ik een gloednieuwe ii spectrum woning' Zaterdag 4 september 2010 Een verbrande koelkast, achtergelaten in het verschroeide landschap. Omdat de bouwbedrijven nogal rigoreus te werk gaan, hebben de bewoners met verf het woordje 'afval' op het keu kengerei gekalkt, ten teken dat het apparaat weg mag. foto's Olaf Koens/CPD 'afblijven!' op een zwartgeblakerde, meta len schuur. Door de gitzwarte aarde komt hier en daar onkruid op. Verderop in de straat zit de 54-jarige Nina Petrovna bij een verzameling zwartgebla kerde weckflessen die ze nog in de kelder aantrof. „Ik denk dat de ingemaakte augur ken allemaal gekookt zijn", zegt ze. Ook haar 74-jarige moeder is ondergebracht in de stad, terwijl ze zelfbij buren in een ste nen huis logeert. Ze is dolgelukkig met de bouw. „Je moet eerlijk zijn, ik had een krakkemikkig huisje en nu krijg ik van Poe- tin een gloednieuwe woning terug. Ik mag niet klagen." Wel noemt ze het 'schandalig' dat er geen brandweer te bekennen was. „We wonen vlak bij de stad. Er is gewoon geen excuus. Bovendien hadden we in de Sovjettijd een speciale 'brandvijver'. In geval van nood kon daar water uit gepompt worden. Die is jaren geleden gedempt. Als de brand weer op tijd was geweest en we hadden die vijver nog gehad, was dit allemaal niet nodig geweest." Al tijdens de bosbranden was er veel kri tiek. De oppositie geeft Poetin de schuld van een wetswijziging in 2006, waardoor het overkoepelende bosbeheer werd afge schaft en projectontwikkelaars vrij spel kre gen. Op veel websites beschrijven bewo ners hoe de afgelopen jaren de boswach ters en brandweermannen verdwenen en hoe in sommige dorpen de brandweer met antiek materiaal kwam aanzetten. Harde maatregelen om herhaling van een dergelijke catastrofe te voorkomen, zijn nog niet genomen. Wel heeft het ministe rie van Noodzaken een flink aantal blus vliegtuigen besteld en probeert Rusland in Europa te lobbyen voor een gemeenschap pelijk rampenteam, dat direct in actie kan komen als een land met grote bosbranden te kampen heeft. Amerikaanse en Canade se brandveiligheidsadviseurs proberen de Russen te helpen met nieuw beleid. Vorige week werd het hoofd van de bos- wachterij ontslagen en vroeg president Di- mitri Medvedev om een 'grondige herzie ning' van de wet uit 2006. Ook staat het fe derale bosbeheer tijdelijk onder toezicht van Poetin, een populaire maatregel die het Kremlin vaker neemt. Wanneer er iets in het land verkeerd loopt, neemt de pre mier de leiding over. Omdat met de branden zijn imago een flin ke deuk heeft opgelopen, deed de Russi sche premier de afgelopen weken flink zijn best om daar verandering in aan te brengen. Poetin kroop als copiloot achter de stuurknuppel van een blusvliegtuig, schoot met een kruisboog op een walvis en reed een gloednieuwe Lada honderden kilometers over een nieuwe snelweg. Het Kremlin maakt zich intussen ook zor gen over prijsstijgingen. Doordat een flink deel van de oogst verloren is gegaan, stij gen de prijzen voor allerlei levensmidde len explosief. De prijs voor boekweit, wat de Russen graag met koteletjes, vis of groente eten, is verdubbeld. Dat ligt gevoe lig. 'Kom je aan onze gretsjka, dan kom je aan ons', kopte een grote Russische krant. De boekweitoogst is dit jaar nog niet de helft van voorgaande jaren. Volgens het ministerie van Landbouw is de tarweoogst met 47 procent gedaald en is er 31 procent minder graan op de markt. Rusland, ooit de grootste graanproducent ter wereld, zal dit jaar misschien genoodzaakt zijn in buurlanden voorraden op te kopen. De re gering kondigde tot 31 december een ex portverbod op graan af. Om de prijsstij ging in de supermarkt verder tegen te gaan, stelde de almachtige regeringspartij Verenigd Rusland vorige week voor om de gretsjka op de bon te zetten en net als in Sovjettijd de voorraden te rantsoeneren. De bosrijke omgeving was voor tsaar Peter de Grote al aanleiding om in Voronezj de scheepswerven voor de Russische marine te bouwen. Nu zijn er tal van ziekenhui zen en sanatoria te vinden, vanwege de al tijd zo geroemde boslucht. Maar het zie kenhuis bij Maslovka moest in allerijl ont ruimd worden. Valeri Morozov (72) zit buiten op een bankje. „Ik kan niet zeggen dat er paniek was, maar voor de ernstig zieken zal het moeilijk geweest zijn. De rest werd per di rect ontslagen en moest naar huis. Ik moest na een maand maar terugkomen. Nu moet mijn hele behandeling opnieuw beginnen." Zuster Marina, die op de stoep een sigaret je rookt, legt uit dat het niet te harden was. „Stikheet was het. De lucht was ont zettend smerig. Het mortuarium lag prop en propvol. Ze hebben de lichamen moe ten stapelen", verzucht de verpleegster. Hoe gevaarlijk het inademen van de rook dampen precies is, weet ze niet. „Je kunt maar beter een sigaretje roken", lacht ze. In Moskou lag het sterftecijfer in de maand juli ruim 50 procent hoger dan nor maal. Doktoren wuiven de eventuele Iange- termijngevolgen van de rook weg. 'Op ter mijn' verlaten de giftige dioxinedeeltjes die in Moskou in de lucht hingen gewoon weer het lichaam, zo lieten zij via de Russi sche pers weten. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59