zeeland 13 bredere opzet van festivalhart Vlaamse ster Daan weet ook Middelburg te veroveren voor optreden Kaandorp Exclusief 'Op het Abdijplein zag je heel veel jongeren, terwijl bij de locatievoorstellingen de gemiddelde leeftijd een stuk hoger lag. Het is mooi als je beide doelgroepen weet te bereiken' commentaar maandag 6 september 2010 26 000 Het Zeeland Nazomerfestival trok dit jaar 26.000 bezoekers. Dat zijn er 3000 meer dan vorig jaar. Henk Schoute, directeur van het Zeeland Nazomerfestival Daan zorgde bij het Nazomerfesti- val.voor een verrassend sterk slot- concert, dat door de toeschouwers met groeiend enthousiasme werd begroet. „Het is mooi dat een pu bliek dat je nummers niet kent, toch zo receptief reageert", zei de flamboyante zanger dan ook, enigs zins verwonderd. „Ik ervaar dat als hartverwarmend." Hij beheerst duidelijk veel meer dan één kunst je. De ene keer klinkt Daan als een Vlaamse Johnny Cash en het vol gende moment waagt hij zich aan Franstalige 'filmmuziek'. Zaterdag voerde vooral de combi natie van rock en dance de boven toon, met een prominente rol voor de synthesizers. Toch werd het nergens al te steriel, dankzij het opzwepende drumwerk van de populaire Isolde Lasoen - geze ten op een verhoging, als een soort troon - en de fraaie accenten op trompet van achtergrondzan ger Jo Hermans. Geleidelijk werkten Daan en de zij nen via het 'maffe' Victory naar een climax toe, waardoor afsluiter Swedish designer drugs een toegift vrijwel onontkoombaar maakte. Het werden er zelfs twee. Na Grant Lee Buffalo's Fuzzy besloot de band nog tot een uitgeklede re prise van de huidige hit Icon, als waardig slotakkoord. Het optreden van Brigitte Kaandorp - samen met pianist Cor Bakker - kreeg gemiddeld 4,7 sterren, op een maximum van 5. eindelijk nipt afleggen tegen Brigit te Kaandorp (4,71). Ruim drie kwart van het publiek (75,8 pro cent) gaf haar optreden de maxi male score van vijf sterren. De enquête geeft aan dat de gewij zigde koers van het festival - meer populaire namen op het Abdij plein - aanslaat. Juist die concerten behalen hoge cijfers in de publieks- waardering. Het publiek van de lo catievoorstellingen lijkt iets kriti scher te zijn. Als beste werd De Mi santroop beoordeeld (4,38), ge volgd door Vlammenstad (4,19), Eindspel (4,10) en Autopsie van een gebroken hart (3,85). Over de gehele linie blijken de be zoekers tevreden over de kwaliteit het gebodene. Bijna alles kwam royaal boven de vier sterren Uit. Van de in totaal 2098 ingeleverde stemformulieren was ruimschoots de helft (1156) voorzien van een vijfsterrenwaardering. Verdeelde reacties waren er vooral op het optreden van het Vlaamse kwartet DAAU, dat duidelijk niet aan iedereen was besteed: van de in totaal 52 formulieren met één ster tijdens het festival, werden er 25 bij dat concert genoteerd. Uitslag: 1. Brigitte Kaandorp 4,71 2. Freek de Jonge 4,63 3. Alain Clark 4,57 4. De Misantroop 4,38 5. Moke 4,33 6. Daan 4,29 7. Brussel Jazz Orchestra 4,24 8. Vlammenstad 4,19 9. Sophie Hunger/Eefje 4,18 10. Eindspel 4,10 11. Stevie Ann 3,88 12. Autopsie v/e gebroken hart 3,85 13. DAAU 3,57 Gezien de bezoekers aantallen en de pu- bliekswaarderingen heeft de organisatie van het Zeeland Nazomerfesti val alle reden om voldaan terug te kijken op de jubileumeditie. De locatievoorstellingen waren - zonder échte uitschieter - op vertrouwd hoog niveau, terwijl het Middelburgse Abdijplein als festivalhart aan aantrek kingskracht heeft gewonnen door een bredere en daarmee populairdere programmering. Daardoor was het aanzienlijk drukker op het plein dan voor gaande jaren, wat de sfeer en het voorheen node gemiste fes- tivalgevoel ten goede kwam. Organisator Theaterproductie huis Zeelandia heeft daarmee voor een deel nieuw publiek weten aan te boren, als eerste aanzet om af te komen van het elitaire imago dat het festival zo hardnekkig aankleeft. Van de weeromstuit waren er ook tegenreacties te beluisteren op de gewijzigde koers: het evene ment zou ten prooi zijn geval len aan vervlakking. Waar of niet, het gevaar bestaat dat het festivalhart een ondui delijk profiel krijgt, met op de ene avond een exclusief optre den voor fijnproevers en op de andere avond een dertien-in- een-dozijnconcert dat op elk an der evenement te zien zou kun nen zijn. Net zoals de locatievoorstellin gen hun kracht ontlenen aan de plek waar ze worden opge voerd, vraagt het door iedereen zo geroemde Abdijplein om bij zondere - in welk opzicht dan ook - optredens. Dat bekende namen daar ook toe in staat zijn, bewezen Brigitte Kaan dorp en Freek de Jonge dit jaar. Zij speelden volop in op de si tuatie en zorgden daarmee voor een optreden dat nergens anders kan worden beleefd. Po pulair maar toch exclusief. VIDEOJOURNAALS... Alle dertien videojournaals van het Nazomerfestival zijn terug te kijken op www.pzc.nl/nazomerfestival. ...EN MEER Ook alle verslagen en recensies van de voorstellingen en concerten zijn na te lezen op de website. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie verrassend sterk slotconcert op het Abdijplein. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3