4\ inland Corneille, volkskunstenaar TO0S PAUL KUSTERS in Amsterdam laaggeletterden In Memoriam 1922-2010 FORMATIE Fractieleiders naar koningin Aanstaande moeders tegen moedersterfte vragen over maandag 6 september 2010 Corneille De schilder die de vogel tot zijn alter ego uitriep, wilde vooral blijdschap uiten. door Fran^oise Ledeboer Nadat hij in de lente van 2005 was getroffen door een zware ma- nisch-depressieve aanval, leek het erop dat Corneille nooit meer zou schilderen. Maar medicijnen hiel pen hem weer op de been en in 2007 volgde er een tentoonstelling van zijn beste vroege werk in het Cobra Museum in Amstelveen. Het zou bij zijn leven de laatste grote expositie zijn. De laatst overgebleven Nederland se Cobrakunstenaar, die de vogel uitriep als zijn alter ego, is voor goed uitgevlogen. Gisteren over leed hij op 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Frankrijk, het land waar hij woonde. Corneille Guillaume van Beverloo, op 3 juli 1922 uit Nederlandse ouders geboren in Luik, heeft in kunstzinnig opzicht geen makke lijk leven gehad. Met zijn populari teit stelde hij zijn Cobra-collega's Appel en Constant in de schaduw, maar 'serieuze' critici hekelden zijn latere werk. Zwart-wit gesteld vonden ze dat hij zichzelf tot willo ze prooi van kunsthandelaren en mattresses maakte. Zijn tweede echtgenote Natasja de Laktionoff met wie hij in 1982 zoon Dimitri kreeg, beschermde hem tijdens zijn manisch-depres- sieve periode in 2005 tegen zich zelf en liet hem onder curatele stel len. Corneille leek er vrede mee te hebben. Begin 1940 verhuisde Corneille naar Amsterdam, waar hij in de oorlog teken- en etslessen volgde aan de Rijksacademie van Beelden de Kunsten. Het schilderen maak- VVD wil opnieuw over rechts Fractievoorzitters vandaag op nieuw naar koningin. Concept-akkoord van Rutte zal gebaseerd zijn op recente afspraken met CDA en PVV. In liberale kringen wordt ge speculeerd op het terugtre den van Klink uit CDA-fractie. DEN HAAG - De WD zal proberen om alsnog een rechtse coalitie tot stand te brengen. Als WD-leider Mark Rutte door koningin Beatrix in de gelegenheid wordt gesteld om een conceptregeerakkoord te schrijven, zal dat zwaar leunen op de afspraken die de afgelopen we ken zijn gemaakt met de onder handelaars van CDA en PW. Dat melden bronnen in de WD. Vrijdag mislukte de formatie van een rechts minderheidskabinet omdat PW-leider Geert Wilders onvoldoende vertrouwen heeft in de stabiliteit van de CDA-fractie. Drie CDA-Kamerleden, onder wie medeonderhandelaar Ab Klink en Ad Koppejan, uitten principiële twijfels over samenwerking met de PW. Daarmee kwam de krap pe beoogde meerderheid in de Tweede Kamer van 76 zetels (inclu sief de gedoogsteun van de PW) sterk onder druk te staan. Rutte heeft van begin af aan ge zegd dat hij bij voorkeur een recht se coalitie tot stand wilde brengen. Volgens hem lagen er tussen WD, CDA en PW inmiddels afspraken 'waar rechts Nederland zijn vin gers bij af zou likken'. „Wij geven onze pogingen om tot een rechts kabinet te komen, niet op", zegt een WD-Kamerlid. In li berale kringen wordt gespeculeerd op het terugtreden van Ab Klink als fractielid, al dan niet gedwon gen, omdat Klink uit de vertrouwe lijke formatiebesprekingen heeft geklapt via zijn uitgelekte brief. Daarmee zou het voornaamste ob stakel op de brug naar de PW zijn weggenomen. Rutte heeft nog niet officieel gerea geerd op een voorstel van PvdA-lei- der Cohen om samen met hem aan een regeerakkoord te werken. Eerder onderhandelden zij over de totstandkoming van PaarsPlus, een coalitie van de twee partijen samen met D66 en GroenLinks, maar zowel Cohen als Rutte zag daar toen geen brood in. De fractievoorzitters gaan vandaag en morgen opnieuw naar konin gin Beatrix om te praten over de vorming van een nieuw kabinet. De koningin kan instemmen met Ruttes voorstel om hem een con cept te laten opstellen, maar zij kan ook besluiten om één of twee informateurs aan te stellen voor een volgende ronde gesprekken. Een middenkabinet van WD, CDA en PvdA is ook een optie, hoewel Cohen en Rutte daar nooit erg enthousiast over zijn geweest. Afgelopen zaterdag bood informa teur Ivo Opstelten zijn eindverslag aan koningin Beatrix aan. Opstel ten had scherpe kritiek op CDA'er Klink, omdat hij de vertrouwelijk heid aan de onderhandelingstafel had geschonden. Klink schreef in een brief aan Verhagen en de inte rim-partijvoorzitter Henk Bleker niet verder te kunnen gaan met de gesprekken met Geert Wilders. Die brief lekte uit, waardoor Klinks twijfels openbaar werden. BREDA - Zwangere vrouwen staan klaar om op de foto te gaan. Zater dag was in Breda de aftrap van de estafette voor Wereldmoeders, met als doel handtekeningen te verzame len voor een petitie tegen moeder- sterfte. De petitie wordt binnenkort aangeboden aan demissionair minis ter van Buitenlandse Zaken Verha gen. Met de estafette wil gezond heidsorganisatie Simavi aandacht vragen voor de 536.000 vrouwen mi n. Verbod vechtgala's ••••••••••••••••••••a AMSTERDAM - De Amsterdamse burgemeester Eberhard van der Laan wil een eind maken aan de vechtgala's in de stad, die mede worden georganiseerd door crimi nelen. Van der Laan omschrijft de gala's als 'netwerkbijeenkomsten van de georganiseerde misdaad'. Bij de freefight- en kickboksgala's van It's Showtime en Golden Glo ry zijn bekende criminelen betrok ken, zoals Ron Nyqvist, die twin tig jaar uitzit voor een dubbele moord, en de prominente Hells Angel Rini S. Ook zitten op de tri bunes veel criminelen en zijn niet alle vechters van onbesproken ge drag. Van der Laan: „We willen de mis daad absoluut niet faciliteren." Circa 1,5 miljoen mensen hebben moeite met lezen en schrijven. Tijdens de Week van de Alfabetisering, die vandaag begint, wordt aandacht besteed aan dit probleem. Margreet de Vries, directeur van organisator Stichting Lezen Schrijven, (foto) geeft uitleg. ■J Hoe kan het dat laaggeletterd- heid in Nederland nog steeds be staat? „Lezen en schrijven is in ons land te lang voor lief genomen. Net als in veel westerse landen is ons on derwijssysteem in principe goed, daarom wordt vaak gedacht dat het wel goed zit met de taalvaardig heid. De rol van ouders en werkge vers wordt snel vergeten. Lezen en schrijven is iets dat constant moet worden bijgehouden." Wat voor problemen ondervin- den deze mensen in het dagelijks leven? „Alledaagse dingen die voor veel mensen vanzelfsprekend zijn, kun-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4