3 voor publiek en wetenschap Giro-rekening Een leguaan kan ruim anderhalve meter worden GS zijn niet van plan vossen af te schieten commentaar EPZ zwijgt over 'foute' kolen woensdag 8 september 2010 Middelburg heeft de voorlopige Giro-re- kening opgemaakt. Wat blijkt: het eve nement kostte de gemeente niet 300.000, maar mogelijk wel 630.000 euro. Is er sprake van een échec? Absoluut niet. 75.000 wielerliefhebbers togen 10 mei naar de Zeeuwse hoofd stad, maar de bijbehorende re venuen zijn niet terug te vin den in de gemeentebegroting. Mogelijk zijn de financiële con sequenties iets te positief voor gespiegeld, maar in alle redelijk heid moet geconstateerd wor den dat dit lastig te begroten evenementen zijn. Afgezet te gen bijvoorbeeld Koninginne dag, dat voor een half miljoen in de boeken staat, lijkt de fi nanciële inspanning verant woord. Conclusie: Middelburg hapte terecht toe toen de moge lijkheid zich aandiende. Het zou partijen als organisator Libéma, dat nauwelijks sponsor gelden wist te verwerven, en het ministerie van VWS, dat met veel minder subsidie over de brug kwam dan waarop was gerekend, sieren als ze een deel van het tekort voor hun reke ning zouden nemen. Vier van de circa 4500 die ren die momenteel in Igua na opgevangen worden. Met de klok mee: een Haïti-boa, een reuzenschildpad, het reptiel waar de opvang naar vernoemd is: de hagedissoort groene leguaan (Iguana iguana) en Ad Bom met een alligator. Media jaren zeventig, toen legua nen een probleem begonnen te mSm FIETSEN IN ZEELAND Alles over het Zeeuwse fietsjaar: fo to's, videoreportages, columns, rou tes. www.zeeuwsjaarvandefiets.nl MOSSELEN Weet u een veel lekkerder mosselre cept dan eenvoudig koken? Deel uw geheim op www.pzc.nl/mosselen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De mooiste natuurfoto s van lezers in ons fotoalbum: www.pzc.nl/foto worden, nam Ad Bom een aantal gedumpte, ziekte exemplaren on der zijn hoede. Bom belde heel het land af vóór hij in de Utrecht se hoogleraar Zwart (afdeling Vo gels en Bijzondere dieren) de man vond die hem kon vertellen wat hen precies scheelde. Uit die tijd dateren de warme contacten met de Universiteit Utrecht. Ad Bom: „Mensen namen zo'n dier in huis zonder er goed over na te denken wat het inhoudt. Een leguaan kan ruim anderhalve me ter worden en dan heb je een ver blijf nodig van minimaal 2,5 meter hoog, anderhalve meter diep en 2 meter breed, plus een waterbas sin." Iguana vangt inmiddels van de groene leguaan alleen al zo'n tweehonderd exemplaren op. Zo zijn er wel meer 'modedieren'. door René Schrier middelburg - Het college van Ge deputeerde Staten is niet van plan de suggestie van Statenlid Johan Robesin (PvZ) te volgen en in Zee land vossen af te laten schieten. Volgens Robesin is er sprake van overlast en moeten de vossen zo ef fectief mogelijk worden bestreden. Ook wilde hij van GS weten of ze bereid zijn de dieren af te laten schieten met behulp van geweer en een lichtbak. Dat zijn ze niet. Het op ruime, schaal gebruiken van een geweer brengt volgens GS risico's met zich mee. Een kogelge weer draagt ver en bij een schot in Het publiek ziet maar één van de circa 300 reuzenslangen die Iguana opvangt. Schildpadden worden ook regelmatig afgegeven. De reu zenschildpad (Gigantea) op de fo to is er één uit een groep van ne gen, die in 1990 - toen nog heel klein - in een doos werden afgege- geven door een man die zich daar na snel uit de voeten maakte. De zwaarste weegt al zo'n 135 kilo. het duister kan dit tot levensge vaarlijke situaties leiden, antwoor den ze Robesin. Gedeputeerde Staten voegen er aan toe dat de vos ook zijn taak vervult in de natuur. Ze jagen op het groeiende aantal ganzen. Zo fungeren ze als een natuurlijke rem op de ganzenoverlast. Vossen dragen op die manier bij aan het terugdringen van schade die de ganzen aan de landbouw berokke nen. Als er overlast is bij hobbyboeren moet dat op een andere manier op gelost worden, melden GS, zoals het goed afsluiten van het nacht hok. middelburg - EPZ wil niet vertel len of zij 'foute' kolen inkoopt voor de kolencentrale in Borssele. Gedeputeerde Staten wilden dat weten na vragen van de PvdA-Sta- tenfractie over de mogelijke invoer van kolen uit Colombia. Daar ge bruiken mijnbouwbedrijven op grote schaal geweld tegen vakbond sleden. EPZ heeft GS wel laten we ten dat zij let op het voorkomen van kinderarbeid en bij de her komst van de kolen kijkt naar duurzaamheid. GS hebben het be drijf gevraagd aandacht voor deze problematiek te hebben. Ontdek Uui stijl in onze nieuwe collectie! Afgebeeld: Het nieuwe actiemodel van Hülsta.- Acrea J I I www.interieur-paauwe.nl ^^401318 j0s*6 Zonnemaire ligt u!akbij Zierikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3