André van Duin op z'n best kijktip Zij is een 'femme fatale in ruste', hij een onstuimige vrijgezel. Samen presenteren Sofie van den Enk en Paul Rabbering PS Radio. Ze vertellen Rivka Groenier over hun nieuwe 3FM- programma over seks, liefde en relaties. zaterdag, 20.25 uur Seksadvies zonder belerend vingertje Radiopresentatoren Paul Rabbering en Sofie van den Enk denken genoeg liefdeservaring te hebben om hun luiste raars losjes van advies te voorzien over liefdes en relaties. foto KRO Zet Sofie van den Enk (30) en Paul Rabbe ring (31) naast elkaar op de bank en je be grijpt meteen waar om zij door de KRO bij elkaar zijn gebracht om een ra dioprogramma voor jongvolwasse nen over liefde, seks en relaties te presenteren. Van den Enk: „Ik heb wel iets met seks, maar welk mens heeft dat niet. Anders leef je toch niet?" Rabbering: „Je bent net ge trouwd! Getrouwde vrouwen zijn de ergste flirts. Je kunt er niets mee als man." Van den Enk op ver baasde toon: „Heb je nog nooit een getrouwde vrouw gehad?" Rabbering denkt even na. „Nee". Van den Enk: „Dit soort gesprek ken hebben wij nou altijd." Rabbe ring: „We zouden eigenlijk eens moeten proberen het niet over lief de en relaties te hebben." Van den Enk: „Ja, wat vind jij eigenlijk van de kabinetsformatie?" Doodse stil te, Rabbering schuift wat onge makkelijk heen en weer en dan: „Zie je, ik blokkeer meteen." Van den Enk en Rabbering zijn na tuurlijk geen seksuologen of rela tietherapeuten. Maar ze hebben wel genoeg liefdeservaring om hun 10 tot 15 jaar jongere luiste raars losjes van advies te voorzien, zo is het idee. Van den Enk: „Ik ben een femme fatale in ruste. Vriendinnen noemen mij vroeger een mannenverslindster. Ik ben nu getrouwd, dus dat is wel voor bij. Maar ik heb een rijk verleden. En Paul, die vult zijn ervaringen nog iedere week aan." Rabbering: „Ja, ik ben eigenlijk al jaren op zoek naar wat echt bij mij past. Ik word heel snel verliefd en dan zie ik voor het gemak al haar slechte eigenschappen over het hoofd. Dan wordt zij verliefd en dan kom ik er opeens achter dat ik haar toch niet zo leuk vind. Zo gaat het meestal." Van den Enk: „Jij hebt ook langere, serieuze relaties ge had en ik ook wel echte vrijgezel- lenperiodes. Ik denk dat we ons dus allebei bij die fasen iets voor kunnen stellen. Dat geeft een lek kere dynamiek." Hoe gaat PS Radio klinken? Van den Enk: „Aan de kop van de uit zending delen we iets over onszelf, wat we hebben meegemaakt en hoe wij ertegenaan kijken. Daarna is het woord aan de luisteraars, per telefoon, twitter of mail. Daar naast hebben we vaste rubrieken zoals de Versiertip van de week en Ode aan je ex, en natuurlijk mu ziek die bij het onderwerp past." Een grote broer en zus op de ra dio, zo introduceerde de KRO het stel. Zelf spreken ze liever van vriend en vriendin, dat klinkt een stuk minder belerend. Met het vin gertje zwaaien is namelijk het aller laatste wat ze willen met hun zon dagavondpraatprogramma. Ze zit ten er niet om keihard advies te ge ven over het juiste voorbehoeds middel of de vraag of je seks kunt hebben met je ex, eerder om al pra tend tot een oplossing te komen of te inspireren. Van den Enk: „De technische kant is sowieso achter haald. Als je wilt weten hoe je een condoom om moet doen, dan googel je dat tegenwoordig toch ge woon?" Rabbering: „Maar over lief de en relaties kun je op Wikipedia niets vinden. Misschien kunnen wij helpen door ervaringen van an deren te laten te horen." Toen ze werden gevraagd voor de duopresentatie zijn ze eerst maar eens met elkaar de kroeg ingedo ken. Van den Enk: „We moesten verkennen waar onze grenzen lig gen en wat onze gevoelige punten zijn. Wil je daar op de radio over praten, ja of nee? We hebben die avond heel veel gedronken en toen hebben we elkaar alles ver teld, echt alles." Ze lacht: „Op een gegeven moment keken we elkaar aan, hoe goed kennen we, elkaar nou eigenlijk dat we dit met elkaar delen?" Rabbering: „Behalve dat het leuk is om eikaars grenzen te verkennen, is het ook belangrijk. Op de radio moet je goed weten wat je wel en niet wilt vertellen. Luisteraars kunnen heel direct zijn. Je kunt het keihard terugkrij gen." Van den Enk, zelf nogal een flapuit, erkent ze eerlijk, is blij met die wijze raad. Ze maakte voor RTV Utrecht radioreportages, maar presenteren op de radio is nieuw voor haar. Rabbering heeft sinds 2004 een dagelijks radio show op 3FM: Rab Radio. Van de twee is hij wel de meest preutse, hebben ze samen al vast gesteld. Van den Enk: „Ik heb vo rig jaar voor de KRO het tv-pro- gramma Ouders hebben geen seks gemaakt, daar vlogen de dildo's door het beeld. Ik durf dingen echt bij de naam te noemen. En ik geloof ook echt dat openheid be vrijdend is. Het is gezond over al les te praten. ]e kunt geen open heid van luisteraars verwachten als je niets over jezelf vertelt." Maar ze zijn er niet op uit om ta boes te doorbreken. Dat pad heeft de in 2007 overleden Germaine Groenier in de jaren zeventig al geëffend met Germaine sans gêne het programma dat steeds weer ter sprake komt als ze aan iemand ver tellen dat ze een radioshow over seks gaan maken. Ze hebben de be waarde fragmenten beluisterd. Rabbering: „Ik vond het inspire rend. Ze stond op gelijke hoogte met de luisteraars. Van den Enk: „Ze had een verfrissend soort pit tigheid. Ze pakte haar luisteraars niet met zijden handschoentjes aan. Toen taboedoorbrekend." In dat opzicht valt er in de huidige tijd weinig eer te behalen, weten de twee. Van den Enk: „Wat voor taboes kun je tegenwoordig nog doorbreken?" Rabbering: „Dan kom je als snel uit bij een program ma als BNN's Spuiten slikken, maar daar is alles inmiddels ook wel behandeld. Bovendien gaat dat programma over dingen die 95 procent van de mensen niet doet. Wij hebben het juist over za ken waar 95 procent van de men sen wel ervaring mee heeft." Of PS Radio aanslaat blijft natuur lijk afwachten. BNN probeerde het in 2005 met een soortgelijk ra dioprogramma: Brommers kiek'n met Sophie Hilbrand en Pim Veth. Ze hielden het minder dan een jaar vol op 3FM. Volgens Rabbe ring moeten ze in ieder geval ge duld hebben. „Het eerste jaar moet je qua luistercijfers niet te veel verwachten. De luisteraars moeten je vinden en ze moeten je leren vertrouwen. Dat duurt bij ra dio altijd heel lang. Maar ik geloof er in ieder geval heel erg in. Om dat wij zo goed klikken en we het onderwerp fantastisch vinden." PS Radio, zondags van 20.00 tot 22.00 uur op 3FM. V-tf Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91