SM Om deze tocht door de woestijn en en oases te kunnen maken, vlieg je eerst naar Cairo, de hoofdstad van Egypte. Cairo ligt op circa vier uur vliegen van Am sterdam. Rechtstreeks vliegen kan met KLM of met Egypt Air (zie www.klm.com en www.egyptair.com). Swissair en Lufthansa vliegen met een over stap (zie www.swiss.com en www.lufthansa.com). Wij maakten deze reis met Nile Travel, de Egypte Specialist. TT reizen@wegener.nl 15 reizen 024-3650360 1 sssa H iassl Zaterdag 4 september 2010 de Witte Woestijn Marsa Matruh J Alexandrië EGYPTE Siwa oase Shali Greot Sand Cön Bahariya oase aS Suez- kanaal Nk/ t' Sfcï Cairo ken. Met Tader hebben we geluk, hij heeft zijn dienstplicht als kok vervult. Veel meer dan het schrap pen van de wortelen en het schil len van de aardappels laat hij dan ook niet aan mij over. De kip heeft hij gisteren al gemarineerd. Hij steekt een kartonnen doos in brand, dat wordt de barbecue, en gaat verder met het schoonmaken van de groenten. Tijdens een zoet glaasje muntthee steekt de wind op. Lekker briesje, denk ik nog, daar koelt de boel wat van af. Tader is bijna klaar met koken en kijkt enigzins zorge lijk alvorens hij voor de zekerheid nóg een windscherm bevestigt, zo dat we van twee kanten beschut zijn. Dat zijn er twee te weinig. In no time verandert het briesje in een zandstorm en het fijne zand weet zijn weg overal te vinden. Neusgaten en oren, camera's, tele foons en ondergoed, overal zit zand in. De enige oplossing is om met het eten in de auto te gaan zit ten. Gelukkig wel met een halve li ter koud Sakara bier uit de koel box, een gouden tip van een Duit se hoteleigenaar. Tader laat op zijn telefoon beelden zien van zijn huwelijk. In de auto is het kwik inmiddels volgens de thermometer opgelopen tot 40 gra den, dus ik wens Tader een goede nacht. Hij slaapt op de chauffeurs- stoel en ik ren naar de tent. Zo snel als ik kan, duik ik erin en sluit de rits achter me. Veel te lang zaam. Bij de ingang ligt dan al zo veel zand dat het lijkt of iemand een kilo suiker heeft uitgestrooid. We ontbijten vlak na zonsopgang. De storm is voorbij en als we heb ben ingepakt, zetten we koers naar ons einddoel, de oase van Baha riya. In de Supreme Council of An tiquities Bahariya Oasis zijn elfin 1996 gevonden mummies tentoon gesteld. Het museum lijkt meer op een garage met elf glazen kisten. El ke directeur van een Europees oudheidkundig museum zou min stens een linkerarm geven om één mummie aan zijn collectie toe te voegen. Het International Hot Spring Elo- tel in de oase wordt geleid door de Duitser Peter Philipp Wirth. Bij een derde bezoek aan Egypte in 1995 kwam hij in de Bahariya oa se. Dat was liefde op het eerste ge zicht en Wirth en zijn ouders kochten van hun spaargeld een stuk land waarop ze het hotel bouwden. „We hebben al ons geld in het zand gestoken", zegt hij. Zand dat ik nog overal voel, na acht dagen door de prachtige Western Desert te hebben getrok ken. Nile Travel biedt naast tickets en pakketreizen ook de mogelijk heid tot reizen die individueel worden samengesteld. Zie www.niletravel.nl Meer informatie over Egypte is te vinden op de website www.egypt. travel Rrj Reageren? pfe, redac- tie,reizen@wegener.nL Kamperen tussen de kalksteenformaties. Een kleedje dient als keu ken. foto's Joost Brantjes om zeven uur te vertrekken. Op nieuw rijden we over het asfalt door de woestijn. Als we bij een roadblock onze vergunning laten zien aan de dienstdoende soldaat, worden we uitgenodigd op de thee. In een turquoise geschilder de kamer staan drie stapelbedden. Comme ilfaut doen we onze schoe nen uit en nemen plaats op de grond. De vier aanwezige soldaten zijn duidelijk blij nieuwe gezich ten te zien. Mahmoud, een vrolij ke jongen van 20 jaar in legerkle- ding, legt uit dat het bewaken van de snelweg zijn dienstplicht vormt. „Hoe lang duurt dat in Egypte en wat doe je zoal de hele dag?", wil ik weten. „Twee jaar. En eigenlijk doen we de hele dag niets." De andere soldaten moeten er hard om lachen. Na een heerlijke picknick, die chauffeur Tader heeft bereid, berei ken we rond een uur of vier in de middag het White Desert National Park. Het landschap om ons heen is wit als sneeuw en waar je ook kijkt, verrijzen grillig gevormde kalksteenformaties. Die blijken bij namen te hebben, afhankelijk van hun vorm. Zo blijkt de dwerg als je hem van de andere kant bekijkt ook zwangere vrouw te heten. En is de champignon en de kip waar schijnlijk de meest gefotografeerde formatie. Tader parkeert de landcruiser tus sen een aantal van deze formaties. Hier gaan we kamperen. Twee tentjes worden opgezet. Hij beves tigt een bontgekleurd windscherm aan de auto en rolt geweven kle den uit op het fijne zand; dit is zijn keu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65