Dierentuin vol exoten Acute afdeling ziekenhuis Goes gaat in maart volgend jaar open 2 Rechte rug PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! OPVANG Reptielenzoo Iguana maakt van de nood een deugd Opgepast, zéér giftig woensdag 8 september 2010 door Ernst Jan Rozendaal Deze column is kort voor de deadline ge schreven. Toch sluit ik niet uit dat hij nergens meer op slaat. Hij gaat namelijk over de kabinetsformatie. En daar in is niets zeker. Als Geert Wil- ders ergens een nachtje over heeft geslapen, kunnen de kaarten in eens anders liggen. Gisterochtend zag hij plots weer brood in samen werking met het CDA, de partij die hij niet meer vertrouwde. En dan Mark Rutte. Hij was de trap van Paleis Noordeinde nog niet af, waar hij de koningin had geadviseerd hem een 'proeve van een regeerakkoord' te laten schrij ven, of hij bedacht dat hij eigen lijk liever weer wilde onderhande len over een rechts kabinet. Niet zo netjes tegenover de majesteit. Overigens denk ik dat Beatrix dat toch al een bezopen idee vond. Volgens Rutte lag er vorige week een bijna uitonderhandeld ak koord 'waar rechts Nederland zijn vingers bij zou aflikken'. Uitgere kend hij had dat dan zo moeten herschrijven dat bijvoorbeeld ook de PvdA er trek in zou krijgen? Dat klinkt als Sergio Herman die zijn klanten voorstelt zijn driester renmenu van gisteravond even als kliekje in de magnetron op te warmen. Dan ga je toch denken dat hij ontoerekeningsvatbaar is geworden? Ach, zal Beatrix heb ben gedacht, datzelfde ventje be weerde dat we op 1 juli een nieuw kabinet zouden hebben. Aangenomen dat Geert zich van nacht niet heeft bedacht, gaan de heren het dus toch over rechts proberen. Dwarsligger Ab Klink is van het toneel verdwenen, maar de CDA-fractie telt nog steeds twee dissidenten. Eén van hen is Ad Koppejan uit Zoutelande. Zon der zijn steun heeft een rechts ka binet geen Kamermeerderheid. In de ontpolderingskwestie heeft hij laten zien hoe koppig hij kan zijn. Hij is geen politicus die zijn prin cipes ondergeschikt maakt aan het partijbelang. Ad, zou ik zeg gen, geef Geert een koekje van ei gen deeg. Eis dat hij op schrift be looft dat hij een rechts regeerak koord straks niet verkoopt als een aanvalsplan tegen de islam. En hou jij wél je rug recht. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-ïholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nt Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nai4i een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PSj Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan door Ondine van der Vleuten Het is druk bij de kraamkamer van Reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Neu zen drukken tegen het glas, waarachter couveuses staan met slangen- en schildpadei eren of net uitgekomen kleintjes. De ster van vandaag is een giftige jonge moeder, die met haar kroost onder een steen schuilt. Net zoals ze dat deed op het eiland waar ze zelf geboren werd: Bonaire. De schorpioen trekt nogal de aan dacht. Van de pers, van het pu bliek. Oprichter Ad Bom vindt het prima, want Iguana kan de inkom sten goed gebruiken. Per maand is er tussen de 30.000 en 50.000 eu ro nodig om de Reptielenzoo draaiende te houden. Over de laat ste tien jaar bekeken, is het gelukt met entreegelden ongeveer de helft van die kosten te dekken. Met betaalde diensten aan overhe den weet Bom de rest van het gat te vullen. Alleen in juli al kwamen er 4337 dieren binnen. Mét de vakantie gangers, komen ook de vreemde dieren mee terug uit exotische oor den. Ook met goederen reizen ze mee. Dan krijgt Ad Bom een tele foontje: of hij even de levende ha ve wil komen uitvangen, die met de partij bananen of hout is mee gekomen. Ook dieren die op lucht havens in beslag genomen zijn, zo als de inheemse ringslang, komen bij Iguana terecht. Politiediensten, speciale rechercheteams, de Alge mene Inspectiedienst, douane, ha venautoriteiten, Belastingdienst: al lemaal 'leveren' ze aan Iguana. Tot de leveranciers horen ook de dierenambulances en de Dierenbescherming. Iguana vangt uiteraard ook dieren op van particulieren die niet meer weten wat ze met hun uitgegroei de of zieke exoten aanmoeten of van dierentuinen en schildpadden- verenigingen die met een 'over schot' zitten. „Laatst kwam hier een meneer uit Duitsland binnen wandelen die thuis een Salvator-va- raan had zitten. Wij hadden een vrouwtje, hij een mannetje. Die heeft hij toen bij ons gebracht; 't is nu een stel." Stelletjes krijgen kinderen. Bij zeld zame exemplaren kan dat leuk zijn, maar Ad Bom zit niet te wachten op bevolkingsexplosies in zijn toch al overvolle behuizing. Hij heeft bijvoorbeeld een Austria- lische blauwtongskink in huis waarvan het vrouwtje maar ééns in de zoveel jaar hoeft te paren om jarenlang eieren te leggen. Ze slaat het sperma gewoon op en ge bruikt de zaadjes langzaam op. „Dat gaat maar door, zelfs als je het mannetje weghaalt." Iguana werkt nu samen met de De giftige schorpioen met op haar rug haar kroost. foto's Ruben Oreel Universiteit van Utrecht aan een onderzoek naar geboortenbeper- king bij reptielen. „Je hebt bij rep tielen twee soorten voortplanting. De ene soort is eierleggend. Als je daar geboortenbeperking wil, haal je gewoon eieren weg. De andere soort, zoals de schorpioen die nu kindjes heeft gekregen, is eierle- vendbarend. Het ei wordt in het moederdier meegedragen tot het kleintje volgroeid is. Als de moe der het ei legt, kruipt het dier er di rect uit. Soms zelfs al in de eilei der. Eieren weghalen is dus geen optie. Maar misschien kun je met een implantaat de eisprong of de zwangerschap tegenhouden." De samenwerking illus treert hoe hoog Iguana wordt aangeslagen als ken niscentrum. Met de Universiteit van Amsterdam zit de Reptielen zoo in weer een ander project, er wordt samengewerkt met dieren artsen, verenigingen, Greenpeace en het Wereldnatuurfonds. Er is nog geen boek over Iguana ver schenen, zegt Bom. Maar het zou zomaar kunnen. Anekdotes ge noeg. Eentje dan: van dat telefoon tje uit Bergen op Zoom. De burge meester. „Ergens in de gemeentelij ke wateren zwom een alligator. En dat wilde hij graag opgelost zien, vóór hij naar een andere gemeente ging." En? Gevonden? „Nee. Maar het is wel opgelost." Hij glimlacht. Op de foto hiernaast is de eierle- vendbarende schorpioen Cen- truroides testaceus te zien, met op haar rug vijftien al net zo giftige pasgeborenen. De zwangere schorpioen kwam de ze zomer vanuit Bonaire mee met de bagage van Nederlandse toeris ten en is bevallen in de babykamer van Reptielenzoo Iguana. Het gaat om een zeer gevaarlijke schorpioen, die haar belagers een zenuwgif inspuit. Hoe het effect is, hangt af van hoe bang de schor pioen is - hoe banger, hoe meer - en hoe vaak ze al gestoken heeft. Het zenuwgif werkt ook als maag sap; het zorgt ervoor dat de weef sels 'voorverteerd' worden. Q www.iguana.nl door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De acute opname af deling in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes gaat in maart volgend jaar open. Dat is drie maanden later dan aanvankelijk de bedoeling was. In het Vlissingse ziekenhuis wor den vanaf dat moment alleen nog planbare operaties uitgevoerd; spe cialisten houden er ook spreekuur. De vertraging komt doordat het sa menvoegen van de twee organisa ties ingewikkelder is dan gedacht, zegt Huybert van Eek van de raad van bestuur. „Je kunt kennis en kunde niet zomaar oppikken en verplaatsen." Bovendien houdt het ziekenhuis er rekening mee dat de verbouwing in Goes iets uitloopt. Aan het ziekenhuis wordt een nieuw, tijdelijk, gedeelte gebouwd, in afwachting van de grote verbou wing die over een aantal jaren moet plaatsvinden. De raad van bestuur en de me disch specialisten streven nog steeds er naar het nieuwe zieken huis in de Mortiere bij Middelburg in 2014 te openen. Die ambitie wordt gehinderd door de economi sche crisis, de dreigende bezuini gingen en de instabiele politieke si tuatie in Den Haag, zegt Van Eek. „We moeten er zelf van overtuigd zijn dat we de financiën rond heb ben. We verwachten dat daar eind van dit jaar meer duidelijkheid over is." De specialisten eisen een solide fi nancieel beleid van de raad van be stuur, zegt Ronald van den Haak, voorzitter van de medische staf. „Wij willen geen geëxperimen- teer." Tegelijkertijd is de leiding van het ziekenhuis ervan door drongen dat verder uitstel geen op tie is. „We willen niet nog eens tien jaar wachten voordat er van al les gerealiseerd is", zegt Van Eek. „Als we langer hier blijven zijn we misschien genoodzaakt hier onno dig te investeren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2