i6l zeeland Badhuis in duinen One Love: zon, reggae, zeeland in de vorige eeuw A!M I iiri MUZIEKFESTIVAL Organisatie teleurgesteld over geringe opkomst van Jubileum Ons Boeregoed laat Kruiningen bruisen maandag 6 september 2010 Zeeland en toerisme gaan hand in hand, al decennialang. In deze serie raadkaarten van Hans Lindenbergh brengen we recreatieoorden in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen al te graag anekdotes of verhalen over de vakan- tieplek, toen en nu. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. De kaart van deze week toont het Badhuis in Cadzand-bad, gezien vanaf de zeezijde. Dat schrijft M.P. de Moor uit Retranchement en hij is een van de vijftien inzenders die het goede antwoord gaven: „Ik ben voor de oplossing op het goe de spoor gezet door een medecom missielid van onze Documentatie- groep Retranchement, Hans Ver- couteren, die de historie van de streek bij uitstek beheerst en kent. De foto is genomen rond 1900." „In een boekwerkje genaamd 'Van Badhuis tot Boulevard', beschrijft de toen 71-jarige Peter de Lijser uit Breskens het ontstaan van het Bad huis. Dat was tevens het begin van Cadzand-Bad." De schrijver verhaalt in zijn boek dat een zekere boer, genaamd Guust Albregts uit Breskens ver liefd werd op een meisje in Cad- zand. Hij trouwde met haar, ver kocht zijn boerderij en stichtte in 1866 het Badhuis op de Cadzandse duinen. Hier omheen werd dus Cadzand-Bad gebouwd. Het Bad huis was een herberg (bierhuis) met logeerkamers en een kuur oord. In 1937 werd er een brief ge stuurd naar de gemeente, in op dracht van 47 organisaties uit de streek, die waarschuwden voor de schaamteloze kleding die in het Badhuis werd waargenomen en die in strijd was met de christelijke beginselen. In begin van de oorlog waren er Duitse soldaten gelegerd en in 1941 werd het afgebroken. De Lijsers ouders waren de laatste exploitan ten. A. Bliek uit Vlissingen werd door de foto teruggevoerd naar de jaren voor de Tweede Wereldoorlog. „Ik ging met mijn ouders en kennis sen kamperen in Cadzand en daar stond het Badhuis boven op de duinen. Het Badhuis was toen het enige hotel in de duinen. De waardebonnen gaan naar Peter de Lijser in Breskens, PC. Snoep in Goes en D.L. Schrijver uit 's-Gravenpolder. door Luc Oggel KRUININGEN - Wie wel eens terug verlangt naar vroe ger, moest zaterdag in Kruiningen zijn. Daar was het de hele dag één groot nostalgisch feest. Klederdrachtvere niging Ons Boeregoed vierde het twintigjarig bestaan en had daarvoor letterlijk alles uit de kast gehaald. Mede door het mooie weer was het erg druk in het dorp. Tientallen streekdrachtverenigingen uit het hele land zetten het jubileum luister bij. Naast de diverse op tredens op verschillende locaties en podia waren er een braderie, exposities en demonstraties. Klapstuk was de afsluitende optocht met alle deelnemers, die, onder gro te belangstelling, in een lang lint door het dorp trok. Te voet, met paard en wagen of met een fraaie klassieke auto of tractor. foto Willem Mieras video op www.pzc.nl door Cornelleke Blok GOES - De ingrediënten voor een succesvol festival leken zaterdag aanwezig: stralende zon, twintig graden, en aansprekende blues- en reggaemuziek die je dwongen tot dansen. Maar het bleef behoorlijk rustig op het parkeerterrein van sportpark Het Schenge in Goes. Het One Love Festival trok onge veer tweehonderd bezoekers. Een teleurstelling, vindt Debbie Gerrits van Stichting Rasela Sound, die het evenement organiseerde. „We hadden gehoopt op duizend men sen. Dit is heel weinig." Met het festival wilde de stichting stelling nemen tegen discrimina tie, racisme en zinloos geweld. „De wereld verhardt", zegt Gerrits. „We willen een sfeer waarin men sen ontspannen bij elkaar staan en genieten van muziek. Dan maakt het niet uit hoe je eruit ziet. Zo willen we een stap in de goede richting zetten." Om een jong publiek aan te spre ken stonden 's avonds Maikel X en Ziggi Recado op het programma. Eerder op de dag traden KB Blues Authority, Jah Vinity en de A&D Projects op. „Er zijn verschillende soorten muziek, zodat het festival voor iedereen leuk is." Een groepje jongeren dat bij één van de statafels van de zon geniet, is enthousiast. „Lekker weer en leu ke muziek, prima toch?", zegt Boy Rozendaal uit Goes vrolijk en met een biertje in de hand. „Het is jam mer dat het niet druk is. Ik denk dat veel mensen niet weten dat het aan de gang is. De organisatie had beter moeten adverteren. Ik heb nergens posters gezien in de stad." Het thema? Lies de Jong uit Schud- debeurs kijkt verbaasd. „Wat is het thema dan? Oh, discriminatie en zinloos geweld?" Ze denkt even na. „Volgens mij is dat niet meer heel actueel. Ik heb het idee dat ie dereen elkaar wel accepteert." Daar denken Caroline van Eek en Yadira Scheepe uit Goes heel an ders over. „Ik word bijna dagelijks gediscrimineerd, omdat ik klein ben", zegt Caroline. „En je hoort ook zo vaak over zinloos geweld. Dat moet toch niet meer kunnen in 2010? Ik vind het goed dat zo'n festival daarvoor opkomt." Ondanks het tegenvallende bezoe kersaantal verwacht Stichting Rase la Sound wel uit de kosten te ko men. „We waren uitgegaan van een lage opkomst." Ze wil van het One Love Festival een jaarlijks eve nement maken. Gerrits: „Dit was een try-out, met veel leermomen ten. We hebben posters opgehan gen, maar we zijn te laat begon nen met flyeren. Volgend jaar moe ten we duidelijker aangeven dat het festival er is." BADHUIS. CADZAND AAN ZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 18