk. Voor de fiets- toeristen zijn er belevingsvolle thema- kaarten met kortingsvouchers, boeiende fietszoektochten in het grootste aaneen gesloten bosgebied van Vlaanderen, BELGISCH LIMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42