zeeland 123 RWE wil hoe dan ook in Nederland een kerncentrale Zo veel mogelijk dijken open voor fietsers WO II in HD en kleur ondernemers en 'gewone' mensen Presentatie boek 'Meisje van de Slijterij' www.pzc.nl/webwinkel "PÜ^C woensdag 8 september 2010 Het jongste plan voor een kerncentrale lijkt een opzetje om de Duitse energiereus RWE een rol te laten spelen in de Neder landse nucleaire wereld. Het staat een ieder vrij een plan in te dienen voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. Het ministerie van Vrom heeft vo rig jaar de aanvraag van het Zeeuw se energiebedrijf Delta welwillend in ontvangst genomen en veron dersteld mag worden dat dit ook gebeurt met de startnotitie die de in Energy Resources Holding (ERH) verenigde voormalige aan deelhouders van Essent gisteren hebben ingediend. Het wonderlijke is dat de twee on dernemingen die elk voor de helft eigenaar zijn van de bestaande kerncentrale Borssele nu afzonder lijk met een plan voor een nieuwe komen. EPZ, de exploitant van het centralecomplex bij Borssele, is een samenwerkingsverband tus sen Delta en ERH, maar in dit op zicht is de samenwerking nogal ver te zoeken. Delta heeft een voorsprong. In tijd en in ruimte. Delta heeft zijn plan nen vorig jaar juni al ingediend en sindsdien afspraken gemaakt met havenbeheerder Zeeland Seaports en de gemeente Borsele over een geschikte plek. Borssele mag van wege de beschikbaarheid van koel water en de milde houding van de bevolking ten opzichte van kerne nergie een geschikte vestigings plaats zijn voor atoomstroomfa- brieken en de omgeving mag op mensen van buitenaf aan overwel digend weidse indruk maken, de ruimte is ook hier beperkt. De vraag is of Zeeland, ondanks alle meegaandheid op het gebied van kernenergie, wel plaats zal willen inruimen voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales. Op de levensvatbaarheid van aan vragen voor nieuwe kerncentrales ■HMMNHMMMMNHBnOMMMMMI door Ben Jansen valt voorlopig weinig peil te trek ken. Die hangt sterk af van de kabi netsformatie in Den Haag. Een rechtse combinatie neemt de nade len van kernenergie makkelijker voor lief dan een linkse. Maar of een rechtse regering meteen de weg zal vrijmaken voor twee nu cleaire centrales is onzeker. Essent is vorig jaar verkocht aan de Duitse energiegigant RWE. Al leen het belang van Essent - nu ERH - in EPZ is voorlopig buiten de transactie gehouden. Delta heeft zich er - tot dusver met suc ces - tegen verzet dat de Essent/ERH-aandelen naar RWE gaan. In de statuten met EPZ staat dat de aandelen in overheidshan den moeten blijven. Tot twee keer toe heeft de rechter bevestigd dat dit uitgangspunt dient te worden gerespecteerd en dat betekent dat de voormalige aandeelhouders naar een douceurtje van 950 mil joen euro en RWE naar een be lang in een Nederlandse kerncen trale kunnen fluiten. Het wachten is nu op een uitspraak in een bo demprocedure. Kennelijk heeft RWE niet het ge duld te wachten tot de rechter Del ta eindelijk in het ongelijk stelt. Voor een nieuwe kernenergiecen trale geldt op voorhand niet de eis dat ze in overheidshanden moet zijn. ERH maakt er geen geheim van dat ze haar activiteiten, zodra de juridische obstakels daarvoor zijn weggenomen, zo snel mogelijk aan RWE wil overdoen. Dat bete kent in feite dat de aanvraag voor een nieuwe kerncentrale namens RWE is gedaan. Daarmee wordt onderstreept hoe gretig RWE is om een rol te gaan spelen op de Nederlandse nucleaire markt. twitteraars en blogschrijvers. Ze geeft het voorbeeld hoe ze nieuwe social media moeten gebruiken om zichzelf als houding nu ook in een boek te mogen propageren, vindt De Boevere. foto Peter Nicolai van kennis en ervaringen van vol gers. Ronald Giphart riep haar hulp in voor het vinden van een witte wijn, die de smaken van zijn vrouw en hem verenigde. Haar vakkennis als meester-vinoloog le verde haar een voorwoord van een 'echte' successchrijver op. Giphart was één van die schrij vers, die de straattaal terugbrach ten in de literatuur. De Boevere meet zich geen literaire status aan, maar wilde lezers niet doodgooien met vaktaal en Engelse termen. „Dat is denk ik gelukt.Toch wel stoer dat het boek er nu echt is." 'Meisje van de Slijterij' wordt mor genmiddag officieel gepresenteerd in het Postillion Hotel van Bunnik. Petra de Boevere is vannacht tus sen 12 en 1 uur te horen op radio 1Ze praat dan tijdens het pro gramma Casa Luna over haar boek. Meisje van de Slijterij (ondertitel: 'Durf te delen en ervaar de kracht van social media voor jezelf en je bedrijf); Petra de Boevere; 17,95 euro; A. W. Bruna Uitgevers BV, Utrecht; ISBN 978 90 229 9743 7' als e-book 14,50 euro; ISBN 978 90 449 6476 9. Het boek is al te koop in de boek handel en ook in slijterij De Vuurto ren ('voor degenen die een handte kening van de schrijfster willen'). Een opdracht met handtekening is - bij aankoop van het boek - ook te krijgen tijdens een signeersessie in De Drukkerij in Middelburg op zaterdag 18 september. Y* W door René Schrier MIDDELBURG - De Zeeuwse water schappen willen zo veel mogelijk onderhoudswegen en primaire wa terkeringen aan de Oosterschelde en de Westerschelde openstellen voor recreatief medegebruik. De commissie Waterkeringen en Wegen van de Zeeuwse water schappen heeft een inventarisatie gemaakt van de mogelijkheden. Dit is een vervolg op de provincia le de nota 'Daar bij de waterkant', waarin een streefbeeld wordt ge schetst voor recreatieve fietsroutes op en langs de Zeeuwse zeedijken. In dat streefbeeld kan 77 procent van de buitendijkse onderhouds wegen opengesteld worden. Dat gaat de waterschappen niet ver ge noeg. Het is wat het waterschap be treft de ondergrens. Als het aan het schap ligt worden meer dan 77 procent van de onderhoudswegen en primaire waterkeringen aan de Oosterschelde en de Westerschel de opengesteld. De waterschappen vinden het wel belangrijk dat bij de voorbereidingen maatschappe lijke organisaties, particuliere dijk- eigenaren, pachters en gebruikers worden betrokken. In Zeeland wordt discussie over dit onder werp gevoerd na het afsluiten van een stuk dijk bij Walsoorden. categorie DVD's en boeken f WEBWINKEL De ultieme weergave van WO II Ervaar de Tweede Wereldoorlog als nooit tevoren met dit gloednieuwe historische overzicht in high definition en kleur! Met de modernste technieken en nieuwe onthullingen biedt W02 in HD Kleur letterlijk en figuurlijk een nieuwe blik op de Tweede Wereldoorlog. 6 dvd's, speelduur ca. 13 uur. Adviesprijs 59,95 Lezersprijs 37,99* *exclusief verzendkosten van 4,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25