maar weinig bezoekers scholieren aanspreken zeelandI 17 t Waterbedrijven willen Een vleugje Afrika in feestelijk Groede Nominatie boek Treur NS-prijs DANK! ze el an dn naz mer J»: festival HZ-zonnebootteam tweede in Italië tweehonderd mensen zee lan dia THEATERPRODUCTIEHUIS ZEELANDIA DANKT: theatermakers, subsidiënten, fondsen, sponsors, media, artistieke, facilitaire partners, medewerkers, vrijwilligers, de Theater Exploitatie Zeeland en vele anderen voor hun bijdrage en geweldige inzet. 1 Ik, V "V 1 N #7 -• -. v 23 aug t/m 3 sept 2011 maandag 6 september 2010 door Corneileke Blok MIDDELBURG - Zeeuwse waterbe drijven en de Hogeschool Zeeland maken havo- en vwo-scholieren warm voor een opleiding en car rière in de waterbranche. In het project ikonderzoekwater.nl kunnen leerlingen komend school jaar hun profielwerkstuk maken over water, onder begeleiding van professionals. Nehalennia in Middelburg, het Cal- "vijn College en het Ostrea Lyceum in Goes, het Zwin College in Oost burg en waarschijnlijk ook het Scheldemond College in Vlissin- gen doen mee aan het project. De leerlingen kunnen onder meer aan de slag bij de provincie, Rijks waterstaat, Evides, de waterschap pen en de gemeente Middelburg. Er is plek voor zo'n 25 scholieren. Ze kunnen via de website van het project reageren op opdrachten van bedrijven. Ikonderzoekwater.nl is vorig jaar opgezet door projectbureau DHV in Amersfoort. Na een succesvol proefjaar in Utrecht wordt het pro ject nu uitgebreid naar de provin cies Friesland, Gelderland, Overijs sel, Zuid-Holland en Zeeland. „In de watersector zijn onvoldoen de mensen om al het werk te ver richten", zegt Wouter Stapel van DHV. „Het tekort neemt de ko mende jaren drastisch toe." Te wei nig middelbare scholieren kiezen voor een wateropleiding, de water branche heeft last van de vergrij zing, terwijl er alleen maar werk bij komt. Volgens Stapel is het belangrijk om jongeren al op de middelbare school te interesseren voor de wa terbranche. „Veel scholieren gaan werken in de regio waar ze op school zaten. Je moet niet hopen op mensen uit andere provincies. In dit project komen de scholieren bij de organisaties over de vloer, ze krijgen feedback van deskundigen en doen proeven in laboratoria. Zo hopen we ze extra te prikkelen." www.ikonderzoekwater.nl VLISSINGEN - Het Solarboat Team Engineering van de Hogeschool Zeeland werd gisteren tweede tij dens de Lago di Avigliana Solar Challenge 2010 in Italië. Het HZ-team was de beste in de 'experimental' klasse. De wedstrijd bestond uit een slalom, twee sprints en een marathon van meer dan dertig kilometer. door Jèanette Vergouwen GROEDE - het vierde Groede Festi val was een zonnig en feestelijk ge beuren. Het publiek kon rustig door het centrum lopen en de ogen uitkijken. In de Grote kerk hoorde je uitroepen als: „Wat mooi, helemaal anders dan vroe ger, wat een prachtige aanpassin gen." Geen parkeerplaats was onbezet in het kleine dorp dat groot is van wege de saamhorigheid. Op het ge bied van organiseren en kunsteve nementen houden is Groede feno menaal. Jeanine Klaaijsen van het comité glundert. „We konden het niet be ter treffen met het weer en de be langstelling is groot, een paar dui zend mensen per dag. Al een half jaar bereiden we met zes mensen dit festival voor. Er gaat veel werk in zitten, maar het bevordert ook de saamhorigheid. We hebben elk jaar een thema. Na Flamenco, Fa do en Tango wordt dit jaar aan dacht besteed aan de Afrikaanse ritmes en een beetje de tango. De trans van de toren hebben we een zebrasjaaltje omgedaan en de expo sities in de kerk en de verschillen de galerieën in het centrum base ren zich ook op Afrika." Na acrobatische sportdemonstra- tie zorgt Mdungu voor een opzwe pend sfeertje. West-Afrikaanse beat, jazz en popmuziek golft van uit de muziekkiosk door Groede. Het publiek geniet en swingt af en toe lekker mee. De hele bevolking van Groede en de middenstand helpen mee om dit festival tot een succes te ma ken. De netto opbrengst (een paar duizend euro) is voor het onder houd van de Grote Kerk. Zaterdagavond wordt er voor een volle kerk muziek gemaakt door Groese talenten: Cathelijne Maat .(piano) en Roel Sarneel (gitaar). Het koor Tessitura en solisten zor gen voor een warme sfeer. Wim Engels vertelt tussendoor Afrikaan se vertellingen. Maar de klapper wordt Orquestra Extrema. Zij ver zorgen de première van het pro gramma Celebration of women in Groede. Daarna gaat het gezel schap pas op tournee met dit pro gramma. Met meeslepende Afri kaanse folkloristische muziekstij len sluiten ze het festival af Zondag genieten veel mensen van af twaalf uur van de koorzang van Zeekoraal. In het zonovergoten Groede is de sfeer opperbest. Na het optreden van de Harmonie Groede/Breskens verzorgen leden van Orquestra Extrema de work shop Drums for Kids. De jeugd blijkt helemaal weg van ritme en muziek. Dirigent van Tessitura Fred Matthijsen vormt een ad hoe ensemble met Martha en Maaike Roelofs. Zij vertolken werkjes waarin de Weltschmerz en het ver langen hoogtij vieren. Net als zater dagavond is het concert, een heer lijke ritmische mix van jazz, pop en klassiek, in de kerk zondagmid dag totaal uitverkocht. „Als organisatie zijn we meer dan tevreden, de sfeer was goed en de omzet was prima. Volgend jaar komt er zeker een nieuwe editie van het Groede Festival." MIDDELBURG - Schrijfster Franca Treur, oorspronkelijk afkomstig uit Meliskerke, is met haar roman Dorsvloer vol confetti genomineerd voor de NS Publieksprijs 2010. Dat werd gisteren bekendgemaakt tij dens Manuscripta, de opening van het boekenseizoen. De andere genomineerden zijn Vastgoedfraude van Vasco van der Boon en Gerben van der Marei, Ma ma Tandoori van Ernest van der Kwast, Godenslaap van Erwin Mor tier, Cruise van Suzanne Vermeer en Op klaarlichte dag van Simone van der Vlugt. Eén van de zes geno mineerde werken krijgt de eretitel Boek van het jaar 2010. De boeken behoren tot de best ver kochte titels van het afgelopen jaar. Een selectiecomité van boekverko pers en bibliothecarissen maakte de keuze voor de genomineerden. Het publiek bepaalt nu wie de prijs wint. Mensen van achttien jaar of ouder kunnen stemmen op één van de genomineerde titels of op een zelf gekozen boek. Het publiek kan stemmen via de website www.nspublieksprijs.nl. Daarnaast maakt een jury, die be staat uit driehonderd jaarlijks wisse lende leden, een keuze. Stemmen kan tot en met donderdag 14 okto ber. Op maandag 18 oktober wordt het winnende boek bekendge maakt. Vorig jaar won het boek Het diner van Herman Koch. Geert Mak en Hella S. Haasse wonnen de prijs twee keer. THEATER PRODUCTIEHUIS i^-v. V- Pers en publiek dank voor uw aandacht en waardering. De bezoekers van het One Love Festival genoten zaterdagavond van een optreden van Maikel X, de voormalige leadzanger van Postmen, ook wel bekend als Shy rock. Ziggi Recado sloot het festival af. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33