wonen 26 Ruit Tuintafel of regenton Nieuw werkblad Uitgekeken op de keuken? Het alternatief voor een dure nieuwe is het pimpen van de oude. Dat kan op verschillende manieren, door Suzanne Dijkstra Zaterdag 4 september 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 Thalictrum Hewitt's Double. foto Romke van de Kaa Zonder plaatje geen praatje: bij deze ru briek hoort een fo to. Aan de hand van die fo to kan de lezer zich een voorstelling maken van de planten waarover ik schrijf Die foto is aan de kleine kant. Als ze mijn portret weglieten, zou er meer ruimte zijn voor het plan- tenplaatje, maar kennelijk wil de krant dat u weet hoe ik eruitzie. En ach, dat heeft in ieder geval het voor deel dat ik nauwelijks meer mails en brieven krijg die begin nen met 'Geachte mevrouw van de Kaa'. Sommige planten komen op een kleine foto goed tot hun recht: een close-up van een dahlia is ook wel herkenbaar op postzegelformaat. Maar er zijn planten die een groter for maat nodig hebben. Neem gipskruid, een plant die bloeit met een luchtige wolk van honderden kleine bloemetjes. Je kunt wel één zo'n bloempje van dichtbij fotograferen, of drie, of tien, maar op die manier geef je niet weer hoe gipskruid er in werke lijkheid uitziet. Fotografeer je de bloemenwolk, dan komt die weer niet goed op een kleine foto uit. Zo'n plant die nauwelijks in beeld te vangen is, is de Thalictrum, ruit in het Nederlands. De Thalic trum bloeit met een enorme bijenzwerm van piep kleine bloempjes in een bloeiwijze die zich einde loos vertakt. Ik heb die bloempjes nooit geteld, maar aan één bloemstengel moeten het er meer dan duizend zijn, tenminste bij Thalictrum delavayi Hewitt's Double. Thalictrum delavayi zou je Chinese ruit kunnen noemen. De plant is genoemd naar de Franse pater Delavay die in de negentiende eeuw duizenden planten in China verzamelde. Hij was een ouderwetse natuurvorser, die behalve in planten, ook geïnteresseerd was in schelpen, mineralen en dieren. Ruit komt ook in Nederland voor als wilde plant, maar on ze inheemse versie is zo onaanzienlijk van bloem, dat je er in de tuin weinig aan hebt. De visueel aantrekkelijkste soor ten komen uit het Verre Oosten. Thalictrum delavayi heeft klein, fijnverdeeld blad en stevige bloemstengels die zo'n an derhalve meter hoog kunnen worden. De bloemen zijn 10a en verschijnen in enorme zwermen. Een individueel bloem pje doet denken aan een mini-lampenkap. Het is niet moeilijk om Thalictrums zelf te zaaien, behalve dan die dubbele van Hewitt, want die heeft geen stampers en meeldraden. Daarom is 'Hewitt's Double' ook altijd duur geweest: de plant moest door scheuren ongeslachtelijk worden vermeerderd. Ziektes en virussen werden daarbij helaas meegekloond. Dankzij weefselkweek, een moderne manier van klonen, is Hewitt's Double weer gezond. De nieuwe 'schone' planten zijn niet alleen goedkoper, maar worden ook hoger dan hun 'zieke' voorgangers. Pimp je keuken Steeds meer mensen vangen re genwater op waarmee ze de plantjes in hun tuin besproeien. Maar helaas zijn regentonnen weliswaar praktisch, maar njet al tijd de mooiste objecten in je strak gestileerde tuin. De Britse ontwerper Simon Davies be dacht de Rain Harvesting Gar den Table. In het Nederlands zou je hem een regentontuinta fel kunnen noemen. Deze tafel, gemaakt van gerecyclede polyme ren, heeft een blad dat naar het midden toe een beetje afloopt. Regenwater dat op de tafel landt, wordt door een gat in het mid den afgevoerd en opgevangen in een tank in de voet van de tafel. Daaraan zit een kraantje waaruit het regenwater getapt kan wor den. Een heel slimme en mooie uitvinding die helaas nog niet te koop is in Nederland. www.designbydavies.com l Het meest in het oog springende onderdeel van de keuken is misschien wel het werkblad. Het is in elk geval het meest gebruikte deel. Kiezen voor een nieuw werkblad klinkt drastisch, maar het valt mee. Keukenleveran ciers, bouwmarkten en winkels zoals Ikea leveren op maat gemaakte keukenwerkbladen die eenvoudig zijn te plaatsen, doordat de uitsparingen voor spoelbak en kookplaat er al uit zijn gefreesd. Kies een nieuw materiaal, een gewenste kleur en dessin, evenals een randafwerking en een verbindingsprofiel. Elke materiaalsoort heeft zijn eigen voor- en nadelen. Kunststof is een van de goedkoopste keuzes, maar dit is tegelijk een krasgevoelig en niet-hittebestendig materiaal. Hout heeft een gezellige uitstraling, maar het is wel onderhoudsgevoelig. Na tuursteen, composiet, rvs en graniet zijn hard, duurzaam en vergen weinig onderhoud. Tegenwoordig zijn er ook nieuwe uiterst krasvaste en antibacteriële materialen, zoals Silestone, dat in alle kleuren van de regenboog kan worden geleverd, eventueel inclusief geïntegreerde spoelbak in hetzelfde materiaal. Kijk voor meer infor matie hierover op www.silestone.com Keukens, hoe basic ook, zijn aan trends onderhevig. Wellicht paste de blauwe keuken in landelijke stijl tien jaar geleden precies bij de rest van het huis. Maar inmiddels zijn de meubels wellicht vervangen door strakke, trendy exemplaren en is de blauwe kleur een doorn in het oog. Tijd voor een nieuwe keuken, is de eerste gedachte, fvlaar zelfs een standaard zelfbouwkeuken van niet al te hoge kwaliteit uit de bouwmarkt kost al ettelijke hon derden euro's. En de huidige (destijds dure) keuken is op zich nog prima en de inbouwapparaatuur is ook nog goed. Zonde dus om weg te doen. De oplossing: pimp de keuken! F5-j< Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78