cultuur 113 Toegankelijk maar niet eendimensionaal De presentatie Veel prominenten bij Film by the Sea -.1». Al draagt een aap een gouden ring... POËZIE Terneuzense dichter André van der Veeke presenteert nieuw werk www.pzc.nl/jacobcats woensdag 8 september 2010 André van der Veeke, met zijn nieuwe bundel Rotterdam vertrekt: „Ik streef naar kale poëzie met hier en daar krachtige, mooie beelden." foto Peter Nicolai door Rolf Bosboom Na de verschijning van zijn positief ontvangen bundel Moerasbeest Ver driet (2006) leek het even wat stiller geworden rond de Terneuzense dichter André van der Veeke. Toch is hij onvermin derd blijven schrijven, uitmon dend in diverse bundels die nu 'door omstandigheden' vrijwel ge lijktijdig het licht zien. „Het is de oogst van ongeveer tweeënhalf jaar." Recent verscheen al De Zoeaaf, een bijzondere uitgave van een cy clus (over Van der Veekes over grootvader) die ook was opgeno men in Moerasbeest Verdriet. Bin nenkort wordt Blauw als ijs ver wacht, met onder meer een serie gedichten waarin Zeeland een rol speelt. En nu ligt er Rotterdam ver trekt, een divers samengestelde bundel met onder meer land schapsgedichten en poëzie over fa milieverhoudingen, verloren lief des en de dood. Het werk van Van der Veeke kan als 'toegankelijk' worden omschre ven. „Het afgelopen decennium stonden als wijzers juist naar de moeilijke poëzie. In die richting zit ik niet. Ik houd van verstaanba re poëzie, maar wel zonder dat het - zoals bij Driek"van Wissen - een dimensionaal wordt. Ik wil het mysterie intact laten. Ik streef naar kale poëzie met hier en daar krach tige, mooie beelden." Een grote inspiratiebron daarbij is voor Van der Veeke dichter Jan Eij- kelboom (1926-2008) geweest. „Ik bewonderde hem zeer. Hij was on gelooflijk aimabel en wees mij de weg binnen de poëzie, door heel concreet aanwijzingen te geven. Zijn eerste regel luidde: wees con creet. Het is als dichter heel belang rijk om zo'n ijkpunt te hebben, aangezien je in deze branche toch doorgaans op jezelf bent aangewe zen." Hij zou mijn nieuwe bundel inleiden, de bekende door ouderdom gebogen dichter met zijn reputatie van Hollandse scherpte overwonnen ondeugden Hij was mijn dichtvader die ik jaren vanuit de verte bewonderde Ik leerde hem persoonlijk kennen in het grijze hart van zijn stad Als door een wonder ging hij ook van mijn poëzie houden Dat meldde hij in handgeschreven brieven De dag van de presentatie begon met kleinzielige vansprekend heid Even leek het of ik alles bedacht had: ik was geen dichter, ik had geen stem, maar later zag ik in de krant mijn naakte kop In de overvolle poëzie-arena Eij keiboom, toen al ziek, zou in 2006 een inleiding verzorgen bij de presentatie van Moerasbeest Ver driet. Het verloop daarvan is, on der de titel 'De presentatie' (zie bo ven), in poëzievorm terug te vin den in Rotterdam vertrekt, als eer betoon aan de 'dichtvader'. De nieuwe bundel ontleent haar naam aan de vijftiendelige cyclus waarmee deze begint. Van der Veeke schetst hierin het naoorlog se Rotterdam-Zuid, waar hij op groeide. Het is de periode van op bouw, van een geboortegolf, van woningnood „We woonden met vijf volwassenen en drie kinderen op een bovenetage die nu geschikt schuifelde hij met een zijwaartse krabachtige beweging naar de microfoon, noemde mijn naam, las aarzelend een paar regels uit een gedicht en zweeg abrupt Ik was op de hoogte van zijn bijna fatale epileptische aanval en had die gemakshalve verdonkeremaand Het niets vermoedende publiek be keek de oude dichter echter met verbijste ring Waarom maakte hij zijn reputatie niet waar? Op dat verstomde moment had ik hem moeten omarmen Maar er was een obstakel: mijn be wondering Ik wist niets beters te doen dan zelf het woord te nemen en zijn aangekondigde dood met dichtregels te lijf te gaan zou zijn voor één of twee perso nen." Het is zeker geen nostalgisch be doelde cyclus. „Ik probeer een soort parallel beeld te schetsen van de stad én de ontwikkeling van mezelf als kind", zegt Van der Veeke. De omstandigheden leid den tot een gevoel van vervreem ding. „Die ontwikkeling loopt uit op een vertrek uit de stad, dat op nieuw pijn en een gevoel van ont worteld zijn veroorzaakt." Rotterdam vertrekt is verschenen bij uit geverij De Contrabas. Prijs: €12,50. Vol gende maand verschijnt bij uitgeverij Li- verse Blauw als ijs. VLISSINGEN - Film by the Sea ver wacht dit jaar veel prominente gas ten. Naast Anton Corbijn, regis seur van de openingsfilm The Ame rican, wordt gerekend op de komst van onder anderen actrice Thekia Reuten en acteur Johan Leysen - beiden in Corbijns film te zien - en de Duitse muzikant Herbert Grönemeyer, die de muziek voor The American schreef Op de gastenlijst voor het ope ningsweekend prijken verder de namen van onder anderen Bart Chabot (presentator van het ope ningsgala), Willeke van Ammel- rooy, Reinout Oerlemans, Jan Rot, Rifka Lodeizen, ]os Stelling, Tho mas Acda, Gijs van de Westelaken, Loes Luca, George Sluizer, Thomas Rosenboom, Manon Uphoff, An- nejet van der Zijl, Christine Otten, Marleen Gorris, Nelleke Noorder- vliet, Marion Bloem, Helga Ruebsa- men, Judith Herzberg, Pieter Ver- hoeff Mensje van Keulen, Frans Weisz en Connie Palmen. Julie Bertuccelli, regisseur van The Tree (openingsfilm Film- en Litera tuurprogramma), is eveneens ko mend weekeinde aanwezig. Later worden meer buitenlandse regis seurs van competitiefilms verwel Thekla Reuten in The American. De actrice zal vrijdag de opening van Film by the Sea, als The American in première gaat, bijwonen. komd: Simone Horrocks, James Ivory en Zeki Demirkubuz. Andere hoge gasten zijn de Britse schrijver Redmond O'Hanlon, de Franse scenarist Jean-Claude Car rière (winnaar Lifetime Achieve ment Award) en actrice Gabourey Sidibe, de hoofdrolspeelster uit Pre cious, winnaar van de PZC Award. De twaalfde editie van Film by the Sea begint vrijdag en duurt tot en en met zondag 19 september. We gens grote belangstelling zijn er extra voorstellingen: dinsdag 14 september om 16.00 uur van The American en donderdag 16 septem ber om 21.00 uur van de ringrij- dersfilm Zeeuwse Ridders. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda op de website van deze krant. OP PAD Goes Turkse en Marokkaanse Iftar-maaltijd met lezing over de riten van de ramadan en optreden van Turkse Derwisj-dansgroep. Stichting Variant Goes, wijkgebouw De Spinne, 19.30 uur. Inschrijven: 06-18279512 of c.diribas@kpnplanet.nl. Kamperland Zeeuws Planetarium, wisselende ope ningstijden: www.zeeuwsplanetarium.nl Kapelle Openstelling hervormde kerk, 13.30 tot 17.00 uur. Toren beklimmen is mogelijk. Kerkwerve Tocht met scootmobiels vanaf café de Heerenkeet. Aanmelden bij Johan Bax; 0111-415608 of email: jpbax@zeelandnet.nl. Middelburg Lezing van Stichting I.S.I.S. over Avatars: mythe of werkelijkheid? Vind uw kompas naar de toekomst. Meer informatie: www.stichtingisis.org of bel (0118) 643908/06 27234368. Zeeuwse Bibliotheek, 19.15 uur. Oostkapelle Natuurspreekuur 'Daar vraag je me wat'. Tijdens deze maandelijks terugkerende ac tiviteit kunnen bezoekers van het mu seum vragen stellen over hun eigen na- tuurvondsten en waarnemingen aan biolo ge en collectiebeheerder Betty Ras. Het laten determineren van biologische objec ten uit oude verzamelingen behoort ook tot de mogelijkheden. Museum Terra Maris, 13.30 uur-15.30 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. Zoutelande Bezichtigen van in aanleg 13e eeuwse Ca- tharinakerk van 11.00 tot 15.00 uur. PODIUM Middelburg Lange Jan Miniconcert Nanette Murre (dwarsfluit) en Rudi de Munck (orgel) geven een concert. Koorkerk, 15.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland. Bij het Middelburgse aquaduct in aan bouw wordt de musical 'Man van La Man- cha' opgevoerd. De originele musicalversie wordt uitge voerd onder regie van Willem Nijssen. Or kest: Onda Nieuw- en St. Joosland o.l.v. Cora Dellebeke. Dans: Stichting Dansz o.l.v. Lia en Vera Sorber. Koor: 'Pontifex' o.l.v. Bea Zwadlo Dampoort N57, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13