buitenlandI 9 onder de tafel in Christchurch Scepsis over bestand 'LAT-relatie' is laatste kans voor België Modderstromen in Guatemala eisen 38 levens ETA Waalse politici: einde is in zicht maandag 6 september 2010 "•'tammm terdagmorgen zo hard mogelijk door het huis om haar tienjarige dochter wakker te maken. „Het was heel angstaanjagend", vertelt de Nederlandse, die veertien jaar in Nieuw-Zeeland woont, door de telefoon. De aardbeving die het zuidelijke ei land zaterdagochtend vroeg (loka le tijd) trof, was zwaar. De hevig ste schok was 7.1 op de schaal van Richter. In het centrum van Chris- tchurch stortten hele gevels op straat. Schuilen onder een tafel, bed of deurpost, dat zijn de beste plaatsen. „Mijn dochter leert dat op school, dus weet ik het ook", vertelt Kou- wenberg, die in het oosten van de stad woont. „Binnen twee secon den stond ik onder een deurpost." De schok duurde zo'n 45 secon den, herinnert de 62-jarige Annie van der Dussen zich. „Maar het leek veel langer. Het was alsof het huis een halve meter werd opgetild." weg in Christchurch. De aardbeving van zaterdag vernielde gebouwen, huizen en spoorlijnen. Er vielen geen dode- foto David Alexander/AP De schade bij Kouwenberg en Van der Dussen viel mee. Geen ge scheurde muren, alleen een paar omgevallen fotolijstjes en gebro ken serviesgoed. Maar in het stads hart zijn negentig oude gebouwen ingestort. In totaal raakten vijfhon derd panden zo zwaar beschadigd dat ze als verloren worden be schouwd. De lokale overheid schat dat herstellen van de schade zeker één miljard euro zal kosten. In Christchurch en het nabijgelegen Kaiapoi was een uitgaansverbod van kracht in de eerste nacht na de beving. Inmiddels komt het 'normale' leven weer op gang, al moet het water uit de kraan nog worden gekookt om eventuele bac teriën te doden. Wonder boven wonder vielen er geen doden. Eén man werd in kri tieke toestand naar het ziekenhuis gebracht nadat een schoorsteen op hem was gevallen. Een ander moest zich laten behandelen voor flinke snijwonden. Dat wonder is sinds de beving nog steeds het ge sprek van de dag, aldus Kouwen berg. „Het had veel erger kunnen zijn, zeggen de mensen." Het vroe ge tijdstip van de beving moet de reden zijn voor de weinige zwaar gewonden, denkt Van der Dussen. De meeste gebouwen in de stad zijn aardbevingbestendig, ge bouwd omdat Nieuw-Zeeland op een breuk in de aardkorst ligt waar jaarlijkse talloze kleine en grotere bevingen plaatsvinden. Meestal zonder gevolgen. Twee dagen later zit de schrik er nog goed in bij Theo Boekei (64) en zijn partner. In hun huis in het landelijke Courtenay, op zo'n veer tig kilometer van Christchurch, stonden zij doodsangsten uit. Na dat de stroom was uitgevallen za ten ze ineens in het donker, zon der telefoon. De eerste buren pas een halve kilometer verderop. De 64-jarige Boekei heeft geen be hoefte zijn emoties te verhullen. „Ik heb het gevoel dat dit mijn huis niet meer is. Ik voelde me vei lig, maar tegenover zulk geweld sta je machteloos." Wonen op Ket platteland was al tijd mooi en vredig, zegt hij, maar die idylle is verstoord. „Maar ze komt vast terug." Spaanse regering wil slechts de 'definitieve afzwering van het geweld'. ETA kondigde eerder bestan den af, maar hield zich daar nooit aan. BARCELONA - De socialistische rege ring van premier Zapatero is niet onder de indruk van de aankondi ging door de ETA om de wapens neer te leggen. Wantrouwen en scepsis voerden de boventoon in de eerste reacties. „Het enige dat we van de ETA willen, is de defini tieve afzwering van het geweld", zei een regeringswoordvoerder. De video die de Baskische afschei dingsbeweging gisteren via de Brit se zender BBC verspreidde is vaag over de duur en de aard van het bestand. Een van de drie gemasker de figuren zegt dat de ETA 'geen militaire actie meer zal onderne men in de strijd voor de onafhan kelijkheid van Baskenland'. De Spanjaarden hebben dit soort video's vaker gezien. De laatste keer dat de terreurgroep een staakt-het-vuren afkondigde was in maart 2006. Dat duurde negen maanden, een periode die de ETA gebruikte om zich te herbewape nen. Het lijkt erop dat ze nu is be zweken onder druk van de politie ke vleugel van de beweging. Vrij dag deed de verboden partij Batas una een dringend beroep op de ETA om de wapens definitief neer te leggen en het bestand te laten controleren door onafhankelijke internationale waarnemers. Op de video ontkent de ETA elke druk van buitenaf en zegt dat het enkele maanden terug al tot de be slissing is gekomen. Zeker is dat de ETA de laatste twee jaar ernstig is verzwakt door samenwerking tus sen de Spaanse en Franse politie. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Tienduizenden Vlamin gen hebben gisteren 'gegordeld', zoals sinds 1981 elke eerste zondag in september. De Gordel is een tientallen kilometers lange fiets tocht door het Vlaamse land rond Brussel. Ogenschijnlijk een recrea tief evenement, maar ook een poli tieke manifestatie. Want met De Gordel benadrukken de deelne mers dat Brussel, hoe Franstalig de hoofdstad ook is, op Vlaams grondgebied ligt. Dat steekt elk jaar weer aan de an dere kant van de taalgrens, waar ze Brussel als 'van ons' zien. In di verse Vlaamse gemeenten rond Brussel met een grote Franstalige bevolking vonden de fietsers giste ren dan ook punaises en kopspij kers op hun weg. Jaarlijks terugke rende pesterijtjes, maar in het licht van de actuele politieke situa tie extra venijnig. Deze Gordel had niet op een gevoeliger moment verreden kunnen worden. Vrijdag mislukte, althans voorlo pig, de kabinetsformatie onder lei ding van de Waalse socialisten (PS) van Elio Di Rupo en de Vlaams-nationalistische N-VA van Bart De Wever. Die ironie wil dat als de formatie wél slaagt, deze der tigste Gordel wel eens de laatste kan zijn geweest. Met de staatsher vorming die dan mogelijk volgt, valt de noodzaak weg om de Vlaamse aanspraken op het gebied rond Brussel zo te benadrukken. Die staatshervorming zou een 'LAT-relatie' betekenen tussen Wa len en Vlamingen, met meer be voegdheden en geld voor de lands delen, zonder dat het meteen het einde van België zou betekenen. Het mocht niet zo zijn. Het wan trouwen was te groot, vooral aan Vlaamse kant, waar men zegt dat Walen wel het geld willen maar niet de bijbehorende budgettaire verantwoordelijkheid. Koning Albert geeft de moed nog niet op. Met de benoeming van be middelaars uit PS en N-VA, de winnaars van de verkiezingen, heeft hij een adempauze ingelast. Kamervoorzitter Flahaut en Se naatsvoorzitter Pieters moeten on derzoeken of er kansen zijn door te gaan. De andere partijen aan de onderhandelingstafel, de Vlaamse en Waalse christendemocraten en groenen en de Vlaamse socialisten zien nog mogelijkheden. Er is geen andere keus. Andere par tijen - zoals de liberale verliezers - erbij halen, lost niets op. Nieuwe verkiezingen zullen PS en N-VA juist sterker maken, en dus de pat stelling verergeren. Dan rest nog maar één uitweg: zelfs geen LAT-relatie, maar definitieve boe delscheiding, het einde van België. Alleen, daarover moeten diezelfde partijen het dan wel eerst eens worden. En dat is nog moeilijker dan een formatie. Enkele Franstalige Belgische poli tieke kopstukken waarschuwen dat het einde van België in zicht is. Demissionair vicepremier Laurette Onkelinx (PS) heeft gisteren in de krant La Dernière Heure gezegd dat een splitsing overwogen moet worden. „We kunnen niet meer ontkennen dat dat de wens is van-een groot deel van de Vlaamse bevolking." Premier Rudy Demotte van de Waalse regioregering (ook PS): „We hebben er de middelen en de capa citeiten voor." GUATEMALA-STAD - Aardverschui vingen en modderstromen als ge volg van zware regenval hebben in Guatemala aan minstens 38 men sen het leven gekost. Nog eens zes tig mensen worden vermist. De aardverschuivingen troffen on der meer verkeer op de inter-Ame- rikaanse snelweg, waar zaterdag een bus deels werd bedolven en twaalf mensen omkwamen. Elders kwamen zes mensen om. President Alvaro Colom kondigde de noodtoestand af en waarschuw de mensen snelwegen te mijden, omdat het risico op aardverschui vingen levensgroot was. Uren later deed zich negentig kilo meter verderop langs de snelweg bij Nahuala een nieuwe aardver schuiving voor, waarbij eveneens een bus werd bedolven. De aard verschuivingen worden veroor zaakt door zware regenval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9