2 zeeland Meer bezoekers dankzij zeeland nazomer Flamboyante Beste cijfers Open PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! ZEELAND NAZOMERFESTIVAL Goede reacties, meer bezoekers - de organisatie kijkt tevreden terug op de tiende editie, die zaterdag werd afgesloten. maandag 6 september 2010 door Wim Hofman Er worden steeds meer tui nen opengesteld voor pu bliek. Open tuinen noemt men dat. Het verschijnsel is, denk ik, overgewaaid van Groot-Brittannië naar hier. Het geeft mensen de gelegenheid om eens in andermans tuin rond te kijken, de samenstelling van de bloemenborders te bewonderen, te controleren of het grasveld juist is gemaaid en ontdaan is van madeliefjes of ereprijs en of de grasrandjes wel recht zijn afgesto ken. Hosta's blijken te kunnen gedijen in oude emmers, buxus kan ge knipt worden in de vorm van een konijn of reiger en men kan genie ten van de vijver met een rustge vende klaterende fontein en witte of roze waterlelies en libellen. In open tuinen zijn dikwijls ook zitjes en bordjes met de namen van de bomen en de planten erbij en een tafeltje met een busje voor donaties. De tuinen zijn soms erg mooi en het is een verademing om er dan te zijn. Meestal ben je er niet al leen. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.n! Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <nam) G ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T*r»/n De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft t j nadere informatie aan. Toch zit er volgens mij in de term 'open tuin' een tegenspraak. Een tuin is toch immers vooral een stukje grond dat afgezonderd is van de buitenwereld, een plekje waarin stilte heerst al zitten er natuurlijk ook vogels) en waarin je tot rust kunt komen. Dikwijls kregen tuinen een muur als af scherming van de wildernis of de onbarmhartige buitenwereld. Mu ren en hagen en schuttingen zie je nog wel dikwijls om tuinen. De middeleeuwse kloosters begon nen er al mee omdat men zich toe legde op verinnerlijking en afzon dering. De monniken kweekten er hun groenten en ze hadden ook een stukje waar kruiden groeiden, want al dachten ze aan de hemel, ze wilden toch ook wel lang en gezond leven. Gelukkig voor de eigenaren zijn hun open tuinen niet altijd open. Ze moe ten er natuurlijk ook heel wat uren ongestoord in kunnen wer ken. En misschien hebben ze mis schien ook nog wel eens tijd en zin om zelf eens rustig in hun tuin te zitten om op adem te ko men. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom Een 'heel mooi aantal', zegt directeur Henk Schoute over de pakweg 26.000 be langstellenden die de tien de editie van het Zeeland Nazo merfestival heeft getrokken. Het zijn er 3000 meer dan vorig jaar. In bijna de helft van de gevallen (12.500) ging het om de diverse gra tis onderdelen. De rest betaalde voor een kaartje. De groei is volledig te danken aan de verbrede programmering op het Abdijplein. Bekende namen zo als Alain Clark, Brigitte Kaandorp en Freek de Jonge trokken veel mensen. Het aantal betalende be zoekers steeg daardoor van 3600 in 2009 naar 5700 dit jaar. Voor Schoute is dat van essentieel belang, want het festival mag geen verlies lijden op het (niet-gesubsi- dieerde) festivalhart. „We zijn niet alleen in aantal bezoekers ge groeid, maar ook in bereik. Bij Freek de Jonge zag je bijvoorbeeld een heel ander publiek dan bij Daan. Voor ons is dat belangrijk, omdat we alleen op deze manier de concerten kunnen waarborgen. In de oude opzet hadden we er geld bij moeten leggen." De vier locatievoorstellingen trok ken met zo'n 7000 belangstellen den minder publiek dan vorig jaar. Dat komt deels doordat er niet zo'n grote productie was als vorig jaar De Storm (met een grotere tri bune). „Maar ook de bezetting was lager dan vorig jaar", aldus Schoute. „Nu zitten we op onge veer 65 procent; vorig jaar was dat 78 procent." De festivaldirecteur schrijft dat voor een deel toe aan Jan Decleir, die vorig jaar door zijn aandeel in Onder het melkwoud veel mensen trok. Dit jaar waren de vier locatievoor stellingen min of meer gelijkwaar dig, als het gaat om zowel de bezet ting als de waardering van publiek en pers. Vlammenstad was naar ver houding nog het meest in trek, ter wijl Eindspel het minst bezet was. Doordat drie van de vier locatie voorstellingen binnen waren, was het aanvankelijk slechte weer nau welijks van invloed. De enige bui tenproductie, De Misantroop, moest één keer worden geannu leerd en werd één keer vlak voor het einde afgebroken. Schoute constateert dat locatiepro ducties en festivalhart verschillend publiek trekken. „Op het Abdij plein zag je heel veel jongeren, ter wijl bij de locatievoorstellingen de gemiddelde leeftijd een stuk hoger lag. Het is mooi als je beide doel groepen weet te bereiken. Ie zag ook wel wat ouderen op het plein en jongeren bij de locatievoorstel lingen. Als we dat in de toekomst meer krijgen, kan het alleen maar mooier worden." De kleinere voorstellingen in Mid delburg, waarmee het festival vo rig jaar is begonnen, kunnen nog beter worden bezocht. „Ik heb al gezegd: dat duurt vier jaar. Daar moet je in blijven investeren. Maar ik merk wel dat bezoekers het aan trekkelijk vinden dat ze meerdere dingen op een dag kunnen doen." Ook de dansvoorstellingen in de Middelburgse stad verdienen wat hem betreft een vervolg. editie festival 24augt/m4sept2010 Kritiek had het festival eveneens te verduren. Over de toegangsprij zen, bijvoorbeeld. „Maar neem Eindspel. Dat kostte 22,50 euro en voor jongeren en 65+'ers 17,50 eu ro. Voor een Beckett in de schouw burg betaal je veel meer." Dat vrijwel alles dit jaar geconcen treerd was op Walcheren, riep ook verzet op. „Dat was toeval", verze kert Schoute. Hij heeft het nageke ken, maar de afgelopen tien jaar hebben de locatievoorstellingen net zozeer de andere regio's aange daan. „En volgend jaar zitten we zeker weer in Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland." Slecht weer of niet, vrijwel alle voorstellingen en concerten oogstten dit jaar een hoge waardering van het publiek. Daan zorgde zaterdagavond voor een België mag dan op bijna een steenworp afstand liggen, daar is Daan een ster, ter wijl hij in Middelburg vrijwel on bekend is. Vandaar wellicht dat maar enkele honderden mensen zaterdag naar het Abdijplein kwa men. De thuisblijvers hadden ongelijk. Het optreden van Brigitte Kaandorp, vorige week zondag op het Abdijplein, werd het meest gewaardeerd door het publiek. Dat blijkt uit de en quêtes die deze krant tijdens het Zeeland Nazomerfestival heeft af genomen. Bij een van de opvoeringen van de vier locatievoorstellingen en bij de grote concerten op het Abdijplein werd bezoekers na afloop gevraagd hun mening te geven. Door een scheurtje in het stemformulier te maken, konden zij hun waarde ring aangeven, variërend van één (zeer slecht) tot vijf (zeer goed) sterren. Daar werd volop gebruik van gemaakt. In totaal werden bijna 2100 stemformulieren ingele verd, waarvan de meeste (344) bij Freek de Jonge. Hij moest het met een gemiddelde score van 4,63 uit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2